Ads Elite

16 września 2018 r. w Warszawie odbędzie się Spacer architektoniczny wokół Cytadeli z Mariuszem Prządakiem. Początek godz. 13.00.

Cytadela Warszawska, zemsta cara za powstanie listopadowe, zbudowana z 1.000.000 cegieł, za równowartość ponad 10 ton złota, stała się symbolem męczeństwa narodu polskiego. Jednocześnie, obiekt ten wywarł największy w historii, odczuwalny do dziś, wpływ na urbanistykę Warszawy. Pod jego budowę wyburzono kwartały ulic dzielnicy Fawory i to on przez prawie 100 lat blokował rozwój Warszawy na północ. Z drugiej strony, to właśnie Cytadeli zawdzięczamy modernistyczną zabudowę Żoliborza. Będzie o wielu mało znanych, przedwojennych i powojennych projektach przebudowy Cytadeli. Zobaczycie jak miało wyglądać najbardziej spektakularne osiedle mieszkaniowe z czasów PRL-u, planowane na tym terenie. Poznacie, jakie pomysły mieli na Cytadelę moderniści, socrealiści oraz postmoderniści. Usłyszycie również o zaskakującym projekcie szpitala Centrum Zdrowia Dziecka na terenie Cytadeli. 
Przekonacie się również Państwo, że niedawno otwarte Muzeum Katyńskie, to wyjątkowy obiekt i jedna z najlepiej zaprojektowanych placówek muzealnych w Polsce. Nieprzypadkowo projekt autorstwa BBGK Architekci we współpracy z pracownią Maksa oraz artystą Jerzym Kaliną został jednym z pięciu finalistów nagrody Miesa van der Rohe. Na koniec poznacie najnowsze projekty dotyczące tego obiektu.

Spacer architektoniczny poprowadzi przewodnik Mariusz Prządak. Wydarzenie organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Miejsce zbiórki: 
skrzyżowanie ulic Krajewskiego i Jana Jeziorańskiego 
(przed wejściem do Muzeum Katyńskiego)

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/2168310323409982/  https://www.facebook.com/praskaferajna/  

W dniach 11-12 października 2018 r. w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się Sesja Naukowa - „Święte i grzeszne. Ciało w średniowieczu”, organizowana przez Sekcję Mediewistyczną Studenckiego Klubu Międzyepokowych Badań Historycznych UW. Początek godz. 9.00.

Problematyka ciała i cielesności była w średniowieczu poruszana w bardzo wielu kontekstach i niejednokrotnie rozpalała najświetniejsze umysły epoki. Tytułowa „świętość” i „grzeszność” ciała oddaje bardzo dobrze dwie skrajności z jakimi można było się spotkać w średniowieczu w kontekście ciała. 

Zagadnienie jest więc szalenie interesujące i godne przebadania. Interesują nas zarówno ujęcia przekrojowe jak i studia przypadków. Nie ograniczamy pola badawczego i zachęcamy do sięgnięcia do bardzo szerokiej palety źródeł i wydobycia na światło dzienne mniej znanych aspektów ciała, cielesności i wszystkiego co z tym związane w wiekach średnich.

Wśród zagadnień, które powinny zostać podjęte przez prelegentów pozwolimy sobie zwrócić uwagę tylko na te najważniejsze:
-społeczne postrzeganie ciała i cielesności
-cielesność w ujęciu teologów i hierarchii kościelnej
-cielesność w świecie barbarzyńskim i arabskim
-kary cielesne
-seksualność
-cielesność i duchowość
-praktyki ascetyczne
-higiena
-kult relikwii
-teologia Męki Pańskiej
-umieranie
-obrządek pogrzebowy
-choroby

Czas wystąpienia nie może przekraczać 20 min. Prosimy o nadsyłanie formularza zgłoszeniowego najpóźniej do 10 września 2018 r. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru referatów w przypadku dużej liczby zgłoszeń. Informacje o potwierdzeniu udziału w konferencji podamy do 15 września 2018 r. Opłaty konferencyjne przedstawiają się następująco:
1) z jednym obiadem wybranego dnia konferencji - 50 zł
2) z 2 obiadami (po jednym każdego dnia konferencji) - 70 zł

Formularz rejestracyjny znajduje się pod poniższym linkiem:
https://docs.google.com/forms/d/1g-_fo8M991X6Lv-9K5EOfqSPkLqDV3sb-GTOHWwPmDY 

Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania odnośnie konferencji, chętnie na nie odpowiemy. Prosimy pisać do nas za pośrednictwem naszego fan page'a: Studencki Klub Międzyepokowych Badań Historycznych

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/391576321308655/  https://www.facebook.com/skmbhuw/  

15 września 2018 r. w warszawskim Centrum Dawnych Sztuk Walk odbędzie się II Gala Stalowej Areny. Początek godz. 20.00.

II Gala Profesjonalnych Walk Rycerskich Stalowa Arena to kolejna edycja unikalnego pod względem formuły wydarzenia sportowego.

Prawdziwe walki, prawdziwe zbroje i broń, a przede wszystkim prawdziwe emocje w spektakularnych 3-rundowych pełnokontaktowych starciach rycerskich w stalowym oktagonie.

Wszystkie bieżące informacje (a te będziemy uzupełniać aż do startu gali) znajdziecie na stronie www.stalowa-arena.pl

Serdecznie zapraszamy dzieci (tylko na odpowiedzialność dorosłych), młodzież i dorosłych.

Więcej informacji:  https://www.facebook.com/events/532030253885164/  https://www.facebook.com/StalowaArena/  https://www.facebook.com/CentrumDawnychSztukWalk/  

23 września 2018 r. w warszawskim Centrum Dawnych Sztuk Walk odbędą się warsztaty szabli polskiej. Początek godz. 12.00.

Zapraszamy na reaktywację nowej edycji seminariów szabli polskiej w CDSW.

PROFIL ZAJĘĆ

Nowa edycja zajęć będzie prowadzona w trybie regularnym, gdzie materiał będzie analizowany z zajęć na zajęć. Naszym głównym przedmiotem będzie szabla tzw. okresu dojrzałego, oparta na działaniu młyńcem i kilku podstawowych cięciach. Zajęcia będą miały charakter zbliżony do treningu europejskich szkół gildiowych. Najważniejszy nacisk kładziony będzie na opanowaniu specyficznych krótkich sekwencji ruchu, utrwalających rożne aspekty sztuki szermierczej.

Zajęcia główne przewidziane są dla osób, które miały już styczność z naszymi seminariami bądź szermierką czy sztukami walki. Jednocześnie pierwsza część zajęć poświęcona będzie dla osób zupełnie nowych, co ułatwi zrozumienie drugiej części seminarium.

Postaramy się poszerzyć świadomość wykorzystania tej skomplikowanej broni i rozwinąć związane z nią umiejętności w jak najszerszym zakresie. 

REJESTRACJA: https://goo.gl/forms/erNL6GV3bAUmhAXK2 

Więcej informacji: https://silkfencing.pl/warsztaty/reaktywacja-warszatow-szabli-polskiej-w-cdsw   
oraz: https://www.facebook.com/events/476192839530445/  https://www.facebook.com/CentrumDawnychSztukWalk/  https://www.facebook.com/silkfencing/  

29 września 2018 r. w Muzeum Łazienki Królewskie odbędzie się spotkanie z cyklu „Lektury w muzeum - Spotkania wokół słynnych dramatopisarzy”. Początek godz. 10.00. Kolejny termin 30 września.

Jeśli chcesz zgłębić twórczość autorów dramatycznych i dzieje teatru, weź udział w seminariach pt. „Lektury w muzeum”. Nowy cykl spotkań poprowadzi Jagoda Hernik Spalińska, profesor Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk
„Lektury w muzeum” to spotkania skierowane do osób dorosłych, w tym nauczycieli przedmiotów humanistycznych i studentów, a także tych, którzy nie lubią bądź nie rozumieją twórczości dramatopisarzy, a chcieliby się z nią oswoić.

Cykl obejmuje cztery dwudniowe seminaria poświęcone autorom dramatycznym, których podobizny znajdują się na plafonie Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii. Kontekstem rozważań będą dzieła tych twórców należące do kanonu lektur w szkole ponadpodstawowej. Podczas spotkań analizowane będą uwarunkowania historyczne i społeczne ściśle związane z okolicznościami powstania tragedii i komedii w Grecji w V wieku przed naszą erą oraz odrodzeniem się europejskiego teatru aż do ery dramatu XVI i XVII wieku, ze szczególnym uwzględnieniem Anglii i Francji. Lekturze utworów towarzyszyć będzie pogłębiona analiza dramaturgiczna, której celem będzie wychwycenie specyfiki gatunku, a także perspektywy, jaką tego typu analiza daje zarówno lekturze, jak i realizacji scenicznej.

- Spotkania „Lektury w muzeum” odbywać się będą od lutego do września 2018 r. 
- Start - taras Pałacu na Wyspie, skąd uczestnicy zajęć udadzą się do poszczególnych obiektów Łazienek Królewskich
- Koszt uczestnictwa w jednym z czterech dwudniowych seminariów wynosi 10 zł od osoby, 
- Zapisy: (+48) 22 50 60 183, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
- Prowadzenie: Jagoda Hernik Spalińska, profesor Instytutu Sztuki PAN, kuratorem projektu jest Joanna Szumańska z Muzeum Łazienki Królewskie. 

- Napisz to jeszcze raz - aleksandrynem. Racine przepisuje dramaty greckie
- 29 września, godz. 10.00-17.30
- 30 września, godz. 10.00-16.00

Treścią seminarium będzie lektura tragedii Jeana Racine’a w kontekście wykorzystania wątków antycznych i zmiany ich wymowy osiągniętej dzięki użyciu odmiennej niż w teatrze antycznym wersyfikacji. Lekturę wzbogaci umieszczenie "Fedry" Racine’a w kontekście współczesnego opracowania dramaturgicznego tego wątku ("Miłość Fedry" Sarah Kane).

Dr hab. Jagoda Hernik Spalińska - teatrolog i historyk teatru, profesor w Instytucie Sztuki PAN (Warszawa) w Pracowni Teatru i w Zbiorach Specjalnych (Dokumentacja Teatru). Wydała książki: Wileńskie Środy Literackie (wyd. IBL PAN, 1998), Życie teatralne w Wilnie podczas II wojny światowej (wyd. IS PAN, 2005), Anty-Ifigenia (IS PAN, 2014). Teksty z historii teatru drukowała m.in. w "Pamiętniku Teatralnym", "Notatniku Teatralnym", litewskim piśmie "Menotyra"; o współczesnym teatrze pisała m.in. w "Dialogu", "Teatrze", "Didaskaliach", litewskim "Teatrasie" (ogółem ok. 200 publikacji). Oprócz podstawowego zainteresowania, jakim jest historia i współczesność teatru, zajmuje się dramatologią.

Joanna Szumańska - historyk teatru, historyk sztuki i muzealnik. Doktorantka w zakładzie Historii i Teorii Teatru w Instytucie Sztuki PAN, pracownik Ośrodka Edukacji Muzealnej w Muzeum Łazienki Królewskie.

Dzieje teatru i dramatu to nie tylko część historii kultury ludzkości sytuowana gdzieś między sportem a edukacją. Teatr grecki - jego powstanie, rozwój i upadek - odzwierciedla pełną ewolucję gatunku, od mimu i dramatu misteryjnego do groteski. Ale teatr grecki, niczym uważny kronikarz, punktuje również dzieje pewnej cywilizacji, która w ciągu jednego wieku przeszła wszystkie etapy swego rozwoju, a ślady tych procesów odcisnęły piętno w tragediach i komediach. Nie są to jednak tylko dzieje jednej cywilizacji. To raczej wzór tego, jak każda cywilizacja się rozwija, i jak się potem z powrotem i nieodwołalnie zwija. Po upadku świata starożytnego ludzkość już nic nowego nie wymyśliła - ani w życiu społecznym, ani w teatrze. Nowożytne społeczeństwo realizuje ten sam model rozwoju, który przećwiczyli Grecy, robi to jednak wolniej, dzięki czemu możemy się spokojniej niż nasi ojcowie Grecy delektować obserwowaniem zmierzchu epoki - która tymczasem z nowoczesnej stała się ponowoczesną - i przy gasnących ogniach oświecenia jeszcze raz cierpliwie analizować, "jak to wszystko się stało?".

Więcej informacji:
https://www.facebook.com/events/1970960786500549/  https://www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie/  https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem