Ads Elite

23 stycznia 2018 r. w Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu, o godz. 18.30, odbędzie się wykład „Kobiety w sztuce dawnej”.

Kobiety w sztuce obecne były od zawsze. Pierwsze znane nam wyobrażenia rzeźbiarskie to właśnie posążki przedstawiające płeć piękną. Od czasów najdawniejszych były muzami, inspiracjami, malowano je, rzeźbiono, czczono. Paradoksalnie jednak choć były na piedestale, jako artystki w sztuce były niemal nieobecne. Pliniusz w swej Historii Naturalnej wymienia ledwie 6 kobiet parających się sztuką. W późniejszych czasach było jeszcze gorzej. Aż do XIX wieku kobieca działalność artystyczna to kwestie incydentalne. Nie znaczy to jednak, że płeć piękna w sztukach wizualnych była zupełnie nieobecna. Masowy odbiorca ma jednak duży problem, aby wymienić przykłady dzieł sztuki nowożytnej stworzonych przez kobiety.

Wykład ma za cel przybliżenie i wydobycie z mroku dziejów kobiet artystek, które od czasów antycznych aż po wiek XIX, dokonywały często heroicznych czynów aby móc po prostu tworzyć. W trakcie kolejnej Sztuki w Artusie poznamy, więc te zapomniane historie, przyjrzymy się dziełom m.in. Artemizji Gentileschi, Lavinii Fontany, Sofonisby Anguissoli, Elisabeth Vigee-Le Brun czy Rosalby Cariery. Postaramy się też odpowiedzieć na pytanie o powód nieobecności kobiet artystek w sztuce dawnej. Czy było to spowodowane jedynie kwestiami społecznymi i religijnymi, czy miało również odzwierciedlenie w teorii sztuki?

Jak zawsze wystąpienie wzbogacone zostanie o multimedia i wiele intrygujących anegdotek.

Wykład tradycyjnie poprowadzi Łukasz Wudarski.

Organizator: Centrum Kultury Dwór Artusa.

Wstęp wolny.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1842522362705963/  https://www.facebook.com/CentrumKulturyDworArtusa/  https://artus.torun.pl

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza 1 grudnia (w piątek), o godz. 17.00, na uroczyste otwarcie nowej wystawy czasowej przygotowanej przez Muzeum Etnograficzne im. M. Znamierowskiej- Prüfferowej w Toruniu. Ekspozycja pt. „Przewodnik po Bożym Narodzeniu”, prezentowana będzie w gmachu Muzeum Etnograficznego przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6.

Będzie to opowieść o świętach skupiona na eksplikacji haseł — bożonarodzeniowych symboli, które chociaż wydają się wszystkim czytelne, to faktycznie kryją w sobie wiele sensów całkowicie obcych, zapomnianych, tajemniczych. Wyjaśnione będą wszelkie wątpliwości dotyczące genezy, znaczeń i przemian, świątecznych pojęć i zjawisk, takich jak Wigilia, szopka, choinka, św. Mikołaj itp. Wystawa nie ogranicza się do postrzegania świąt poprzez pryzmat polskiej kultury ludowej, lecz pokazuje, jak tradycyjne symbole związane z Bożym Narodzeniem funkcjonują w innych krajach i różnych dziedzinach kultury, np. w sztuce, muzyce, literaturze, reklamie i przez to różni się od dotychczasowych ekspozycji o zwyczajach świątecznych.

Uzupełnieniem ekspozycji jest bogato ilustrowana książka w formie przewodnika, która ułatwi poruszanie się po labiryncie bożonarodzeniowych symboli, rytuałów i wierzeń oraz poszerzy wiedzę zdobytą podczas zwiedzania wystawy.
Wystawa czynna będzie do 18.02.2018 r.

Więcej informacji: http://muzeum.wloclawek.pl/

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem