Ads Elite

 • Główną bohaterką tej powieści jest szesnastoletnia Molly Gibson – córka miejscowego lekarza. Poznając jej losy przenosimy się na prowincję XIX - wiecznej Anglii, do maleńkiej miejscowości Hollingford. 

  W Hollingford czas płynie wolniej, a błogi spokój przerywają jedynie drobne incydenty i wydarzenia typowe dla życia mieszkańców prowincji. 

  „Gdy czytamy (…), wydostajemy się poza nikczemny, podły świat, pełen egoizmu, oraz grzesznych pasji i zagłębiamy się w krainę gdzie istnieją słabości, błędy, cierpienia gorzkie i długotrwałe, a mimo to ludzie mogą tam wieść spokojne i godziwe życie, a co więcej, czujemy że ten świat jest co najmniej tak samo prawdziwy jak tamte inne.”

 • „Dom w Riverton” autorstwa australijskiej pisarki Kate Morton, to świetnie napisana powieść, będąca nostalgicznym obrazem 20 – lecia międzywojennego, czasu przemian społecznych, oraz czasu wojny. Tłem akcji jest typowa angielska posiadłość należąca do rodziny Hartfordów. Narratorką powieści jest Grace była służąca, będąca świadkiem rozgrywających się w posiadłości wydarzeń.

  Wspomnienia Grace przenoszą nas w czasie do dekadenckich lat 20, gdzie powoli odkrywamy rodzinne tajemnice Hartfordów, oraz poznajemy 2 główne bohaterki opowieści siostry - Emmeline i Hannah Hartford.

 •  Ta książka autorstwa Tracy Chevalier, jest inspirowana sławnym obrazem Dziewczyna z perłą Johannesa Vermeera z XVII w. Obraz przedstawia młodą dziewczynę z perłowym kolczykiem i to właśnie ona jest główną bohaterką książki Chevalier.

 • „Dziewczyny wojenne – Prawdziwe historie” Łukasz Modelski, Wyd. Znak, Kraków 2011 r.

  Książka ta, to zbiór opowiadań – wspomnień jedenastu niezwykłych kobiet, które przeżyły II Wojnę Światową. We wrześniu 1939 r. te młodziutkie dziewczęta były na samym początku swojej drogi życiowej. Były panienkami z dobrych domów, doskonale wykształconymi, wychowywanymi w duchu patriotyzmu i tradycyjnych wartości.  Marzenia i ambitne plany z którymi wiązały swoją przyszłość, musiały porzucić w imię czegoś ważniejszego. Wojna to czas, który bezlitośnie testuje ludzki charakter, człowieczeństwo i odwagę. Bohaterstwo, niezłomność i siła tych kobiet powoduje, że czytelnik zaczyna spoglądać na siebie i swoje życie z większą pokorą. Te ciche bohaterki, które brały czynny udział w walce, w pełni zasługują na to by poświęcić im chwilę czasu i zatopić się w ich wstrząsających wspomnieniach. 

 • „Niepokorne – Klara” to druga część trylogii, autorstwa pani Agnieszki Wojdowicz. Cykl opowiada o trzech młodych, niezwykłych kobietach, które przeciwstawiają się tradycji i dążą do niezależności. W czasach, w których żyją bohaterki taka postawa spotykała się z brakiem akceptacji oraz krytyką ze strony bliskich. Eliza, której jest poświęcony pierwszy tom, studiuje farmację i pragnie otworzyć swoją własną aptekę. Judyta jest uzdolnioną malarką, która próbuje utrzymywać się zdobiąc batiki w pracowni krawieckiej. Klara, której została poświęcona ta część trylogii, jest przebojową dziennikarką. 

  Ramy czasowe książki to schyłek XIX i początek XX w., czas wielkich przemian społecznych. Polska ciągle znajduje się pod zaborami. Kraków, w którym toczy się akcja jest pod panowaniem Austriaków. Pod koniec XIX wieku sytuacja kobiet znacząco różniła się od obecnych czasów. Zdobycie przez nie wyższego wykształcenia było czymś, na co patrzono z niechęcią. Panie które chciały poszerzyć swoją wiedzę, oraz zdobyć dyplom, mogły studiować tylko we Lwowie, Krakowie i najbardziej liberalnym Berlinie. Marzenia młodych kobiet o niezależności traktowano jak mrzonki i kaprysy.

  Książka doskonale przedstawia czasy, w których żyją bohaterki. Towarzysząc im będziemy świadkami przełomowych wydarzeń. W Krakowie, razem z Klarą pójdziemy na wiec komunistyczny, dowiemy się jak wyglądał strajk kobiet w fabryce cygar, spróbujemy jazdy pierwszym automobilem i zajrzymy na pierwszy pokaz kinematografu. Judyta zabierze nas do Wiednia, gdzie poznamy artystyczną bohemę okresu secesji, zajrzymy do pracowni samego Gustava Klimta i czeka nas jazda na rowerze. Jednak najważniejszym wątkiem tej powieści jest historia Klary. 

  Klara jest córką szanowanego profesora Stojnowskiego i siostrą malarza Maurycego. Podobnie jak brat rozpoczęła studia w Berlinie, jednak zachorowała i musiała przerwać naukę. Po powrocie do Krakowa ponownie wraca do studiowania, tym razem w Baraneum, jednocześnie próbuje pracować pisząc artykuły do gazet. Klara jest energiczną, niezależną kobietą o silnym charakterze. Zawsze modnie i nowocześnie ubrana, z cygaretką w dłoni, odważnie podejmuje się nowych wyzwań. Broni praw kobiet i udziela się charytatywnie. Jest wrażliwa, uczciwa i sprawiedliwa. Prawdziwym sprawdzianem charakteru będzie dla niej znajomość z inżynierem Platerem, którego zauroczy ta przebojowa młoda kobieta. 

  Postawa Klary prowadzi do ciągłych konfliktów z jej rodziną. Wydawałoby się, że jej rodzice jak na tamte czasy są wyjątkowo tolerancyjni, jednak pomiędzy Klarą, a profesorem Stojnowskim ciągle dochodzi do scysji. Jej otwartość i niezależność prowadzą do wielu sytuacji, które ściągają na nią ostrą krytykę i powodują zerwanie kontaktów z rodziną. Jak poradzi sobie w nowej sytuacji, czy znajdzie miłość? Jeśli chcecie poznać historię Klary musicie sięgnąć po książkę. 

  Lektura „Niepokornych” to nie tylko opowieść o losach trzech młodych kobiet, ale również bardzo przyjemna lekcja historii, pokazująca realia czasów w których toczy się akcja. Książkę czyta się jednym tchem, a jej styl przypomina lektury z XIX i XX w. Można ją polecić wszystkim fanom dawnych czasów, oraz romantycznych opowieści.

   

 • „Dlaczego mi nie powiedziałaś o grożącym niebezpieczeństwie? Dlaczego mnie nie ostrzegłaś? Kobiety wiedzą, przed czym się mieć na baczności, gdyż czytają powieści, zdradzające wszystkie sztuczki.”  Thomas Hardy „Tessa D'Urberville”, oraz... „50 twarzy Greya” E. L. James.

   Według Słownika Języka Polskiego PWN, romansem w literaturze nazywamy: „lekką powieść o tematyce miłosnej, zwykle pozbawiona wartości artystycznych”, „utwór o fabule bogatej w wątki przygodowo-awanturnicze, należący do gatunku epiki powstałej przed ukształtowaniem się powieści”, „pieśń liryczną o tematyce miłosnej”. 

  Nazwa „romans”, według Adelunga, pochodzi od języka „lingua romana” (mowy rzymskiej), czyli łaciny funkcjonującej dawniej m.in. we Francji, Włoszech, oraz Hiszpanii. W łacinie tej, było pełno naleciałości z języka kraju, w którym jej używano. To właśnie w „lingua romana” pisywano „powiastki miłosne”, czyli romanse. Powiastki te, zazwyczaj opisywały nieprawdziwe, oderwane od rzeczywistości wydarzenia. Literatura tego rodzaju, była często krytykowana, za wywieranie złego wpływu na czytelników. 

 • Główną bohaterką książki jest panna Isabel Archer, jest ona rodowitą Amerykanką, która po śmierci swojego ojca, za sprawą ciotki przyjeżdża na kontynent europejski. Pierwszym krajem który odwiedza jest Anglia, gdzie mieszka mąż jej ciotki pan Touchett, oraz ich syn Ralph. Isabel jest młodą, żądną wrażeń kobietą, która pragnie poznawać świat i rozwijać się. Jej uroda, świeżość, oraz bystry umysł od pierwszej chwili oczarowują mieszkańców Gardencourt – siedziby należącej do państwa Touchett. Niemal natychmiast zdobywa sobie przyjaciół, wielbicieli, a nawet padają pierwsze propozycje małżeństwa. Jednak nieco naiwna dziewczyna chce najpierw poznać życie, zwiedzić chociaż część świata i nabrać doświadczenia. Nieoczekiwanie pomoże jej w tym kuzyn Ralph, który jest ciężko chory i swoje ostatnie chwile chce poświęcić śledzeniu losów swojej nowo – poznanej krewnej. Za sprawą Ralpha, po śmierci jego ojca w ręce Isabel trafia fortuna. To wydarzenie kompletnie odmieni jej życie i będzie przyczyną tragedii.
  W Gardencourt Isabel pozna osoby które będą miały wpływ na jej losy. Jedną z nich to oczywiście Ralph, dzięki któremu otrzyma nieoczekiwany spadek, a druga to madame Merle. Madame jest światową damą, o doskonałych manierach, idealnym portretem damy, osobowością która będzie fascynować Isabel. Niestety Isabel nie wie w jaki sposób powstał ów „portret” i co skrywa ta idealna powierzchowność.
  „ - (…) To jest dama bez skazy.
  - Gdybym nie zdążyła już jej polubić, przeraziłby mnie ten portret.
  - (…) Otóż daję ci wielką szansę obcowania z madame Merle, która należy do najświetniejszych dam Europy.
  - Ale ja wolę ją samą od tego jej portretu – z uporem powtórzyła Isabel.”
  Jeśli ktoś chce poznać losy Isabel, zapraszam do lektury.

 • Akcja tej powieści toczy się w XIX- wiecznej Anglii. Sielankowy, poetycko opisany pejzaż; pełen malowniczych wzgórz, zielonych zagajników i pastwisk ze stadami owiec, staje się tłem dramatycznej historii.
  Główną bohaterką tej opowieści jest Betsaba Everdene – młoda, piękna i co jest dość niezwykłe jak na tamte czasy, niezależna kobieta. Uroda oraz wdzięk Betsaby wzbudza ogólny podziw i na horyzoncie bardzo szybko pojawia się pierwszy konkurent. Pasterz Oak, bo tak nazywa się jej pierwszy admirator, to prosty, rozsądny, uczciwy, pracowity, młody mężczyzna. I chociaż, Bestsabie niewątpliwie pochlebiają jego oświadczyny, to jednak nie decyduje się na małżeństwo. Kobieta nic nie czuje do tego skromnego człowieka, który na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym. Poza tym, Betsabie wcale nie spieszy się do małżeństwa. W tym samym momencie los się do niej uśmiecha i młoda kobieta otrzymuje po swoim wuju spadek, w postaci dobrze prosperującej farmy. Oczywiście szybko osiedla się w nowym miejscu i podejmuje śmiałą decyzję, by samodzielnie zarządzać swoim majątkiem. Niezwykła jak na tamte czasy decyzja, jest szeroko komentowana w okolicy. Betsaba zwraca na siebie powszechną uwagę, zwłaszcza ze strony panów, jeden tylko zatwardziały, stary kawaler, farmer Boldwood, uparcie ignoruje nową sąsiadkę. Jego zachowanie rani kobiecą próżność Betsaby. Panna Everdreen postanawia spłatać mu psikusa, który nieoczekiwanie będzie miał bardzo poważne skutki.
  Tymczasem, przewrotny los ponownie stawia na jej drodze pasterza Oaka, który tym razem zostaje pełnym oddania pracownikiem na jej farmie. Jednak, Betsaba nadal nie zwraca uwagi na tego wytrwałego wielbiciela, bo oto na horyzoncie pojawia się bardzo pewny siebie, przystojny i  czarujący sierżant Troy...
  Czy wybór Betsaby będzie dobry? Czy błędy, które popełni da się naprawić? Żeby poznać odpowiedzi na te pytania, trzeba sięgnąć po tą niezwykłą powieść, która kończy się w bardzo nieoczekiwany sposób.

 • Librarium to introligatornia która istnieje od 1992 roku. Jej działalność jest wynikiem połączenia tradycji trzech pokoleń z pasją bibliofilską osadzoną w czystej historycznej postaci. Firma stworzyła specjalne miejsce dla miłośników i twórców pięknych książek. Od lat współpracuje z wieloma, bibliofilami, ludźmi związanymi z książką i sztuką.

  Librarium wykonuje usługi dla filmów i reklam, zajmuje się oprawą ksiąg okolicznościowych dla urzędów, ambasad, banków, agencji reklamowych, współpracuje z wydawnictwami dla których oprawia od kilku do kilkudziesięciu egzemplarzy z nakładu w wersji luksusowej, najczęściej w skórę lub pergamin. Tak oprawione woluminy są częstym prezentem dla ważnych gości dużych firm, urzędów, zagranicznych delegacji.

  W wydawnictwie wielokrotnie wykonywano oprawy dla prezydentów, papieży, koronowanych głów, min: kroniki na EXPO 2000 i tuby na zaproszenia na obchody 50-lecia panowania Królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II, serię książek dla jednego z banków centralnych, mszały i księgi liturgiczne dla kościołów i związków wyznaniowych. Prace które powstały w wydawnictwie, znajdują się w wielu krajach świata, w USA, Francji, Anglii, Rosji, na Ukrainie, Białorusi, w Niemczech a nawet w Japonii. W wyniku przywracania do życia pałacy i zamków, a przede wszystkim znacznego wzrostu zamożności i wiedzy polaków, nastąpił powrót do tworzenia, a często odtwarzania bibliotek rodowych. Librarium jest czynnym uczestnikiem tych fascynujących zmian i potrzeb podtrzymywania tradycji. Książki wydawnictwa od wielu lat znajdują się w katalogach aukcyjnych najważniejszych antykwariatów w kraju.

  W latach 2001- 2009 Librarium brało udział w powstawaniu faksymile Biblii Gutenberga, a w szczególności jej oprawy i stworzenia katalogu sprzedaży. Po długich poszukiwaniach i starannej selekcji, Wydawnictwo Bernardinum z Pelplina wraz z tamtejszym Muzeum Diecezjalnym właściciele jedynego przechowywanego egzemplarza tego tak ważnego dla rozwoju naszej cywilizacji dzieła, powierzyło Librarium wykonanie odtworzenia oprawy wykonanej przez Henryka Costera z Lubeki z XV wieku i oprawy wg ustaleń badawczych z oryginału. Pierwszy egzemplarz polskiego faksymile Biblii Gutenberga otrzymał Papież Jan Paweł II z okazji urodzin i 25-lecia pontyfikatu.

  W latach 2009-2013 wydawnictwo zajmowało się przede wszystkim tworzeniem opraw gabinetowych i artystycznych oraz prywatnych bibliotek.
  Od roku 2014 roku prócz usługowego wykonywania opraw, praca wydawnictwa koncentruje się również nad kolekcją wydawniczą Librarium. Kolekcja ta powstaje z myślą o zaspokojeniu potrzeby poznania dawnych tekstów będących fundamentem naszej kultury, ale też potrzeby zaspokojenia piękna i pasji kolekcjonerskich. Prócz przypomnienia tekstów zapomnianych, są tłumaczone te do tej pory nieznane w naszym kraju. Nadanie im formy, najlepszej jaka może powstać w warsztacie Librarium, jest wyrazem szacunku dla dawnych twórców, ich wysiłku kształcenia, odkrywania a przede wszystkim konstatacji, jakich doświadczali, z silnym zrozumieniem idei przekazania nam swoich myśli niezbędnych do dalszego rozwoju.

  Oferta firmy

  Wszyscy pracownicy LIBRARIUM pragną pozostawić po sobie trwałe i piękne książki długo i pięknie opowiadające o swoim powstaniu, bądź powtórnych narodzinach. Dlatego też starają się spełniać prośby zarówno książek jak ich właścicieli co do nowej szaty stworzonej dla trwałości i wyposażenia w dalszą długą drogę do wieków przyszłości. Stosując najlepsze wzorce mistrzów, artystów introligatorstwa oraz poszukując własnych dróg i stylu starają się, aby książka i jej historia były jednością poprzez swój wygląd, konstrukcję i trwałość.

  Każda z tych książek traktowana jest indywidualnie, oprawa jest dostosowywana do epoki w której powstała lub została wydana oraz do treści lub indywidualnych wymagań klienta. Oprawy biblioteczne, gabinetowe, artystyczne w każdym stylu historycznym, do średniowiecznych ksiąg poprzez wszystkie epoki aż do współczesności nie maja przed pracownikami introligatorni tajemnic. Specjaliści pracujący w Librarium są w stanie oprawić każdą książkę, także z minionych stuleci, wykonując czyszczenie i renowację kart, dobierając odpowiedni rodzaj szycia i wyklejek, dostosowując montaż woluminu, materiały i zdobnictwo do epoki i stylu oprawy. Dzięki tak dobrej znajomości opraw historycznych i sztuki oraz rynku wydawniczego, projektowane są również oprawy, zarówno bibliofilskie jednostkowe jak i wydawnicze.

  W pracowni Librarium są tworzone dokładne kopie dawnych historycznych opraw.
  Projektowane są również nowe oprawy zarówno w duchu historycznym, stylowym jak i współczesne oraz nowoczesne dostosowane do współczesnego odbioru rzeczywistości. W ofercie wydawnictwa są również oprawy wg projektu klienta oraz asortyment taki jak: księgi, kroniki, albumy, teczki okolicznościowe, notesy, biuwary, etui na telefony &c

  Oprawy książek, które powstają w pracowni oparte na najlepszych technikach dopracowanych przez pokolenia. Książki posiadają głównie oprawy zawieszane lub organiczne z roślinnie garbowanej skóry koziej. Tak zwane marokiny i safiany produkowane są według dawnych receptur wyłącznie na użytek introligatorstwa. Używano ich 500 lat temu i istnieją na oprawach do dziś. Skóry używane do oprawy w Librarium są tak samo trwałe, zostało to potwierdzone przez specjalistyczny ośrodek badawczy.

  Konserwacji książki zawsze towarzyszy szczególna dbałość o zewnętrzny jak i wewnętrzny wygląd woluminu. Do oblekania bloków stosowane są najlepsze materiały – skóry, jedwabie, pergaminy, papier marmoryzowany itp. Oprawy są tłoczone złotem, „na ślepo”, reliefowo, wykonywane są intarsje, zabiegi barwienia skóry, wprawiane są medaliony i klejnoty stosowane są również różnego rodzaju okucia, zapięcia i guzy. Twórcy dbają o takie elementy jak wyklejki, dublura, kapitałki i blok książki wykonując marmoryzowanie, złocenie, barwienie, malowanie, wyszywanie i cyzelowanie.

  Ze względu na styl zdobień oprawy są dzielone na:
  Oprawy historyczne będące kopią opraw powstałych w poprzednich epokach lub stylizacją na dawne czasy ale przy użyciu ornamentów z tamtych lat.

  Klasyczne oprawy biblioteczne i gabinetowe, które są historyczne i stylowe – wzorowane na historycznym zdobnictwie i sposobie oprawy, odwzorowujące ducha przeszłości.

  Oprawy współczesne najczęściej oprawy artystyczne wymagające kunsztu i poczucia stylu, kompozycji, właściwości materiałów. Najczęściej są to oprawy opowiadające, czyli takie które ilustrują treść woluminu.

  Oprawy nowoczesne opierające się na najnowszych dostępnych technikach i technologiach.

  Oferowana galanteria powstała by nadać klasyczną, historyczną oprawę przedmiotom codziennego użytku. Dzięki temu Librarium przywołuje do współczesności kunszt rzemiosła za którym wciąż tak tęsknimy.

  Kontakt:

  Librarium sp. z o.o.
  Warszawa, ul. Trębacka 3, od środy do piątku w godzinach 8.00 - 12.30 i 14.30 - 20.00
  telefon +48 722 222 077

  https://librarium.pl/kontakt/ 
  https://www.instagram.com/librarium.pl/ 
  https://twitter.com/LibrariumDLS 
  https://www.facebook.com/librariumDS/ 

   

   

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem