Ads Elite

W dniach 11-12 października 2018 r. w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się Sesja Naukowa - „Święte i grzeszne. Ciało w średniowieczu”, organizowana przez Sekcję Mediewistyczną Studenckiego Klubu Międzyepokowych Badań Historycznych UW. Początek godz. 9.00.

Problematyka ciała i cielesności była w średniowieczu poruszana w bardzo wielu kontekstach i niejednokrotnie rozpalała najświetniejsze umysły epoki. Tytułowa „świętość” i „grzeszność” ciała oddaje bardzo dobrze dwie skrajności z jakimi można było się spotkać w średniowieczu w kontekście ciała. 

Zagadnienie jest więc szalenie interesujące i godne przebadania. Interesują nas zarówno ujęcia przekrojowe jak i studia przypadków. Nie ograniczamy pola badawczego i zachęcamy do sięgnięcia do bardzo szerokiej palety źródeł i wydobycia na światło dzienne mniej znanych aspektów ciała, cielesności i wszystkiego co z tym związane w wiekach średnich.

Wśród zagadnień, które powinny zostać podjęte przez prelegentów pozwolimy sobie zwrócić uwagę tylko na te najważniejsze:
-społeczne postrzeganie ciała i cielesności
-cielesność w ujęciu teologów i hierarchii kościelnej
-cielesność w świecie barbarzyńskim i arabskim
-kary cielesne
-seksualność
-cielesność i duchowość
-praktyki ascetyczne
-higiena
-kult relikwii
-teologia Męki Pańskiej
-umieranie
-obrządek pogrzebowy
-choroby

Czas wystąpienia nie może przekraczać 20 min. Prosimy o nadsyłanie formularza zgłoszeniowego najpóźniej do 10 września 2018 r. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru referatów w przypadku dużej liczby zgłoszeń. Informacje o potwierdzeniu udziału w konferencji podamy do 15 września 2018 r. Opłaty konferencyjne przedstawiają się następująco:
1) z jednym obiadem wybranego dnia konferencji - 50 zł
2) z 2 obiadami (po jednym każdego dnia konferencji) - 70 zł

Formularz rejestracyjny znajduje się pod poniższym linkiem:
https://docs.google.com/forms/d/1g-_fo8M991X6Lv-9K5EOfqSPkLqDV3sb-GTOHWwPmDY 

Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania odnośnie konferencji, chętnie na nie odpowiemy. Prosimy pisać do nas za pośrednictwem naszego fan page'a: Studencki Klub Międzyepokowych Badań Historycznych

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/391576321308655/  https://www.facebook.com/skmbhuw/  

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem