Ads Elite

18 września 2018 r. we wrocławskim Muzeum Pana Tadeusza rozpocznie się cykl spotkań i warsztatów „Dni Seniora w Ossolineum i Muzeum Pana Tadeusza”. Cykl potrwa do 7 października.

We wrześniu i październiku Zakład Narodowy im. Ossolińskich oraz Muzeum Pana Tadeusza zapraszają na warsztaty i spotkania w ramach wrocławskich Dni Seniora.

18 i 19 września zapraszamy Seniorów do głównej siedziby Ossolineum przy ul. Szewskiej 37. Podczas pierwszego spotkania zachęcimy uczestników do dokładnego przyjrzenia się barokowym malowidłom zdobiącym sklepienie dawnego refektarza oraz rozszyfrowania ich treści ukrytej pod postacią symboli i personifikacji. Następnego dnia dowiemy się, co to jest „camera obscura”, oraz w jaki sposób wykorzystywali ją niegdyś naukowcy i malarze.

W kolejnych dniach września i na początku października w Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6), przygotowaliśmy równie ciekawy program wydarzeń skierowanych do osób starszych – będzie to spotkanie w muzealnym „escape roomie”, czyli pokoju zagadek, podczas którego przypomnimy historię odzyskania niepodległości, oraz warsztaty artystyczne z czerpania papieru i warsztaty aktorskie inspirowane twórczością Zbigniewa Herberta.

Program:

18 września 2018 (wtorek), godz. 12.00–13.15
„Barokowe rebusy w klasztornym refektarzu” – warsztaty ikonograficzne w Ossolineum

Podczas spotkania zaprosimy uczestników do dokładnego przyjrzenia się barokowym malowidłom zdobiącym sklepienie dawnego refektarza oraz rozszyfrowania ich treści ukrytej pod postacią symboli i personifikacji. Dzięki specjalnie przygotowanym kartom zadań zajęcia będą miały charakter warsztatowy.

Miejsce spotkania: gmach główny Ossolineum (ul. Szewska 37)
Czas trwania: 75 minut
Prowadzenie: Aldona Mikucka (Dział Edukacji)
Obowiązuje rezerwacja miejsc: zapisy(@)ossolineum.pl / 71 75 50 651 do 658

19 września 2018 (środa), godz. 12.00–13.15
„Camera obscura” Jana Heweliusza – warsztaty artystyczne w Ossolineum

Uczestnicy dowiedzą się, co to jest „camera obscura”, oraz w jaki sposób wykorzystywali ją niegdyś naukowcy i malarze, a podczas warsztatów sami wejdą do takiej „ciemnej komnaty”, aby poznać zasady działania optycznej ciemni i stworzyć realistyczny obraz wrocławskiej architektury.

Miejsce spotkania: gmach główny Ossolineum (ul. Szewska 37)
Czas trwania: 75 minut
Prowadzenie: Kinga Łaska, Aldona Mikucka (Dział Edukacji)
Obowiązuje rezerwacja miejsc: zapisy(@)ossolineum.pl / 71 75 50 651 do 658

20 września 2018 (czwartek), godz. 12.00–13.15
Granice niepodległej – przygoda w „escape roomie”, czyli pokoju zagadek w Muzeum Pana Tadeusza

Zapraszamy na wyjątkową podróż w przeszłość! W trakcie naszego spotkania nie tylko przypomnimy historię odzyskania niepodległości, ale również staniemy się jej częścią...Uczestnicy warsztatów będą mieli za zadanie odnaleźć zaginione mapy w muzealnym pokoju zagadek. Czy się uda?

Miejsce spotkania: Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6)
Czas trwania: 75 minut
Prowadzenie: dr Grzegorz Polak, Monika Nowak (Dział Edukacji)
Obowiązuje rezerwacja miejsc: zapisy(@)ossolineum.pl / 71 75 50 651 do 658

21 września 2018 (piątek), godz. 12.00–13.15
„Z sita czerpane” – warsztaty artystyczne w Muzeum Pana Tadeusza

Z czego jest zrobiony papier? Jaki jest proces jego powstawania? Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z starodawną metodą czerpania papieru na sicie. Dodatkowo każdy arkusz zostanie ozdobiony suszonymi roślinami, kawałkami bibuły i innymi drobnymi elementami. W czasie warsztatów uczestnicy obejrzą też ekspozycję poświęconą rękopisowi Pana Tadeusza.

Miejsce spotkania: Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6)
Czas trwania: 75 minut
Prowadzenie: Kinga Łaska (Dział Edukacji) 
Obowiązuje rezerwacja miejsc: zapisy(@)ossolineum.pl / 71 75 50 651 do 658

29–30.09.2018 (sobota–niedziela) i 6–7.10.2018 (sobota i niedziela), godz. 10.00–14.00
„Posążek boga ironii” – warsztaty teatralne w Muzeum Pana Tadeusza 

Osiem godzin warsztatów, podczas których uczestnicy pod okiem specjalistów: aktorów i choreografów przygotują etiudę teatralną inspirowaną twórczością Zbigniewa Herberta. Punktem wyjścia jest krótki utwór Herberta pod tytułem Z mitologii, w którym historia ludzi jest ukazana poprzez przemiany ich bogów.

Miejsce spotkania: Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6)
Czas trwania: 2 x 4 godziny 
Prowadzenie: Lucyna Piwowarska-Dmytrów – absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, animatorka kultury (specjalizacja taniec), Beata Rakowska – aktorka teatralna.
Obowiązuje rezerwacja miejsc: zapisy(@)ossolineum.pl / 71 75 50 651 do 658

Warsztaty są częścią Festiwalu Tradycji Literackiej, Rozdział II: Słowacki / Herbert finansowanego ze środków MKiDN w ramach programu „Promocja czytelnictwa”

Więcej informacji o Dniach Seniora we Wrocławiu: http://www.seniorzy.wroclaw.pl/dni-seniora 

Organizator: Wrocławskie Centrum Seniora

Miejsce:
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37
Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6

na spotkania i warsztaty wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązkowa rezerwacja mailowa: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. / 71 75 50 651 do 658

Więcej informacji:  https://www.facebook.com/events/472099343275421/  https://www.facebook.com/panatadeusza/  https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/pl/ 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem