Ads Elite

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz Cech Rzemiosł Różnych we Włocławku zapraszają w dniu 10 listopada, o godz. 16.00, do gmachu głównego Muzeum przy ul. Słowackiego 1a na wieczór patriotyczny zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i 130-lecia Chóru Rzemieślniczego „Lutnia” z Włocławka, jednego z najstarszych tego typu zespołów w Polsce.
W programie:
- wystąpienie Tomasza Wąsika – kierownika Muzeum Historii Włocławka – poświęcone przełomowym wydarzeniom włocławskim z 1918 r. i historii Chóru Rzemieślniczego „Lutnia”,
- występ Chóru „Lutnia” pod dyrekcją Adama Prokopiaka,
- koncert pieśni patriotycznych i innych utworów w wykonaniu Chóru „Lutnia Nova” z Aleksandrowa Kujawskiego pod dyrekcją Kai Potrzebskiej,
- wspólne śpiewanie znanych wszystkim utworów patriotycznych.

Wstęp – 1 zł/os.

UWAGA! 10 listopada (w sobotę), w godz. od 10.00 do 15.00 gmach główny będzie nieczynny. Zapraszamy do wzięcia udziału w wieczornicy patriotycznej, która rozpocznie się o godz. 16.00.

Więcej informacji: http://muzeum.wloclawek.pl/ 

W dniu 23 września 2018 r., w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie, została otwarta wystawa malarstwa olejnego warszawskiego artysty malarza pt. Janusz Lewandowski – „Babie lato”.

Wystawa czynna do 25 listopada 2018 r.

Zapraszamy.

Janusz Lewandowski (ur. 1937 r. w Rokiciu k. Płocka) – artysta malarz. Studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP w pracowni prof. Artura Nachta-Samborskiego. Dyplom uzyskał w 1964 r. Po ukończeniu studiów brał czynny udział w życiu artystycznym. Uczestnik wielu plenerów i sympozjów (Ustka 1972 r., Krapkowice 1973 r. – projekt cementowni Górażdże w zespole z Marianem Boguszem i Juliuszem Woźniakiem, Złote Grono 1975 r., Osieki 1979 r., Festiwale Sztuk Pięknych w Warszawie, 1966, 1970, 1972, 1975, 1978 r.). Został uhonorowany licznymi nagrodami i wyróżnieniami, m.in. na XXIV Ogólnopolskim Salonie Zimowym Plastyki „Metafora we współczesnym malarstwie i rysunku” w Radomiu (1980 r.), Nagrodą Prezydenta Warszawy na Wystawie Malarstwa i Grafiki Artystów Środowiska Warszawskiego w Zachęcie (1985 r.), Nagrodą „Artyści w Międzynarodowym Roku Dziecka” w Zachęcie (1979 r.), Nagrodą Polsko-Japońską im. Miyauchi (1995 r.), Nagrodą im. Władysława Hasiora (2011 r.), nominacją do nagrody Norwida (2012 r.), Nagrodą im. Kazimierza Ostrowskiego (2017 r.). W 2018 r. otrzymał order „Zasłużony dla państwa polskiego i polskiej kultury”.
Twórczość Lewandowskiego nosi silne znamiona inspiracji polską sztuką symbolizmu i ekspresjonizmu, jednak znaczeniowo i kompozycyjnie odbiega od typowych dla nich konwencji. W monotonnych przestrzeniach mazowieckich pejzaży artysta umieszcza pojedyncze postaci – najczęściej młodych chłopców i dziewczęta, pogrążonych w smutku starców, co przy melancholijnej aurze realistycznego ujęcia wprowadza dramatyzm związany ze sferą namiętności, samotnością, pytaniami o sens przemijania i śmierci. Ekspresję obrazów pogłębia japonizująca kompozycja, z uciętymi w kadrze obiektami, asymetrią w kształtowaniu częstokroć pustej przestrzeni, zamkniętej niską linią horyzontu. Obrazy Lewandowskiego cechuje zgaszony, subtelny koloryt i wyrafinowana faktura.

Więcej informacji: http://muzeum.wloclawek.pl 

12 października 2018 r. Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na „Festiwal Siły Natury - Moc Ognia”. Początek godz. 19.00. Koncerty będą odbywały się cyklicznie.

Zeszłoroczny Festiwal Siły Natury – „Ziemia, planety, gwiazdy” rozpoczął projekt, którego celem jest prezentacja artystycznych związków, występujących w naturalny sposób pomiędzy żywiołami a muzyką. Po przybliżeniu widzom magii sił ziemi i jej oddziaływania na twórczość artystów, przyszedł czas na pełną pasji moc ognia.

Festiwal Siły Natury – „Moc Ognia” to pełne różnorodności koncerty dedykowane melomanom, podczas których zaprezentowane zostaną utwory pełne płomiennego temperamentu i frenetycznego tempa. Niektóre widowiska łączyć będą w sobie muzykę z pełnym pasji tańcem, inne zaś dostarczą nam realistycznych wrażeń słuchowych. 

Heraklit z Efezu twierdził, że ogień jest zjawiskiem, które tworzy rzeczywistość. Jest bowiem żywiołem w równym stopniu destrukcyjnym i trudnym do ujarzmienia, co użytecznym i pozwalającym tworzyć nam piękno. Artyści, którzy zaprezentują się podczas festiwalu będą starali się pokazać widzom, że muzyka cechuje się podobnym charakterem. Każdy płomień zachowuje się w inny sposób, każda interpretacja – nawet znanego nam utworu – również charakteryzuje się absolutną niepowtarzalnością.

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z programem festiwalu!

PROGRAM FESTIWALU

12.10.2018 | godz. 19:00 | Sala Koncertowa Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki
Duch Ognia
Koncert symfoniczny, który swoim repertuarem pobudzi wyobraźnię słuchaczy, przedstawiając szerokie aspekty świata dźwięku, kojarzonego z żywiołem ognia. Od hiszpańskiego folkloru M. de Falli, aż po premierową, przepełnioną klimatem Orientu kompozycję z Chin. Zaprezentowany koloryt i energia rytmu orkiestry przywołają ducha mistycznej istoty ognia – Feniksa.
szczegóły: https://bit.ly/2o4ghGF 

17.10.2018 | godz. 19:00 | Sala Wielka Centrum Kultury Dwór Artusa
Ogień miłości
Miłość to ogień, który rozbudza pożądanie, namiętność i oddanie. Właśnie te trzy emocje towarzyszyć będą koncertowi pt. „Ogień Miłości”, podczas którego zaprezentowane zostaną najpiękniejsze arie i pieśni operowe i fragmenty z najpopularniejszych baletów. Koncert zostanie wzbogacony pokazem tańca flamenco.
szczegóły: https://bit.ly/2o5ggCj 

19.10.2018 | godz. 19:00 | Sala Koncertowa Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki
Ogniste światy
Każdy ogień jest inny. Każdy świat, który stworzony został z inspiracji nim charakteryzuje się inną dynamiką, innym stylem. Doskonale pokazują to utwory, które zostaną zaprezentowane podczas koncertu „Ogniste Światy”. Wszystkie zainspirowane zostały płomiennym żywiołem, ale każdy z nich charakteryzuje się indywidualnym pięknem. 
szczegóły: https://bit.ly/2BK8jw8 

20.10.2018 | godz. 18:00 | Galeria Sztuki Wozownia 
„Gorące rytmy na cztery ręce”
Pełne temperamentu utwory wymagają wykonań przepełnionych pasją. Swoją ognistą ekspresywność ujawni włoski duet fortepianowy, prezentując widzom utwory czterech znanych kompozytorów. Sam dobór repertuaru tego recitalu jest nieprzypadkowy - znalazły się w nim kompozycje cechujące się fantazją i muzycznym animuszem.
szczegóły: https://bit.ly/2BFFIrR 

21.10. 2018 | godz. 16:00, 17:15 | Sala Prób CKK Jordanki
„Con Fuoco"
Na program tego koncertu dla dzieci złożą się same „ogniste” tematy muzyczne. W wykonaniu zespołu instrumentów dętych zabrzmi m.in. Muzyka sztucznych ogni G. F. Händela. Następnie usiądziemy przy ognisku i wspólnie zanucimy znane melodie, takie jak: Płonie ognisko w lesie, Ogniska już dogasa blask… Podczas naszej żywiołowej przygody odwiedzimy ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego, zatańczymy również ognistego krakowiaka. W naszych zabawach towarzyszyć nam będą Strażak Sam i Cztery Wesołe Słonie.
szczegóły: https://bit.ly/2NeomUf 

Bilety: www.tos.art.pl ; kasa CKK Jordanki

Mecenas główny: Gmina Miasta Toruń 
Partner główny: Województwo Kujawsko-Pomorskie
Mecenasi: PGE Toruń S.A., Apator S.A.
Partnerzy: Cukiernia SOWA, PWM 
Patroni Medialni: TV Toruń, Polskie Radio PIK, Nowości
Współpraca redakcyjna: RMF Classic 
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Gmina Miasta Toruń

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/464960444018782/  https://www.facebook.com/TorunskaOrkiestraSymfoniczna/  http://www.tos.art.pl/  

14 września 2018 r. "Fundacja Zamek Dybów i Gród Nieszawa” oraz Slow Flow Guru zapraszają do Torunia na „Rejsy na zachód słońca”. Początek godz. 18:15. Pozostałe terminy: 21.09, 28.09, 05.10, 12.10, 19.10.

Najpiękniejsze zachody słońca jakie można obserwować w Toruniu to te widziane z poziomu Wisły. Za Portem Zimowym Wisła rozciąga się na kilka kilometrów w stronę zachodu słońca. 
W efekcie walory krajobrazowe, kołujące nad łodziami ptaki, rodzaj światła i zmieniające się barwy są wspaniałą ucztą dla miłośników fotografii jak i niezapomnianym przeżyciem każdego uczestnika. 

Rejsy odbywają się tradycyjną łodzią wiślaną pod opieką zawodowego sternika. Dostępne są kapoki (dla dzieci obowiązkowe). 

Rejsy rozpoczynają się w każdy piątek z pomostu przy Bulwarze Filadelfijskim na wysokości Bramy Żeglarskiej. W związku z szybko zmieniającą się porą zachodu rejsy rozpoczynają się co tydzień o 15 min wcześniej. Wracamy do Przystani AZS, ul. Ks. Jerzego Popiełuszki po blisko 2 godzinach rejsu. Maksymalna ilość pasażerów na łódź - 12 osób. Po wcześniejszym uzgodnieniu, możliwe jest uruchomienie dodatkowych łodzi.

Istnieje możliwość zarezerwowania rejsu na zachód słońca w inne dni po wcześniejszym uzgodnieniu.

Rezerwacja miejsc na rejsie poprzez email na adres rejsy(@)basonianka.pl
W przypadku braku min. 5 chętnych lub niepogody, rejs może być odwołany.

Więcej informacji:  https://www.facebook.com/events/234568773828472/  https://www.facebook.com/FundacjaDybow/  https://www.facebook.com/slowflow.guru/  

Wystawa czasowa ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, jest opowieścią o Stanisławie Zagajewskim, który całe samotne życie poświęcił sztuce lepienia w glinie. Dzięki zgromadzonym w zbiorach muzeum nielicznym dokumentom, pamiątkom, fotografiom, wycinkom prasowym i publikacjom ukazuje jego drogę życiową od dzieciństwa i młodości w Warszawie, przez okres ważnych osiągnięć (m.in. wystawy), w którym zmagał się z wieloma przeciwnościami losu, aż po ostatnie lata życia. Ekspozycja zawiera także przejawy pamięci o rzeźbiarzu do dnia dzisiejszego.
Stanisław Zagajewski przez 45 lat mieszkał i tworzył we Włocławku. Otoczony wsparciem wielu ludzi, od lat 60. XX w. pokazywał swe rzeźby na wystawach w kraju i za granicą, otrzymał liczne nagrody i stypendia, dostąpił wielu zaszczytów. Stworzył swój styl, dzięki czemu został uznany za jednego z najważniejszych twórców art brut na świecie. Mimo warunków, w jakich egzystował i własnego wizerunku, jaki wykreował, zawsze miał przekonanie, że jest artystą wielkim, dzięki któremu Włocławek będzie sławny.

Na wystawie prezentowane są, poza fotografiami, notatkami prasowymi i wydawnictwami, nieliczne zachowane w zbiorach muzeum autografy i skromne pamiątki po rzeźbiarzu. Są pokazane w takim stanie zachowania, w jakim trafiły do muzeum. W zaaranżowanej pracowni można zobaczyć ponadto rzeźby z niedokończonych bądź zachowanych we fragmentach kompozycji.
Ułożony z fotografii, dokumentów, krótkich komentarzy biogram S. Zagajewskiego pokazany jest w formie kalendarium na 24 planszach. Jest to pierwsza taka prezentacja mówiąca o olbrzymim dorobku S. Zagajewskiego, ale także o wielu ludziach i ich inicjatywach, dzięki którym sztuka S. Zagajewskiego przetrwała — bo była promowana, eksponowana, opisywana i dokumentowana. Wystawa stanowi uzupełnienie i komentarz do stałej ekspozycji — od 1989 r. istniejącej w gmachu Zbiorów Sztuki, na której znajdują się najcenniejsze przykłady rzeźb Stanisława Zagajewskiego z kolekcji Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
Wystawa wpisuje się w program obchodzonego we Włocławku „Roku Zagajewskiego 2018”.


Kurator wystawy – Krystyna Kotula
Scenariusz wystawy – Krystyna Kotula
Projekty druków, oprawa plastyczna wystawy – Magdalena Kolanowska
Wernisaż wystawy w dniu 18 maja, o godz. 12.00, w gmachu Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej 10/12. Wystawa czynna od 18.05.2018 r. do 15.11.2018 r.


Więcej informacji: http://muzeum.wloclawek.pl/ 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem