Ads Elite

 • Zapraszamy na pierwszy w sezonie letnim festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Romantyczna Kłóbka z Marią Wodzińską i Chopinem w tle”, który odbędzie się 30 czerwca (niedziela), w godz. od 15.00 do 18.00, w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznego w Kłóbce.

  Bodźcem do przygotowania imprezy na ten temat jest 200. rocznica urodzin Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej oraz 170. rocznica śmierci Fryderyka Chopina. Z tej okazji Zespół Folklorystyczny „Marynia” wraz z Przyjaciółmi z Kłóbki zaprezentuje widowisko „Wokół szarej godziny”, oparte na korespondencji kompozytora do rodziny Wodzińskich oraz utworach dedykowanych Marii. Poza tym nie zabraknie ludowej muzyki, która wielokrotnie inspirowała Chopina. Po raz pierwszy w skansenie w Kłóbce wystąpi Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Sanniki” w repertuarze „Sannicki folklor i Chopin” oraz w „Suicie sannickiej”, a o dobrą kujawską muzykę i taniec zadba Zespół Folklorystyczny „Kujawy Bachorne Nowe” z Osięcin.
  Szczególne atrakcje czekają na dzieci — konkursy, gry i zabawy sprawnościowe na wiejskim podwórku prowadzone przez Ochotniczą Straż Pożarną z Krzewia oraz warsztaty wykonywania wachlarzyków z papieru.
  Wszyscy uczestnicy imprezy będą mogli wziąć udział w pokazach dawnych zajęć domowych, gospodarskich i rzemieślniczych m.in. kucia żelaza na gorąco, wyplatania koszy, toczenia naczyń na kole garncarskim, tłoczenia oleju, wyrobu masła. Miłośników rękodzieła ludowego i tradycyjnego jadła przyciągać będą kramy z rzeźbami, wyrobami kowalstwa artystycznego, koszami wiklinowymi, naczyniami z gliny, zabawkami, biżuterią, ozdobami ze słomy, bibuły, masy solnej, torbami oraz ze swojskim jadłem (już od godziny 13.00).

  Wstęp na imprezę w cenie biletu:
  Normalny – 10 zł
  Ulgowy – 6 zł
  Rodzinny – 25 zł
  Dzieci do lat 7 – wstęp wolny

  Więcej informacji:

  http://muzeum.wloclawek.pl/

 • 20 lipca 2019 r. o godz. 19.00 w Stoszowicach rozpocznie się "III Festiwal Piwa i Sera w Srebrnej Górze".

  Organizatorzy serdecznie zapraszają na kolejną edycję Święta Piwa i Sera w historycznych murach srebrnogórskiej Twierdzy.

  W Donjonie, czyli w samym sercu największej w Europie górskiej fortyfikacji nie zabraknie dobrego piwa, znakomitych regionalnych serów, muzyki na żywo, śpiewów oraz tańców!

  Piękne widoki i niezapomniane doznania kulinarne - gwarantowane!

  Wstęp: 5zł/os.

  UWAGA! Podczas festiwalu kursować będzie kolejka forteczna na trasie "Twierdza - Miasteczko Srebrna Góra". Festiwalowych gości odbierać będziemy z przystanku PKS, spod Hotelu Srebrna Góra oraz z parkingu na przełęczy. Planowany jest również powrót kolejką do miasteczka ok. godz. 24:00. Bilet w dwie strony: 5zł

  Sprzedaż alkoholu tylko osobom pełnoletnim.

  Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/2166920176954417/ 

 • 19 lipca 2019 r. w Głowaczowie o godz. 16.00 rozpocznie się III Rajd Motocyki Zabytkowych.

  Po raz trzeci serdecznie zapraszamy wszystkich na Rajd Motocykli Zabytkowych im. Bohaterów Kampanii Wrześniowej a motocyklistów do czynnego brania udziału w rajdach na orientacje. Zaczynamy w piątek wieczorem od rajdu nocnego. Sobota to przede wszystkim rajd dzienny ale nie tylko. Na bazie rajdu przewidujemy wiele atrakcji dla sympatyków starej motoryzacji. Natomiast wieczorem na stadionie sportowym w Głowaczowie podobnie jak rok temu odbędą się koncerty zespołów rockowych. Niedziela to z kolei dzień szczególnie atrakcyjny dla pasjonatów militariów, sztuki i historii. Nie tylko będzie można zostać świadkiem wydarzeń z przeszłości jakie miały miejsce we wrześniu 39 roku na terenie Głowaczowa ale również podziwiać wystawy militariów i artefaktów z II wojny światowej, współczesnej broni palnej a także pojazdy historyczne. Również najmłodsi nie będą się nudzić m.in. na strzelnicy ASG. Po rozrywkowej sobotniej nocy w niedziele będzie można spełnić dobry uczynek oddając krew w podstawionym na czas imprezy krwiobusie. Do czego szczególnie zachęcamy :)

  Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1272821946205906/

 • 22 czerwca 2019 r. o godz. 12.00 na zamku w Inowłodzu rozpoczną się "Kramy Inowłodzkie".

  Dawno, dawno temu, za górami, za lasami, na Zamku Królewskim w Inowłodzu tętniło życie. Kupcy, rzemieślnicy, podróżnicy z zamorskich krain ciągnęli ze swoimi towarami, aby tu, w Inowłodzu przeprawić się przez Komorę Celną. W miasteczku było gwarnie, wesoło, tłoczno. Pod zamkiem rozstawiano kramy, namioty i warsztaty. Rycerze przechadzali się między straganami i kupowali swym damom serca podarki. Znużeni długą podróżą wędrowcy, posilali się strawą u lokalnych karczmarzy. Zespoły trubadurów pogrywały radośnie to tu, to tam, z nadzieją na sowity zarobek, a nadworny błazen, którego uwielbiali i duzi i mali, siadał od czasu do czasu na wygodnym zydelku i opowiadał pacholętom przedziwne historie.
  Kochani, zapraszamy do Inowłodza na Kramy.
  To już 22 czerwca 2019 r.
  Odtworzymy dla Was historię sprzed 600 lat.
  Tak, tak, będzie się działo.
  Zabawy dla dzieci, kramy, warsztaty, walki, pokazy... Wszystko w jednym miejscu, w Inowłodzu na zamku i podzamczu. Cały dzień zabaw, śpiewu, tańca i radości.
  Program wkrótce.

  Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/149005446032858/ 

 •  

  Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
  ul. Sandomierska 1
  23 czerwca 2019 (niedziela)
  godz. 14:00

  23 czerwca, w niedzielę, odbędzie się prezentacja najnowszego wydawnictwa Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli pt. „Nekropolie Wielkiej Wojny nad Wisłą i Sanem”.

  Jest to wyjątkowa publikacja między innymi o rozwadowskim i okolicznych cmentarzach z okresu I wojny światowej, przygotowana z inicjatywy płk. SG rez. Tomasza Nowakowskiego, a prezentująca wyniki badań prowadzonych w latach 2015–2018 przez historyków i archeologów. Podczas promocji książki będzie można wysłuchać prelekcji autorów, wziąć udział w dyskusji, a także kupić książkę w promocyjnej cenie.
  W publikacji zawarto 8 obszernych artykułów poświęconych m.in. wydarzeniom, jakie doprowadziły do powstania w naszym regionie licznych cmentarzy, omówiono dzieje powstania, rozwoju (i zaniku niektórych) 22 cmentarzy wojennych, jakie cesarska i królewska Inspekcja Grobów Wojennych z Przemyśla założyła w latach 1914–18 na terenie ówczesnego powiatu tarnobrzeskiego. Co również istotne, zbadano w miarę możliwości dalsze dzieje wszystkich opisanych obiektów na przestrzeni 100 lat ich istnienia oraz rozwój instytucjonalnej opieki nad cmentarzami wojennymi w II Rzeczypospolitej. Nie zabrakło omówienia zbiorów związanych z Wielką Wojną 1914–18 znajdujących się w Muzeum Regionalnym oraz próby zarysowania zagadnień związanych z tzw. sztuką sepulkralną, choć w naszym regionie, ze względu na niski budżet Inspekcji Grobów Wojennych, reprezentowana jest ona stosunkowo skromnie, za pomocą najprostszych środków artystycznych. Czytelnik znajdzie również omówienie prac prowadzonych przez archeologów związanych z Uniwersytetem Rzeszowskim na cmentarzach pierwszowojennych w Zdziarach, Kłyżowie i Domostawie.
  Ze względów dokumentacyjnych równie ważna jest druga część pracy obejmująca 80 stron wykazów poległych żołnierzy armii austro-węgierskiej i rosyjskiej pochowanych na cmentarzach powiatu tarnobrzeskiego. Dane dotyczące żołnierzy rosyjskich są nadzwyczaj skromne, bo oparto się głównie o źródła austro-węgierskie, co zostawia jednak pole do dalszych badań w oparciu o archiwalia rosyjskie. Listy poległych i pochowanych żołnierzy zostają po raz pierwszy upublicznione, pokazując nam, że nie byli to jacyś bezimienni „nieznani” żołnierze, a zwykli ludzie, tacy jak my, mający swych bliskich, własne rodziny, a ich żołnierska śmierć dotknęła głęboko wiele osób. Może właśnie to pozwoli na zmianę powszechnego nastawienia do cmentarzy wojennych.
  Upowszechnienie tej publikacji daje nadzieję na powstanie lokalnych inicjatyw polegających na uporządkowaniu cmentarzy wojennych i umieszczenia na nich informacji o pochowanych na nich żołnierzach. Co prawda są gminy, gdzie w sposób wręcz modelowy podchodzi się do utrzymania takich obiektów (np. Zaleszany), zaczął się proces zmierzający do rekonstrukcji niektórych z nich (Stalowa Wola – Rozwadów), ale nadal potrzebna jest zmiana w sposobie postrzegania tych spraw.
  „Nekropolie Wielkiej Wojny nad Wisłą i Sanem” to książka bogato ilustrowana zdjęciami archiwalnymi i współczesnymi, planami cmentarzy, mapami obrazującymi wydarzenia historyczne, ułatwiającymi czytelnikowi poznanie realiów epoki. Ma ona charakter bezprecedensowy – omawia bowiem całościowo zagadnienie cmentarzy wojennych, ich powstawania i dalszego utrzymania w skali regionu, wyznaczonego obszarem dawnego powiatu tarnobrzeskiego.

  Więcej:

  http://muzeum.stalowawola.pl/ 

 • 29 czerwca 2019 r. o godz. 15.00 na Zamku w Dębnie odbędzie się Turniej w Dębnie "O złoty warkocz Tarłówny".

  Średniowieczny turniej u stóp dębińskiego zamku. Jak zwykle inscenizacje bitew, turniej samojeden oraz pokazy grup konnych itp. Zapraszamy grupy od XIII do XV wieku.

  Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/377080426466101/ 

 • 26 sierpnia 2019 r. o godz. 15.00 rozpocznie się "VIII Turniej Rycerski w Siewierzu".

  W 730 rocznicę Bitwy pod Siewierzem, w imieniu Chorągwi Rycerskiej Księstwa Siewierskiego oraz władz Miasta i Gminy Siewierz, zapraszamy na VIII Turniej Rycerski, który odbędzie się na błoniach siewierskiego zamku, a połączony zostanie z Jarmarkiem Średniowiecznym.

  PROGRAM:
  Przewidziane w programie wstępnie są między innymi następujące dyscypliny (dojdą jeszcze inne):

  1. Turniej Bojowy XIII wiek

  2. Turniej Bojowy 1vs1 (XIV-XV w. Liga-BHP/ Długi Miecz Liga-BHP Miecz Krótki)

  3. Turniej Bojowy WDR 3vs3 bohurt (BHP)

  4. Turniej Łuczniczy

  5. Turniej Tańców - nagrody finansowe

  6. "Bieg Dam" lub "Bieg Damy i Rycerza"

  7. Bieg Małej Damy

  8. Turniej zapasów


  DODATKOWO:

  Sektor dla DZIECI w którym przewidujemy gry, zabawy, turnieje!

  Turniej miecza gąbkowego dla dzieci.

  Stragany rzemieślnicze.

  "Błonia w ogniu" - Bitwa - XIII-XV wiek.

  Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/2830042290553361/ 

 • W dniach 29-30 czerwca 2019 r. o godz. 17.00 w Suwałkach odbędzie się XIX Piknik Kawaleryjski - Dni Kawaleryjskie.

  W imieniu Muzeum Okręgowego w Suwałkach i GRH „Garnizon Suwałki” zapraszamy stowarzyszenia i grupy rekonstrukcyjne podtrzymujące tradycje historycznych oddziałów kawalerii do udziału w
  XIX PIKNIKU KAWALERYJSKIM – DNIACH KAWALERYJSKICH W SUWAŁKACH

  Podobnie jak w trakcie poprzednich edycji w trakcie tegorocznego Pikniku odbędzie się Konkurs Sprawności Kawaleryjskiej obejmujący kros, konkurs władania szablą i konkurs władania lancą, pokazy historyczne, przemarsze, wieczór kawaleryjski oraz zawody w skokach.

  Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/2146972938716603/

 • Zapraszamy wszystkich pasjonatów przedmiotów z „duszą” i oryginalnych, ręcznie wykonywanych przedmiotów na XXVI JARMARK STAROCI I RĘKODZIEŁA LUDOWEGO. Impreza odbędzie się 23 czerwca br. (niedziela), w godz. 10.00–14.00, na dziedzińcu Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej 19.

  Na stoiskach przygotowanych przez handlarzy staroci oraz twórców ludowych znajdą się m.in. bibeloty, biżuteria, ceramika, czasopisma, fotografie, książki, lalki, mosiądz, numizmaty, obrusy, odznaczenia, obrazy, pocztówki, płyty, rzeźby, stroje ludowe, świeczniki, szkło, zabytki techniki.
  Atrakcją jarmarku będą konsultacje z zakresu numizmatyki, medalierstwa, filatelistyki, a także konserwacji. Zainteresowani uzyskają informacje na temat identyfikacji i opieki nad monetami, banknotami, medalami oraz wyceny wartości znaczków i zbiorów filatelistycznych. Pokazy prac konserwatorskich poświęcone zostaną tematyce uzupełniania ceramiki. Na kiermaszu wydawnictw muzealnych można będzie nabyć publikacje z zakresu etnografii, historii, historii sztuki. Niektóre tytuły, wyjątkowo na jarmarku, sprzedawane będą w promocyjnych cenach.

  Dodatkowo o godz. 12.00 w Muzeum Historii Włocławka rozpocznie się spotkanie z cyklu „Niedziela z kustoszem” zorganizowane na niedawno otwartej ekspozycji stałej „Dzieje Włocławka i regionu od pradziejów do PRL”. Jest to bardzo dobra okazja do zapoznania się
  z przeszłością miasta i jego najbliższej okolicy za pośrednictwem prezentowanych zabytków pochodzących w większości ze zbiorów włocławskiego muzeum. Zwiedzający poznają okres pradziejów Kujaw i ziemi dobrzyńskiej, historię miasta w średniowieczu, Rzeczypospolitej Obojga Narodów, w czasach wielkich zrywów powstańczych, rewolucji przemysłowej oraz burzliwego wieku XX. Na uczestników czekać będzie konkurs.

  Wstęp na jarmark – wolny (W razie deszczowej pogody organizator zastrzega sobie możliwość odwołania imprezy)
  Wstęp na „Niedzielę z kustoszem”:
  bilet normalny – 10 zł/os.,
  bilet ulgowy – 6 zł/os.,
  bilet rodzinny – 25 zł (opłata rodzinna przysługuje rodzicom lub opiekunom wraz z dziećmi do 18 roku życia w łącznej liczbie do 6 osób) 

  Więcej informacji:

  http://muzeum.wloclawek.pl/

   

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem