Ads Elite

 • "Fajfokloki zakichane" czyli o herbacie

  Legenda mówi, że herbatę odkryto przypadkiem w Chinach, jakieś 5000 lat temu. Despotyczny władca Shen Nung został obalony i przepędzony w odległy, południowy zakątek Chin. Shen Nung szalenie dbał o czystość, dlatego woda podawana mu do picia zawsze była gotowana. Pewnego razu, wiatr miał wrzucić do naczynia z wrzątkiem listki rosnącego nieopodal drzewka. Wywar który powstał był wyjątkowo aromatyczny i miał właściwości uspokajające. Jak głosi legenda Shen przesiedział pod owym drzewem następne 7 lat, nie pijąc nic innego poza herbatą i dlatego miał ją nazwać „Tai”, co oznacza „pokój”.

 • Camera obscura

  Nazwa tego przedmiotu pochodzi z łaciny i oznacza ciemną komnatę, ponieważ do XVI w. przyrząd ten miał formę ciemnego pomieszczenia bez okien, jedynie z małym otworem umieszczonym w zamkniętych drzwiach, lub zasłonie. Pierwszy raz tego określenia użył Johannes Kepler – niemiecki astronom w 1604 r. Inna nazwa to kamera otworkowa. 

  Camera obscura jest prostym przyrządem optycznym pozwalającym na uzyskanie rzeczywistego obrazu, jest ona również pierwowzorem aparatu fotograficznego.

 • inspiracje

  Inspirujące historie, postaci, przedmioty, dzieła sztuki, budowle z przeszłości.

 • Prawdziwe Śródziemie

  Czytając książki takich autorów jak J.R.R. Tolkien, G.R.R. Martin, czy chociażby naszego rodzimego autora Andrzeja Sapkowskiego, przenosimy się do odległych krain pełnych magii, fantastycznych stworów, czarownic i dzielnych wojowników. Jednak pogrążeni w lekturze czasem zapominamy, że inspiracją do stworzenia tła tych fantastycznych opowieści, była realna rzeczywistość,  istniejąca w zamierzchłych czasach, na początku epoki Średniowiecza. Prawdziwe „Śródziemie”, o którym pisał Tolkien istniało na terenie obejmującym całą Europę Zachodnią, od Anglii poprzez Skandynawię. Ludy zamieszkujące te tereny żyły w podobnych warunkach, miały podobne wierzenia, obyczaje i kulturę. Trzema dominującymi plemionami były: Skandynawowie, Celtowie i Anglosasi.

 • Szlachetna dama.

  Od 2013 na jednej z ławeczek, w centrum podkarpackiego miasta Nisko, zasiada pewna dama. 

 • Woda lawendowa

  „Nie radzę używania wód toaletowych, ani octów do rąk i twarzy. Mogą one wszakże przydać się do innych części ciała, gdyż orzeźwiają skórę”.  - oto co możemy przeczytać w jednym z rozdziałów XIX - wiecznego poradnika, gdzie można znaleźć przepisy na rożne wody toaletowe, w tym również na wodę lawendową. A oto ten przepis:

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem