Ads Elite

14 września 2018 r. w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu będzie można zobaczyć wystawę „Polskie lotniczki w Stuleciu”. Otwarcie godz. 12.00. Wystawa potrwa do 30 października.

Już we wrześniu, na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego pojawi się nowa wystawa planszowa poświęcona polskim pilotkom.

Piękne miejsce na kartach lotniczej historii zajmują polskie lotniczki już od początku XX wieku wznosząc się w przestworza. Na równi z mężczyznami stawiały czoła wyzwaniom epoki, potrafiły sprostać wysokim wymaganiom rygorów zarówno w warunkach pionierskich pokojowych, wojennych i powojennych.

Nie wahały się patrzeć w przestworza i marzyć o lataniu, z godną podziwu ambicją pokonywały strach w walce z żywiołami przyrody i piętrzącymi się przeszkodami natury społecznej, materialnej oraz sprzętowej.

Dokonały dużej wagi wyczynu sportowego i propagandowego przekonując władze, społeczeństwo i skostniałe struktury oponentów o słuszności szkolenia kobiet w tej dziedzinie.

Dzięki swojej pasji, determinacji, sile, ciężkiej pracy i wielkiej miłości do lotnictwa, pozostawiły po sobie trwały ślad na lotniczym szlaku.

Wielkimi literami zaznaczyły i zaznaczają w annałach dziejów lotnictwa polskiego, europejskiego i światowego swoje miejsce, rozsławiając Polskie Skrzydła we wszystkich gałęziach lotnictwa.

W roku 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę, obchodzimy również taką samą rocznicę powstania Lotnictwa Polskiego, co stwarza okazję do zaprezentowania sylwetek polskich lotniczek i uczczenia Ich dorobku i pamięci.

Jolanta Przybylak

Termin: 14 września – 30 października 2018
Miejsce: dziedziniec Ratusza Staromiejskiego
Opracowanie merytoryczne: Jolanta Przybylak
Współpraca: Bogusław Uziembło

Więcej informacji:  https://www.facebook.com/events/1072916292860553/  https://www.facebook.com/MuzeumHistoriiTorunia/  https://www.facebook.com/MuzeumOkregoweWToruniu/  

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem