Ads Elite

16 września 2018 r. w Warszawie odbędzie się Spacer architektoniczny wokół Cytadeli z Mariuszem Prządakiem. Początek godz. 13.00.

Cytadela Warszawska, zemsta cara za powstanie listopadowe, zbudowana z 1.000.000 cegieł, za równowartość ponad 10 ton złota, stała się symbolem męczeństwa narodu polskiego. Jednocześnie, obiekt ten wywarł największy w historii, odczuwalny do dziś, wpływ na urbanistykę Warszawy. Pod jego budowę wyburzono kwartały ulic dzielnicy Fawory i to on przez prawie 100 lat blokował rozwój Warszawy na północ. Z drugiej strony, to właśnie Cytadeli zawdzięczamy modernistyczną zabudowę Żoliborza. Będzie o wielu mało znanych, przedwojennych i powojennych projektach przebudowy Cytadeli. Zobaczycie jak miało wyglądać najbardziej spektakularne osiedle mieszkaniowe z czasów PRL-u, planowane na tym terenie. Poznacie, jakie pomysły mieli na Cytadelę moderniści, socrealiści oraz postmoderniści. Usłyszycie również o zaskakującym projekcie szpitala Centrum Zdrowia Dziecka na terenie Cytadeli. 
Przekonacie się również Państwo, że niedawno otwarte Muzeum Katyńskie, to wyjątkowy obiekt i jedna z najlepiej zaprojektowanych placówek muzealnych w Polsce. Nieprzypadkowo projekt autorstwa BBGK Architekci we współpracy z pracownią Maksa oraz artystą Jerzym Kaliną został jednym z pięciu finalistów nagrody Miesa van der Rohe. Na koniec poznacie najnowsze projekty dotyczące tego obiektu.

Spacer architektoniczny poprowadzi przewodnik Mariusz Prządak. Wydarzenie organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Miejsce zbiórki: 
skrzyżowanie ulic Krajewskiego i Jana Jeziorańskiego 
(przed wejściem do Muzeum Katyńskiego)

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/2168310323409982/  https://www.facebook.com/praskaferajna/  

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem