Ads Elite

26 sierpnia 2017 r. na Zamku Dybów odbędzie się diorama historyczna „Zdobycie Zamku Dybów - Toruń i Wisła, wspólny rejs przez wieki”.

To druga diorama historyczna przedstawiająca zdobycie warowni przez mieszczan toruńskich i Krzyżaków. Będziecie Państwo mieli okazję zobaczyć to wydarzenie na własne oczy, a także aktywnie wziąć w nim udział! Po Wiśle będą kursowały łodzie, które posłużą za transport sił inwazyjnych oraz osób pragnących dostać się z toruńskiej starówki na Zamek Dybów. Niezwykłe przeżycie dla całych rodzin.

Udział w wydarzeniu jest DARMOWY – zapraszamy wszystkich za Zamek Dybów.

Program imprezy: 
11:00 - trening rycerzy zakony krzyżackiego (Zamek Krzyżacki)
11:45 - przeprawa krzyżaków drewnianymi łodziami przez Wisłę
12:30 - bitwa na przedpolu Zamku Dybów
15:00 - pierwszy szturm Zamku Dybów
16:30 - drugi szturm Zamku Dybów
18:00 - zdobycie Zamku Dybów
19:30 - pokaz walki konnej na kopie

12:30 do 20:30 - darmowa przeprawa flisacza z Przystani Toruń na Zamek Dybów

W przypadku pytań prosimy o kontakt:
Telefon: +48 537 370 730
E-mail: sekretariat(@)dybow-nieszawa.org.pl

Wydarzenie wsparte ze środków Gminy Miasta Toruń w ramach zadania "Toruń i Wisła, wspólny rejs przez wieki – cykl dioram historycznych na Zamku Dybów".

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/187932508367561/  https://www.facebook.com/FundacjaDybow/  http://www.dybow-nieszawa.org.pl/ 

W dniu 11 czerwca 2017 r. o godz. 15:00, w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie, ul. Mickiewicza 6, odbędzie się wernisaż wystawy archiwalnych zdjęć z prywatnej kolekcji Pana Kazimierza Lechosława Zborowskiego, pt. „Miasto – Ludzie – Wisła – fotografie dawnej Nieszawy”.

Wisła żywicielka zawsze była dla mieszkańców Nieszawy najważniejsza, to miejsce odpoczynku, zabaw i radosnych wzruszeń, źródło legend i baśni, a przede wszystkim utrzymania i dobrobytu mieszkańców dawnej Nieszawy oraz kujawskiej szlachty. To dzięki niej bogacili się na handlu zbożem, drewnem i innymi towarami. Otrzymała nawet miano szlacheckiej rzeki.
Przez Polskę i Rozkidalino (dzisiejsza Nieszawa) przechodziło kilka szlaków handlowych. Głównym i najważniejszym był szlak wiślany.
Przywileje królewskie pozwalające mieszkańcom Nieszawy na korzystanie z dobrodziejstw rzeki przyczyniły się do rozwoju rzemiosła, a tym samym i miasta. Wiele zawodów miało bezpośredni związek z Wisłą. Obfitująca w ryby zapewniała dużej grupie nieszawskich rybaków stałą pracę na wodzie i lądzie. Zawód ten obok szkutników jest jednym z najstarszych w Nieszawie.
Liczba zatrudnionych osób mających pracę związaną z Wisłą ciągle rosła. Bogaceniu się mieszkańców Nieszawy sprzyjało przeniesienie w 1652 r. wiślanej królewskiej komory celnej z Włocławka do Nieszawy, która w czasie sezonów spławnych tętniła życiem przez całą dobę. Można śmiało stwierdzić, że dzięki Wiśle większość mieszkańców miała stałe dochody, a kasa miejska dopływ gotówki.
Po Kongresie Wiedeńskim w 1815 r. Nieszawa zaczęła nabierać nowego oddechu. Jako nadgraniczne miasto między Królestwem Kongresowym, zwanym też Królestwem Polskim, do którego należała, a Cesarstwem Pruskim odgrywała ważną rolę. Stała się punktem rzecznej odprawy celnej (komora celna I klasy). Zbudowano wtedy bulwary (1816 r.) nad Wisłą, przy których cumowano statki i barki. Powstał port rzeczny, w którym zimą stało kilka statków, stateczków i berlinek.
Wisło, żeby znaleźć Twoją „księgę z zapiskami dziejów”, ile byśmy poznali tajemnic ukrytych w twej wodzie, ile nieznanych obyczajów ludów mieszkających u twych brzegów. Dziś Wisła opuszczona, zapomniana i zaniedbana — cierpliwie czeka na swe odrodzenie.
Jerzy Zyglarski

Ekspozycja będzie czynna do 10 września 2017 r. Serdecznie zapraszamy.    

Wernisaż: 11 czerwca 2017 r.
Miejsce prezentacji wystawy: Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie, ul. Mickiewicza 6, Nieszawa
Scenariusz: Ryszard Lewandowski, Kazimierz Lechosław Zborowski
Oprawa plastyczna i komisariat: Ryszard Lewandowski 
Czas trwania:  11.06.-10.09.2017 r.
Wstęp: bilet normalny – 7 zł/os., bilet ulgowy – 5 zł/os., zorganizowane grupy szkolne – 3 zł/os.
Organizator: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, ul. Słowackiego 1a, 87–800 Włocławek

Więcej informacji: http://muzeum.wloclawek.pl/  

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na
WERNISAŻ WYSTAWY KAMIONKI BOLESŁAWIECKIEJ


W dniu 18 maja 2017 r., o godz. 12.00, w gmachu Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej we Włocławku otwarta zostanie wystawa czasowa pt. „Z gliny stworzone. Wystawa ze zbiorów Muzeum Ceramiki w Bolesławcu”.


Na wystawie zaprezentowane zostaną wyroby użytkowe z kamionki powstałe w wytwórniach bolesławieckich od XVI po początek XXI wieku. Kilkaset prezentowanych różnorodnych naczyń wytworzonych w minionych kilku wiekach daje możliwość poznania, w jaki sposób ewoluowały technologie, formy i dekoracje znanej dziś w całym świecie ceramiki z Bolesławca.


Na ekspozycji będzie można prześledzić, jakie formy i dekoracje powstawały w XVI i XVII- wiecznych manufakturach w Bolesławcu, z jakiego czasu pochodzą naczynia żeberkowane, kiedy stosowano na brązowych powierzchniach brzuśców białe, biskwitowe nakładki i odkąd zaczęto zdobić naczynia kobaltową dekoracją stempelkową w formie kółek, kropek czy pawich oczek, najbardziej dziś kojarzoną z Bolesławcem. Nie zabraknie także form i dekoracji w stylu secesji i art déco oraz oryginalnych naczyń autorstwa projektantów współpracujących z zakładami ceramicznymi od 1945 r. do początku XXI w.
Chronologicznie pokazane wyroby z kamionki oraz towarzyszący wystawie film przybliżą historię zakładów produkujących wyroby ceramiczne w Bolesławcu i okolicy (w dorzeczu Bobru i Kwisy), która sięga XIV wieku. Występujące w tym regionie naturalne pokłady glin żaroodpornych, wypalających się w temperaturze 1280?C i dających skorupkę bardzo trwałą, która nie przecieka oraz pokłady glin bogatych w tlenki glinu i krzemu wypalających się na kolor brązowy doskonale nadały się do produkcji naczyń – butli, kufli i dzbanów. Najstarsze z nich w kształcie kolistym czy wielobocznym zamykano pokrywami cynowymi. Z czasem zdobiono je żeberkowaniem, a od połowy XVIII w. – nakładkami z białej masy, najczęściej w formie kwiatowo-liściastej, rzadziej figuralnej czy heraldycznej.  Wraz z modą na picie kawy i herbaty zaczęto produkować odpowiednie dzbanki, mleczniki oraz filiżanki, ponadto najróżniejsze naczynia, a także puszki do przechowywania produktów, pojemniki apteczne, a nawet termofory. Około 1882 r. naczynia z wypalanej na biało gliny zaczęto dekorować metodą stempelkową. Wytwórnie w Bolesławcu, by sprostać konkurencji dostosowywały produkcję do potrzeb i panujących stylów. Wielkie znaczenie miało otwarcie w 1897 r. Zawodowej Szkoły Ceramicznej, do której kadra nauczycielska przybyła z Berlina. Dzięki temu wprowadzono nowe technologie i zdobnictwo –  m.in. dekoracje szkliwami zaciekowymi czy przy użyciu szablonu.


Po II wojnie światowej, w dawnych zakładach, otworzono Spółdzielnię CPLiA „Ceramika Artystyczna” (dziś „Ceramika Artystyczna. Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego”) oraz Bolesławieckie Zakłady Garncarsko-Ceramiczne (dziś zakłady Ceramiczne BOLESŁAWIEC). W zakresie projektów nawiązano współpracę z PWSSP we Wrocławiu. Dla fabryk w Bolesławcu projektowali m.in. Rudolf Krzywiec, Julia Kotarbińska, Bogusław Wolanin, Wanda Matus – wybitni artyści, twórcy ciekawych, nowoczesnych form i dekoracji.
Muzeum Ceramiki w Bolesławcu posiada kolekcję kamionki bolesławieckiej złożoną z ponad 2000 eksponatów. Najciekawsze z nich prezentowane są na wystawie stałej. Zabytkowa ceramika z Bolesławca znajduje się także w zbiorach wielu muzeów w Polsce i Europie. Także w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej możemy odnaleźć ponad 60 przykładów ceramiki z wytwórni bolesławieckich (pochodzących głównie z daru Państwa J. i A. Wójcików), kilka spośród nich będzie stanowiło dodatek do niniejszej wystawy.
Krystyna Kotula


UWAGA! „Niedziela z kustoszem” z udziałem p. Barbary Glinkowskiej z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu odbędzie się 16 lipca o godz. 12.00
„Z gliny stworzone. Wystawa ze zbiorów Muzeum Ceramiki w Bolesławcu”
Termin wystawy: 18.05–15.08.\2017 r.
Miejsce wystawy: gmach Zbiorów Sztuki, ul. Zamcza 10/12
Scenariusz wystawy – Barbara Glinkowska – Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
Komisariat wystawy – Krystyna Kotula – MZKiD


Więcej informacji: http://muzeum.wloclawek.pl/  

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem