Ads Elite

8 marca 2017 r., o godz. 18:00, w Muzeum Łazienki Królewskie, w ramach cyklu wykładów „Oświeceniowa republika marzeń”, odbywających się w Pałacu na Wyspie, dr hab. Piotr Ugniewski wygłosi wykład p.t. "Ludwik XVIII - lokator Białego Domku w Łazienkach Królewskich"

Cykl wykładów "Oświeceniowa republika marzeń" powstał jesienią 2015 r., jako nawiązanie do projektu "Oświeceniowa republika władców", autorstwa prof. Andrzeja Pieńkosa. W nowym roku akademickim 2016-2017 Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie będzie kontynuować wyprawę do epoki Oświecenia. Cel stanowi - tak jak poprzednio - ukazanie osiągnięć i specyfiki polskiego Oświecenia w kontekście kultury europejskiej.

W latach 1801–1804 w Warszawie pod rządami Prusaków przebywał król wygnaniec Ludwik XVIII. Znalazł on tu schronienie podczas swej emigracyjnej tułaczki wraz z rodziną i kilkudziesięcioosobowym dworem. Rezydował na Krakowskim Przedmieściu, ale oddano mu też do dyspozycji na lato Biały Domek w Łazienkach. 

Pobyt francuskiego dworu w Warszawie nie zawsze był sielanką. Ludwika XVIII śledzili bowiem szpiedzy pierwszego konsula Republiki Francuskiej – Napoleona Bonaparte. Wykład przedstawi życie codzienne francuskiego monarchy i jego otoczenia, a także powody jego wyjazdu z warszawskiej siedziby tymczasowej. Pojawią się w nim sylwetki towarzyszących Ludwikowi bliskich, takich jak księżniczka Luiza Adelajda de Bourbon-Condé, która swatana była niegdyś Stanisławowi Augustowi, jednak wstąpiła do klasztoru Sakramentek na warszawskim Nowym Mieście, aby stać się tam przełożoną pensji. Punktem wyjścia do rozważań będą losy hrabiego Prowansji przed rewolucją francuską i przyczyny jego emigracji po jej wybuchu. Nie zabraknie też analizy drogi hrabiego Prowansji do korony po śmierci brata, Ludwika XVI, oraz jego syna, Delfina Ludwika.

Wstęp wolny.


Kolejne wykłady w ramach cyklu: "Oświeceniowa Republika Marzeń"

10 maja 2017 r. - Przemysław Wątroba, "Kaplica zamkowa, kościół garnizonowy, votum narodowe - Jakuba Kubickiego projekty kościoła w Ujazdowie" www.facebook.com/events/1276504539037217 

21 czerwca 2017 r. - dr Jacek Głażewski, "Ignacego Krasickiego wizja kultury nowoczesnej" www.facebook.com/events/1757938927814167  

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/181565958917833/  

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem