Ads Elite

 • Legenda mówi, że herbatę odkryto przypadkiem w Chinach, jakieś 5000 lat temu. Despotyczny władca Shen Nung został obalony i przepędzony w odległy, południowy zakątek Chin. Shen Nung szalenie dbał o czystość, dlatego woda podawana mu do picia zawsze była gotowana. Pewnego razu, wiatr miał wrzucić do naczynia z wrzątkiem listki rosnącego nieopodal drzewka. Wywar który powstał był wyjątkowo aromatyczny i miał właściwości uspokajające. Jak głosi legenda Shen przesiedział pod owym drzewem następne 7 lat, nie pijąc nic innego poza herbatą i dlatego miał ją nazwać „Tai”, co oznacza „pokój”.

 • Nazwa tego przedmiotu pochodzi z łaciny i oznacza ciemną komnatę, ponieważ do XVI w. przyrząd ten miał formę ciemnego pomieszczenia bez okien, jedynie z małym otworem umieszczonym w zamkniętych drzwiach, lub zasłonie. Pierwszy raz tego określenia użył Johannes Kepler – niemiecki astronom w 1604 r. Inna nazwa to kamera otworkowa. 

  Camera obscura jest prostym przyrządem optycznym pozwalającym na uzyskanie rzeczywistego obrazu, jest ona również pierwowzorem aparatu fotograficznego.

 • Inspirujące historie, postaci, przedmioty, dzieła sztuki, budowle z przeszłości.

 • Czytając książki takich autorów jak J.R.R. Tolkien, G.R.R. Martin, czy chociażby naszego rodzimego autora Andrzeja Sapkowskiego, przenosimy się do odległych krain pełnych magii, fantastycznych stworów, czarownic i dzielnych wojowników. Jednak pogrążeni w lekturze czasem zapominamy, że inspiracją do stworzenia tła tych fantastycznych opowieści, była realna rzeczywistość,  istniejąca w zamierzchłych czasach, na początku epoki Średniowiecza. Prawdziwe „Śródziemie”, o którym pisał Tolkien istniało na terenie obejmującym całą Europę Zachodnią, od Anglii poprzez Skandynawię. Ludy zamieszkujące te tereny żyły w podobnych warunkach, miały podobne wierzenia, obyczaje i kulturę. Trzema dominującymi plemionami były: Skandynawowie, Celtowie i Anglosasi.

 • Przysposobienie Wojskowe Kobiet było największą kobiecą organizacją paramilitarną okresu Dwudziestolecia Wojennego. Historia jej powstania sięga jeszcze okresu I Wojny Światowej.

  W polskiej historii można wielokrotnie spotkać kobiety, które chciały walczyć o wolną ojczyznę na równi z mężczyznami. Duch patriotyzmu w jakim wychowywano młodych ludzi przenikał bez wyjątku całe społeczeństwo. Już śledząc historię Powstania Listopadowego możemy natrafić na dwie kobiety Magdalenę Wojciechowską i Teklę Sobilewską. Inne nazwiska, które warto przytoczyć to Lucyna Żukowska, Henryka Pustowójtówna, Jadwiga Prendowska, Maria Piotrowiczowa, Julia Prejbiszówna, czy Apolonia Fiałkowska. XX wiek niosący duże zmiany społeczne, musiał również wpłynąć na sytuację kobiet chcących służyć ojczyźnie już nie tylko jako „kapłanka domowego ogniska". Kobiety chciały czegoś więcej i same stworzyły sobie taką możliwość.

 • Od 2013 roku na jednej z ławeczek, w centrum podkarpackiego miasta Nisko, zasiada pewna dama. 

 • „Nie radzę używania wód toaletowych, ani octów do rąk i twarzy. Mogą one wszakże przydać się do innych części ciała, gdyż orzeźwiają skórę”.  - oto co możemy przeczytać w jednym z rozdziałów XIX - wiecznego poradnika, gdzie można znaleźć przepisy na rożne wody toaletowe, w tym również na wodę lawendową. A oto ten przepis:

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem