Ads Elite

7 listopada 2017 r. w krakowskim Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego o godz. 17:00 rozpocznie się spotkanie z Janiną Wewiórską-Sieradzką „Byłam łączniczką w Powstaniu Warszawskim”.

Janina Wewiórska ps. „Zawadzka” urodziła się 14 października 1926 roku w Warszawie. Podczas okupacji działała w 2. Harcerskiej Baterii Artylerii Przeciwlotniczej „Żbik”, a w sierpniu 1944 wzięła udział w powstaniu warszawskim. Była łączniczką oraz obserwatorem nieba w baterii artylerii przeciwlotniczej. Po kapitulacji trafiła do obozów w: Lamsdorf, Mühlberg, Chemnitz oraz Oberlangen. Po wyzwoleniu obozu przez żołnierzy gen. Maczka trafiła do Wielkiej Brytanii, gdzie pełniła służbę w WAAF (Women's Auxiliary Air Force, czyli Żeńska Służba Pomocnicza przy Lotnictwie Królewskim Wielkiej Brytanii - RAF). Do Polski wróciła w 1946 roku. Mieszka w Krakowie.

Spotkanie odbędzie się w Auli Tischnera (Instytut Historii UJ, ul. Gołębia 13). Obowiązuje lista zapisów (link pojawi się tydzień przed spotkaniem na facebooku, 31 października).

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/2023839484529950/  https://www.facebook.com/NajnowszaKNHSUJ/ 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem