Ads Elite

 • Jarmark Staroci i Rękodzieła - Rybnicki Deptak

  14 października 2017 r. na deptaku w Rybniku, w godz. 8.00 – 15.00 odbędzie się „Jarmark Staroci i Rękodzieła”.

  W Rybniku tradycyjnie już, w każdą drugą sobotę miesiąca, na rybnickim Deptaku (ciąg ulic Jana III Sobieskiego i Powstańców Śląskich) odbywają się nieodpłatne Jarmarki Staroci i Rękodzieła. 

  Zapraszamy wszystkich miłośników staroci, kolekcjonerów, wystawców, wielbicieli antyków, artystów, wytwórców rękodzieła, sprzedawców książek, a także wszystkie osoby, które chcą sprzedać lub wymienić używane rzeczy. 

  W Jarmarku mogą brać udział dosłownie wszyscy, zarówno podmioty prawne - firmy, jaki i osoby fizyczne - prywatne. 

  Jest to doskonała okazja do rozstania się z niepotrzebnymi już rzeczami, na pozbycie się starych książek, używanych zabawek, odzieży, której już nie nosimy, ale też okazja do zaprezentowania wszystkiego tego co sami potrafimy stworzyć. 

  Rejestracja wystawców odbywać się będzie na bieżąco w godz. 8.00 - 10.00 bezpośrednio na ulicy Sobieskiego i ulicy Powstańców, w miejscu ustawienia stoisk przez poszczególnych wystawców. Dopuszcza się dojazd samochodami w godz. 8.00-10.00 na czas montażu stoiska oraz w godz. 15.00-16.00 na czas jego demontażu. W innych godzinach, wjazd na deptak będzie możliwy tylko w szczególnych przypadkach. 

  Podczas rejestracji wystawcy otrzymają Kartę wystawcy, która upoważniać będzie do darmowego parkowania na parkingu miejskim przy ul. Hallera w dniu Jarmarku oraz do wjazdu na deptak na czas montażu i demontażu stoiska.

  Organizator nie zapewnia żadnych elementów do ekspozycji asortymentu, każdy z wystawców organizuje miejsce ekspozycji we własnym zakresie (można mieć swój namiot na wypadek niedogodności pogodowych). Stanowiska będą usytuowane w miejscu wskazanym przez przedstawiciela Organizatora podczas rejestracji. 

  Wszelkich informacji udziela: Krzysztof Łapka - tel. 513 064 196, 
  e-mail: jarmarkrybnik(@)wp.pl.

  Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1318539611587946/  https://www.facebook.com/dkchwalowice/  http://www.dkchwalowice.pl/  

 • Koncert „Pamięć i historia - Mozart Requiem”

  27 października 2017 r. w godz. 19.00 – 21.00, w Toruniu odbędzie się koncert „Pamięć i historia - Mozart Requiem”.

  Wykonawcy:
  Bożena Harasimowicz – sopran
  Marta Motkowicz – alt
  Adam Zdunikowski - tenor
  Piotr Lempa – bas
  Chór Astrolabium (przygotowanie chóru - Kinga Litowska)
  Mariusz Smolij - dyrygent
  Toruńska Orkiestra Symfoniczna

  W programie:
  M. Cynk - Kantata inkorporacyjna na cześć hołdu toruńskiego 1454
  M. Cynk - Kantata na cześć II pokoju toruńskiego 1466 (prapremiera)
  ***
  W.A. Mozart - Requiem d-moll KV 626

  Kantata inkorporacyjna na cześć hołdu toruńskiego została skomponowana do słów aktu inkorporacyjnego Kazimierza Jagiellończyka, który w Toruniu w 1454 r. przyjął od mieszkańców Torunia hołd. 
  Kantata napisana na zamówienie Urzędu Miasta dokładnie trzynaście lat temu, po raz pierwszy wykonana została na przedstawieniu Toruń w Koronie - 550 - lecie Hołdu Toruńskiego w 2004 roku.

  Kantata na cześć II pokoju toruńskiego 1466 jest kolejną kantatą stworzoną do historycznego dokumentu. Nowa kantata Magdaleny Cynk muzycznie koresponduje z Kantatą inkorporacyjna na cześć hołdu toruńskiego 1454. W tym właśnie roku rozpoczęła się wojna trzynastoletnia między Państwem Zakonu Krzyżackiego a Koroną Królestwa Polskiego, którą zakończyło podpisanie Traktatu Toruńskiego w 1466 roku. I właśnie w ten sposób utworami nawiązującymi do tamtych wydarzeń upamiętniona została historia Polski i Torunia w postaci kolejnej Kantaty na cześć II pokoju toruńskiego 1466, która wykonana będzie w październiku 2017 dokładnie rok po 550 rocznicy tego wydarzenia.

  Requiem d-moll KV 626 W.A.Mozarta jest jednym z największych utworów sakralnych a zarazem jego ostatnia niedokończona kompozycja. Mozart był już ciężko chory i nieco zwlekał z realizacją zamówienia gdyż komponował wówczas jednocześnie muzykę do opery „Czarodziejski flet”. Praca nad Requiem była dla kompozytora wyścigiem ze zbliżającą się śmiercią. Ostatnie napisane przez niego takty to niezwykle wzruszająca Lacrimosa dies illa…Zmarł w przekonaniu, że Requiem pisze dla siebie, jednak na jego pogrzebie nie zabrzmiała żadna muzyka…

  Bilety:
  50 zł - normalny
  40 zł - ulgowy

  Bilety do kupienia w kasie CKK Jordanki oraz na stronie:
  http://bit.ly/2xhbWGF 

  Koncert dostępny w ramach abonamentu A, B - szczegóły: 
  http://bit.ly/2g7S7dw 

  Rezerwacja dla grup zorganizowanych :
  tel. +48 56 644 83 01
  tel. kom. +48 790 206 810
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
  szczegóły:
  http://www.tos.art.pl/pl/static_32_164_Bilety_grupowe.html 


  Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/124429604875848/  https://www.facebook.com/TorunskaOrkiestraSymfoniczna/  http://www.tos.art.pl/ 

 • Kurs tańca dla Dam i Dżentelmenów

  23 października 2017 r. rozpoczyna się „Kurs tańca dla Dam i Dżentelmenów” organizowany przez Szkołę Tańca Jane Austen.

  Zaczynamy nowy sezon 2017/2018! Przyjdź i przekonaj się ile radości daje taniec!
  Uczymy tańców, które pozwalały brylować na europejskich salonach od XVII aż po XX wiek oraz umożliwiały podbój serc prawdziwych dam i dżentelmenów! Gwarantujemy dobrą zabawę, niebanalną formę ruchu, mnóstwo pozytywnej energii, a przy okazji solidną porcję wiedzy. 
  Zapraszamy na wspólną podróż w świat kontredansów, kadryli, kotylionów, jak również innych form tanecznych pozwalających spotkać ciekawych ludzi i bawić się we wspaniałej atmosferze dawnych czasów.

  Zajęcia grupy początkującej odbywają się w samym centrum Krakowa, raz w tygodniu i trwają pełną godzinę zegarową. Do wyboru są dwie grupy: poniedziałkowa lub czwartkowa. 

  Grupa początkująca (P1) - poniedziałki, godz. 19.30 - 20.30 
  Miejsce zajęć: ABCDancE School, ul. Batorego 1/1, wejście od strony podwórza (mapa: https://goo.gl/maps/db79Deghb592 )
  Zaczynamy 23 października 2017 roku! 
  Terminy zajęć w pierwszym semestrze: 23.X, 6. XI, 13. XI, 20. XI, 27. XI, 4. XII, 11. XII, 18. XII, 15. I, 22. I, 29. I

  Grupa początkująca (P2) - czwartki, godz. 19.30 - 20.30
  Miejsce zajęć: Ośrodek Kultury Krakowiacy, ul. Św. Gertrudy 4, wejście od strony podwórza
  Zaczynamy 26 października 2017 roku! 
  Terminy zajęć w pierwszym semestrze: 26. X, 9. XI, 16. XI, 23. XI, 30. XI, 7. XII, 14. XII, 11. I, 18. I, 25. I, 1. II, 8. II. 

  Zajęcia będą miały charakter intensywnego kursu tanecznego. Pierwszy semestr trwa od 23 października (P1)/26 października (P2) 2017 r. do 29 stycznia (P1)/8 lutego (P2)2018 r. 
  Semestr składa się z 12 spotkań. 

  Koszt uczestnictwa:
  Karnet na cały kurs (12 zajęć) - 250 zł od osoby
  Wejście na pojedyncze zajęcia - 30 zł od osoby
  Płatności należy dokonać w terminie do 18 października 2017 r. przelewem na konto:
  Ośrodek Kultury "Krakowiacy"
  Bank PKO BP: 89 1020 2892 0000 5102 0591 1633 
  W tytule przelewu prosimy wpisać: imię, nazwisko- warsztaty STJA. 

  Na zajęcia nie trzeba przychodzić z partnerem. Za to należy zabrać miękkie obuwie na zmianę oraz strój niekrępujący ruchów. 

  Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc konieczna jest wcześniejsza rezerwacja!
  Zapisy: 
  E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
  Tel: 692 157 445

  Warsztaty są organizowane w ramach działalności Ośrodka Kultury Krakowiacy Zespół Pieśni i Tańca https://www.facebook.com/Krakowiacy-Zesp%C3%B3%C5%82-Pie%C5%9Bni-i-Ta%C5%84ca-1513820615598669/ 

  Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/494925834211604/  https://www.facebook.com/Szkola.Tanca.Jane.Austen/  http://nowastrona.kodzio.pl/ 

 • Niedziela z kustoszem

   

  22 października 2017 r., o godz. 12.00 w Muzeum Etnograficznym we Włocławku, odbędzie się „Niedziela z kustoszem”.

  Kolejne spotkanie z cyklu „Niedziela z kustoszem”, odbędzie się na wystawie czasowej pt. „Między pięknem a codziennością. Zdobnictwo w rzemiosłach ludowych” poświęconej rzemiosłom w kontekście zdobnictwa stosowanego przez wiejskich rzemieślników: stolarzy, garncarzy, kowali, rymarzy, kołodziejów i innych. Zagadnienie zdobnictwa przedmiotów codziennych pojawia się często w tle tematyki ginących zawodów, jednak rzadko jest głównym przedmiotem zainteresowania. Podczas spotkania autor wystawy – Michał Kwiatkowski, omówi wybrane techniki zdobnicze, ich zastosowanie oraz występowanie w wielu regionach (min. technika stempelkowa stosowana na tak różnych materiałach jak drewno, metal, glina, skóra oraz, bogato przedstawiona na ekspozycji, ludowa snycerka).

  Wstęp: bilet normalny – 7 zł/os., bilet ulgowy – 5 zł/os.

  Więcej informacji: http://muzeum.wloclawek.pl/muzea/muzeum-etnograficzne/

 • Otwarcie kościoła w skansenie w Kłóbce


  W sobotę 30 września br. o godz. 11.00 w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce odbędzie się uroczystość otwarcia zabytkowego kościoła z Brzeźna. Pobłogosławienia „muzealnej” świątyni dokona Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Wiesław Alojzy Mering Ordynariusz Diecezji Włocławskiej.

  Udostępnienie wnętrza świątyni jako stałej ekspozycji muzealnej zakończy realizowany od czerwca ubiegłego roku projekt obejmujący przeniesienie kościoła i jego rekonstrukcję w obrębie wsi skansenowskiej. Oprócz prac budowlano-konserwatorskich przedsięwzięcie obejmowało gromadzenie zabytków do wyposażenia kościoła. W wyniku licznych kwerend realizowanych przez autorkę scenariusza aranżacji kościoła p. Krystynę Pawłowską, włocławskie muzeum pozyskało ponad sto pięćdziesiąt zabytków kościelnych, z których dużą część poddano konserwacji. Główne elementy wyposażenia – dwa ołtarze z Brzeźna oraz ambonę z kościoła w Ostrowitem k. Lipna przywrócono do stanu pierwotnego z XVIII w. dzięki dofinansowaniu w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od czerwca do sierpnia b.r. trwały żmudne prace konserwatorskie przy polichromiach kościoła. Zostały one zrealizowane przez Pracownię Konserwatorską Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

  Drewniany kościół z Brzeźna w powiecie lipnowskim pierwotnie miał formę ośmiobocznej kaplicy, która została wzniesiona w 2. ćw. XVIII w. obok dworu Rościszewskich, ówczesnych właścicieli wsi. Około 1789 r. dobudowano do niej korpus nawy. W wyniku rozbudowy powstał kościół salowy
  z prezbiterium, którego ściany stanowi dawna kaplica. W tym kształcie świątynia funkcjonowała do 1914 r. W kolejnych latach bryła budynku ulegała zmianom. Kościół był użytkowany do 1996 r., kiedy to jego funkcje zaczęła stopniowo przejmować wzniesiona obok murowana świątynia. Przyczyniło się to do postępującego niszczenia zabytku. Ostatecznie w dniu 21 czerwca 2016 r., z inicjatywy miejscowego proboszcza, przy życzliwym zezwoleniu władz kościelnych kościół przekazano muzeum we Włocławku. Przeniesioną do Kłóbki budowlę odtworzono w jej pierwotnym, barokowym kształcie. Zgodnie ze źródłami archiwalnymi dachy pokryto gontem osikowym, a barokową wieżyczkę z baniastym hełmem obito wiórem osikowym. W wieżyczce zawieszono dzwon pochodzący prawdopodobnie jeszcze
  z pierwotnej kaplicy, odlany w toruńskiej ludwisarni Fryderyka Becka w 1729 r. Wnętrze kościoła odtworzono zgodnie z jego stanem sprzed rozbiórki. Znajduje się w nim empora (chór muzyczny) wsparta na dwóch słupach a pod sufitem szeroka faseta z malarskim fryzem z kartuszami o motywach maryjnych i chrystusowych. Na suficie w otoczeniu kłębiastych obłoków umieszczone jest przedstawienie Maryi Niepokalanej. Wyposażenie i wystrój wnętrza pochodzą sprzed Soboru Watykańskiego II (1965 r.), gdy mszę odprawiano w rycie trydenckim, po łacinie, a kapłan, tak jak wierni, stał przodem do ołtarza.

  Kościół można zwiedzać w godzinach otwarcia skansenu – w październiku codziennie oprócz poniedziałków w godzinach od 10.00 do 18.00, od listopada do kwietnia od godziny 10.00 do 16.00.

  Przeniesienie kościoła z Brzeźna i jego rekonstrukcja w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce zostały sfinansowane z środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

  Zadanie pn. „Konserwacja XVIII wiecznych ołtarzy i ambony do wyposażenia kościoła
  z Brzeźna w Parku Etnograficznym w Kłóbce” dofinansowanego w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 • Spacer „Tajemnice starych szaf - szlakiem tajemnic antykwariuszy i kolekcjonerów”

  21 października 2017 r. w godz. 15.00 - 18.00 w Warszawie odbędzie się spacer „Tajemnice starych szaf - szlakiem tajemnic antykwariuszy i kolekcjonerów”.

  WARSZAWER SZPACIRN to seria spacerów po Warszawie. Każdy z trzech spacerów będzie miał inny temat przewodni. Trzeci będzie dotyczył antykwariuszy i kolekcjonerów.

  Obrazy dawnych mistrzów ale i współczesnej artystycznej bohemy znalazły się w kilkunastu kolekcjach zamożnych stołecznych Żydów pod koniec XIX i w pierwszej połowie XX wieku. Jakie były losy powstawania tych zbiorów, ile z nich w obliczu niebezpieczeństwa złożonych zostało w „bezpieczny” depozyt do Muzeum Narodowego a które dopiero w ostatnich latach wracają do przedwojennych właścicieli – to temat sobotniego spaceru.

  Zbiórka: plac Zbawiciela róg Nowowiejskiej

  Spacer zakończy się w Klubokawiarni Babel.
  Oprowadzać będzie Hanka Warszawianka - dziennikarka, przewodniczka warszawska, laureatka 2. nagrody w konkursie na upamiętnienie Wielkiej Synagogi.

  Wstęp wolny, napiwek dla przewodnika mile widziany.

  Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1930507673874074/  https://www.facebook.com/KlubokawiarniaBabel/  https://www.facebook.com/ahankawarszawianka/

 • Spacer tematyczny - Krakowska Belle Epoque

  15 października 2017 r. odbędzie się tematyczny spacer po Krakowie „Krakowska Belle Epoque”.

  Salony towarzyskie, bale, pijaństwo na umór, wyścigi konne, artyści i artystki, skandaliści, romanse, Anny, Marianny i Napoleony, pojedynki, pierzaste kapelusze i szlafmyce, ą i ę i bibułka też. Zapraszamy na spacer szlakiem krakowskiej Belle Epoque. Poznamy życie towarzyskie elit i artystów od połowy XIX wieku do odzyskania niepodległości. Będzie i romans i zdrada, pijaństwo i dystynkcja, wszystko jak żyła krakowska elita czasu przełomu wieków. 
  Zbiórka:
  dnia 15 październik o godzinie 11:00 - pl. Inwalidów
  dnia 22 października o godzinie 11:00 - pl. Inwalidów
  Opłata to jedynie 10 zł od osoby. Czas trwania maskarady to około 2,5 godziny. 
  Zapisy poprzez komentarz, wiadomość na www.facebook.com/po.krakowie 

  Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/520862188264709/  https://www.facebook.com/po.Krakowie/  

 • VI Piotrkowska Giełda Staroci

  7 maja 2017 r. przy Pałacu Królewskim Zygmunta I Starego, w Piotrkowie Trybunalskim, rozpocznie się VI Piotrkowska Giełda Staroci

  Giełdy odbywać się będą w dniach: 7 maja, 4 czerwca, 2 lipca, 6 sierpnia, 3 września, 8 października; w godzinach od 07:00 do 15:00.

  Organizatorzy: Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim oraz Piotrkowski Klub Kolekcjonerów.

  Więcej informacji: https://www.facebook.com/MuzeumWPiotrkowieTrybunalskim/   http://muzeumpiotrkow.pl/  

   

 • Wielki Turniej Rycerski w Opolu

  14 października 2017 r. w Opolu (skansen Bierkowice) odbędzie się „Wielki Turniej Rycerski”.

  Zapraszamy na turniej, który odbędzie się w sobotę w Muzeum Wsi Opolskiej!
  WSTĘP WOLNY! 
  Muzeum otwarte jest od godziny 10:00, oficjalne rozpoczęcie turnieju będzie miało miejsce o godz. 11:00.
  W programie między innymi:
  -turnieje bojowe, 
  -pokazy konne, 
  -turnieje łucznicze, 
  -pokazy Dawnych Europejskich Sztuk Walki,
  -pokazy i warsztaty tańców dawnych,
  -muzyka dawna,
  -strefa dla dzieci,
  -pokazy uzbrojenia i mody średniowiecznej,

  Zapraszamy zarówno widzów jak i grupy rekonstrukcyjne oraz rzemieślników.

  Połączenie zabudowań Muzeum Wsi Opolskiej i obozowiska historycznego pozwoli stworzyć niezapomniany klimat. Damy w pięknych sukniach, łucznicy rywalizujący w turnieju i rycerze w stalowych zbrojach i barwnych tunikach zjawią się na polu turniejowym, by wystąpić z okazji obchodów 800-lecia lokacji Opola! 
  Turniej finansowany jest z Budżetu Obywatelskiego Opola.


  Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1936725236566022/  https://www.facebook.com/RycerzeOpole/  https://www.facebook.com/WiwernOpole/ 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem