Ads Elite

17 marca 2018 r. w Centrum Dawnych Sztuk Walk, w Warszawie odbędą się „Warsztaty szermierki krzyżowej”. Początek godz. 12.00.

"Z tą bronią chwalią sobie krzyżowe szermowanie, a coby się z wysoka nie zamierzać, ani szeroko rozodzić, bo takiem szermowaniem trzy zaraz może snadnie rany dać, może i spotku ręce podciąc, może i z wierzchu dołożyć, może i pachmie sztychem."

Stanisław Sarnicki w swoim podręczniku Księgi Hetmańskie z końca XVI wieku jest pierwszym wspominającym o tradycji szermierki krzyżowej. Zrozumienie jej głębszego znaczenia, specyficznego nurtu jakim była gdy jeszcze nie była tylko typowo polskim elementem, pozwala na jeszcze precyzyjniejsze podejście do tematu polskiej techniki walki. 

Warsztaty mają charakter przekrojowy, poświęcony technikom miecza jak i szabli w kontekście XVI oraz XVII wieku. W trakcie zajęć korzystać będziemy z nauk trzech mistrzów tego okresu. Achille Marozzo, Francesco Alifieri oraz Joachim Meyer, które reprezentują najważniejsze nurty swoich czasów. Naszą główną osią zainteresowań będzie Achille Marozzo stanowiący najbardziej reprezentatywny dorobek szermierki włoskiej okresu renesansu oraz jako uzupełnienia podręczniki Joachima Meyera, które stanowią ważne połączenie obu światów szermierki, na koniec spojrzymy na Francesco Alifieri, który nie tylko był znanym w Polsce nauczycielem z Padwy jak i reprezentował zwieńczenie pewnego okresu szermierki, który rozwinął się w Polsce.

"Starzy Poliacy jeśli pieszo z kordem chodzili, tedy za niemi tudzież pacholie Abo giermek mieczem szedł, gdyż miecz już zasię wiele ma nad szpadę, jeno jem nie trzeba sę nazbyt rozigrawać, ani często machać, bo Włoch z przodku jeno podaje lekka sztychy i zmierzanie, a ustępuje się rad, a czycha a pilnuje, patrzy skąd by tego co mieczem pożyć [...]"

PROFIL ZAJĘĆ

Zajęcia będą przystosowane do grupy, ponieważ będą miały charakter przekrojowy analizować będziemy zarówno podstawy jak i bardziej zaawansowane metody. Naszą największą uwagę skupiać będziemy na podstawach mechaniki bazowych działań, pracy nóg, dystansie oraz tempie w kontekście miecza oraz szabli.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/2012681769019614/  https://www.facebook.com/CentrumDawnychSztukWalk/  http://cdsw.pl/  https://www.facebook.com/silkfencing/ 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem