Ads Elite

 • „Wnętrze jako maskarada” - Opowieści na temat Króla i dworu

  źródło

  3 lutego 2018 r. w Muzeum Łazienki Królewskie, w Warszawie rozpocznie się cykl spotkań „Wnętrze jako maskarada” - Opowieści na temat Króla i dworu.

  Zapraszamy na spotkania z cyklu „Wnętrze jako maskarada”, które odbywać się będą w zabytkowych, oświeceniowych salach letniej rezydencji króla Stanisława Augusta. Uczestnicy wydarzenia usłyszą o XVIII-wiecznych zabawach z maskami oraz literackich upodobaniach ostatniego władcy Polski, a także przeniosą się do świata teatralnej iluzji

  „Wnętrze jako maskarada” to cykl trzech spotkań, które odbędą się w Sali Balowej i Gabinecie Królewskim w Pałacu na Wyspie oraz w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii. Zwiedzanie królewskich wnętrz połączone będzie z opowieścią na temat życia króla Stanisława Augusta i XVIII-wiecznego dworu.

  Terminy i tematy spotkań:

  "Wnętrze jako maskarada" - Sala Balowa w Pałacu na Wyspie
  13 stycznia, godz. 11.00, Pałac na Wyspie

  Spotkanie poświęcone będzie "zrytualizowanej rebelii", czyli osiemnastowiecznemu upodobaniu do maskarad. W Sali Balowej uczestnicy wydarzenia dowiedzą się, dlaczego zabawy z ukrywaniem i zmianą swojego oblicza stały się częścią dworskiego życia towarzyskiego. Poznają również idee "życia na opak" oraz zastanowią się nad związkami karnawału z buntem społecznym oraz potrzebą, by od czasu do czasu postawić wszystko na głowie. Inspiracji dostarczą im maskarady w antycznych Saturaliach oraz dekoracje rzeźbiarskie i malarskie w Sali Balowej.

  W drugiej części spotkania uczestnicy wydarzenia w barwnym orszaku z rzymskim bogiem Janusem na czele przemierzą Pałac na Wyspie, by poszukać najbardziej popularnych przykładów osiemnastowiecznych kostiumów. Dowiedzą się również, jakie stroje maskaradowe posiadał Stanisław August.

  Spotkanie poprowadzi Agnieszka Martyka-Grudzień, psycholog, przewodniczka po Warszawie, studentka historii sztuki w Instytut Sztuki PAN oraz edukatorka w Ośrodku Edukacji Muzealnej w Łazienkach Królewskich.

  "Wnętrze jako maskarada" - Gabinet do Pisania Króla Jegomości w Pałacu na Wyspie
  3 lutego, godz. 11.00, Pałac na Wyspie

  Uczestnicy wydarzenia obejrzą Królewski Gabinet Stanisława Augusta - miejsce, w którym władca, przebywając w Pałacu na Wyspie, spędzał najwięcej czasu. To tu odpisywał na listy, sygnował dokumenty, planował reformy, obmyślał upiększanie swoich rezydencji, a przede wszystkim czytał. Król był człowiekiem wszechstronnie wykształconym, wielkim erudytą i miłośnikiem literatury. Świetnie znał język angielski i bardzo cenił angielską literaturę: Szekspira, Miltona, Pope’a, Swifta, Sterne’a, Richardsona i Fieldinga. Uczestnicy spotkania zastanowią się nad wpływem, jaki wywarły na Stanisława Augusta jego lektury, oraz nad kulturotwórczą rolą literatury. Omówią też pokrótce księgozbiór, który znajdował się w łazienkowskiej bibliotece oraz w głównej bibliotece monarchy na Zamku Królewskim. Poznają ponadto historie najsłynniejszych bibliotek - tych realnie istniejących i tych będących literacką fikcją.

  Spotkanie poprowadzi Karolina Rychter, doktor filozofii związana z Filozofia na Uniwersytecie Warszawskim UW, badająca zależności między filozofią a literaturą, redaktor "Eidos. A Journal for Philosophy of Culture".

  "Wnętrze jako maskarada" - Teatr Królewski w Starej Oranżerii
  25 marca, godz. 11.00, Stara Oranżeria

  Podczas spotkania uczestnicy wydarzenia przeniosą się do świata teatralnej iluzji, obecnego nie tylko scenie, ale też w innych przestrzeniach teatralnego gmachu. W Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii ujrzą mitologiczną rzeczywistość dzięki freskom Jana Bogumiła Plerscha (plafon z Apollinem na kwadrydze), poczują również ducha teatru, oglądając wizerunki wielkich dramatopisarzy i loże wypełnione osiemnastowieczną widownią. Tak skonstruowana sala wydaje się być swoistym wehikułem, pozwalającym na podróż w czasie.

  Spotkanie poprowadzi Patryk Kencki - doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Zakładzie Historii i Teorii Teatru w Instytut Sztuki PAN, sekretarz redakcji "Pamiętnika Teatralnego", wykładowca na Wydziale AktorskimAkademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie w Warszawie oraz na studiach podyplomowych w Instytucie Sztuki oraz w Instytucie Badań Literackich PAN

  ***
  Na każde ze spotkań obowiązuje bilet w cenie 10 zł, który można nabyć w kasach Łazienek Królewskich, oraz zapisy: edukacja(@)lazienki-krolewskie.pl lub 22 50 60 183.
  Koordynator projektu: Joanna Szumańska, j.szumanska(@)lazienki-krolewskie.pl.


  Więcej informacji:  https://www.facebook.com/events/142205896492013/  https://www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie/  https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl  

 • I Targi Książki Historycznej i Podróżniczej

  W dniach 17-18 lutego 2018 r. na Zamku Czocha odbędą się "I Targi Książki Historycznej i Podróżniczej".

  Lubisz czytać książki? Fascynuje Cię historia? Uwielbiasz podróże? Zapraszamy Was na I Targi Książki Historycznej i Podróżniczej do Zamku Czocha. Targi to nie tylko możliwość nabycia ciekawych pozycji książkowych ale również panele dyskusyjne ze znanymi podróżnikami po Polsce i świecie. Posłuchacie ciekawych nietuzinkowych historii z życia podróżników ale i również znanych historyków czy odkrywców.

  PROGRAM

  17.02.2018 r.
  11:00 – oficjalne otwarcie imprezy
  11:30 – Krzesimir Dębski – ,,Nic nie jest w porządku. Wołyń – moja rodzinna historia”
  12:15 – Łukasz Orlicki -„Martwa Droga” – Ekspedycja na północną Syberię.
  13:15 – Dariusz De Lorm – w poszukiwaniu zębów rekina – podwodna ekspedycja na Malediwy
  14:00 – Konkurs ,,Podróże Pełne Tajemnic” cz. 1
  15:30 – Michał Cessanis – ,,Indonezja – Bali i Jawa wyspy Bogów i Demonów”
  16:30 – Tomasz Grzywaczewski – „Granice marzeń. O państwach nieuznawanych”
  17:30 – Jerzy Engelgard -,,Współczesna literatura historyczna w Polsce”
  18:15 – Michał Torz – ,,Wieczór Rumuński”

  18.02.2018 r.
  10:15 – Agnieszka Martinka – ,,Połowinka. Rowerem na Ural, do miejsca zesłania Ojca, wspomnienia córki”
  11:00 – Ryszard Czarnowski – ,,Legenda Orląt”
  11:45 – Piotr Maszkowski – „Poszukiwanie skarbów – podróż w czasie i przestrzeni.”
  12:30 – Joanna Lamparska – ,,Dolny Śląsk – nierozwiązane tajemnice”
  13:15 – Konkurs – ,,Podróże Pełne Tajemnic” cz. 2
  14:30 – Piotr Kucznir – ,,Sensacyjna historia tamy leśniańskiej z Zamkiem Czocha w tle”
  15:15 – Krzysztof Krzyżanowski – ,,Boliwia. Cmentarzysko pociągów.”
  16:00 –Ewelina Thepphaboot – ,,Jak Dziewczynie z Leśnej mieszka się w Tajlandii? O zwykłym życiu w niezwykłym miejscu.”
  16:45 – Marek Gaworski – ,,Piękno zamków i pałaców.”
  17:15 – Paweł Nowaczek – ,,Szlakiem japońskich kowali”
  18:00 – Szymon Wasylów – prezentacja filmu ,,Pozostanie po nas las”

  Kilka słów o Wykładowcach:

  – Piotr Maszkowski – Redaktor naczelny miesięcznika „Odkrywca”, historyk, doświadczony dziennikarz z kilkunastoletnim stażem specjalizujący się w historii, tajemnicach II wojny światowej, nieznanych epizodach okresu PRL, tematyce dotyczącej eksploracji i poszukiwań skarbów. Autor ponad 300 opublikowanych artykułów i opracowań materiałów archiwalnych.

  – Tomasz Grzywaczewski – dziennikarz, pisarz i doktorant prawa międzynarodowego specjalizujący się w post-sowieckich państwach nieuznawanych. Redaktor naczelny magazynu Koncept. Najmłodszy w Polsce członek prestiżowego amerykańskiego The Explorers Club. Pomysłodawca przedsięwzięć reportersko-podróżniczych, w tym m.in. Long Walk Plus Expedition – wyprawy z Syberii do Indii śladami polskich uciekinierów z Gułagu i Dead Road 1953-2013 –wyprawy na Transpolarną Magistralę Kolejową, zw. Drogą Umarłych. Uczestnik wyprawy do Kamerunu „Vivat Polonia 2016” śladami polskiego odkrywcy Stefana Szolc-Rogozińskiego.

  – Joanna Lamparska – szuka ukrytych skarbów, pisze o nich książki, podróżuje daleko i blisko. Śledzi tajemnice Dolnego Śląska, zbiera informacje o zaginionych w czasie II wojny światowej zabytkach i dokumentach. Napisała kilkanaście książek, w tym wiele „przewodników innych niż wszystkie”, w których w pełen fantazji sposób prowadzi Czytelników przez niezwykłe historie zamków, pałaców i podziemi. Z wykształcenia jest filologiem klasycznym i archeologiem sądowym, bierze udział w akcjach eksploracyjnych. Od lat współpracuje również m.in. z „National Geographic”, „Travellerem”, „Focusem” i „Witaj w Podróży”. Jest autorką scenariusza cyklicznego programu „Skarby nieodkryte” w TV Polonia.

  – Łukasz Orlicki – Historyk – absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Od ponad dziesięciu lat pracuje w „Odkrywcy”. Obecnie kieruje działem badawczym miesięcznika znanym jako Grupa Eksploracyjna Miesięcznika „Odkrywca” GEMO. Koordynował wiele projektów archeologicznych i eksploracyjnych na lądzie, pod ziemią i pod wodą. Uczestniczył m.in. w odnalezieniu krypty Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego w Kwidzynie (badanie to nominowano w 2007 roku do nagrody „National Geographic” w kategorii Naukowe Odkrycie Roku), poszukiwaniach archiwum KG AK i odkryciu depozytu broni, zakończonych sukcesem badaniach pobojowisk lotniczych z lat 1939–1945, a przede wszystkim w tropieniu śladów podziemnych fabryk, tajemniczych tuneli i skarbów. Autor kilkuset artykułów z dziedziny historii, w większości opublikowanych na łamach „Odkrywcy” i „Gazety Rycerskiej”.

  – Michał Cessanis – wicenaczelny National Geographic Traveler oraz redaktor naczelny portalu podróżniczego NaWalizkach.com.pl, a także autore książki „Cessanis na walizkach. Opowieści z pięciu stron świata” wydanej przez National Geographic. Wcześniej był dziennikarzem Expressu Ilustrowanego, Życia Warszawy i Rzeczpospolitej. Podczas swoich wyjazdów odwiedził prawie wszystkie kontynenty. Uwielbia Azję, zwłaszcza Chiny, do których podróżuje dobrze zjeść i podszlifować język chiński, którego wciąż się uczy. Jest również ekspertem podróżniczym w programie Pytanie na śniadanie w TVP2, oraz w kanałach informacyjnych Polsat News i TVN 24 Biznes i Świat. Podróże Michała na bieżąco można śledzić także na portalu społecznościowym Facebook, na Instagramie oraz kanale YouTube.

  – Michał Torz – Dziennikarz Telewizji Polskiej i Gazety Polskiej Codziennie, ale jego największą pasją jest Rumunia. Przez kilka miesięcy mieszkał w Transylwanii, teraz jeździ tam kilka razy do roku. Jest autorem przewodnika wydawnictwa Pascal, bloga, a także portalu www.wRumunii.pl

  – Marek Gaworski – Urodzony (w styczniu 1974 roku w Bolesławcu) Dolnoślązak. Żonaty, dwójka dorosłych dzieci. Fotograf, podróżnik po zamkach i pałacach Europy, autor ponad 50 albumów, książek i monografii dot. zamków i pałaców. Nagradzany m.in. na targach turystycznych w Poznaniu. Współpraca m.in. z Wydawnictwem Arkady z Warszawy, które wydało dwie książki autorskie (trzecia w połowie 2018 roku pod wstępnym tytułem „Dwory, pałace, zamki w Polsce”).

  – Piotr Kucznir – regionalista, rekonstruktor epok historycznych, miłośnik historii regionu Górnych Łużyc i Dolnego Śląska. Autor książki o zamku Czocha pt. ,,Tajny Zamek Czocha, oraz wielu artykułów związanych z jakże ciekawą historią wspomnianych ziem. Swą przygodę z zagadkami regionu rozpoczął na poważnie po przejściu na emeryturę (żołnierz zawodowy). Doświadczenie zdobyte w wojsku wykorzystuje w tropieniu zagadek czasów minionych. Marzy mu się odkrycie zagadek ,,ukrytych na widoku”.

  - Krzysztof Krzyżanowski – Znany także jako „Czarny”, rocznik 1976. Z wykształcenia prawnik, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Wrocławskiego. W ostatnich latach kierował działem prawnym w spółce handlowej, od 2011 zarządza dużymi projektami budowlanymi na terenie Polski.

  - Wraz z Dariuszem Wójcikiem tworzą niezależny duet sceptycznych badaczy, dziennikarzy, eksploratorów i fotografów, wspomagani w czasie swoich badań i wypraw przez przyjaciół i znajomych. Pasjonują ich stare kopalnie, nieznane dokumenty kartograficzne, ślady dawnego górnictwa nie tylko w terenie, ale także w pamięci ludzkiej i zaułkach archiwów. Organizatorzy akcji badawczych na terenie Dolnego Śląska. Od 2003 roku współpracują z miesięcznikiem „Sudety”, od 2008 – z ogólnopolskim miesięcznikiem „Odkrywca”. Opublikowali ponad 110 opracowań z dziedziny górnictwa. Współautorzy części górniczej w monografii Gór Sowich „W cieniu Wielkiej Sowy” (2006), artykułów w publikacjach dotyczących Srebrnej Góry („Twierdza Srebrnogórska II i III”, 2008, 2010), opracowań naukowych wydawanych przez Politechnikę Wrocławską dotyczących dziejów górnictwa („Dzieje górnictwa – element europejskiego dziedzictwa kultury” 2010, 2009, 2008). Autorzy książek: „Podziemny świat Kamionek” (2007), „Kamionki. Powrót pod ziemię” (2010), „Zapomniane podziemia – cz.1” (2011) oraz „Zapomniane podziemia – cz.2” (2012). Współautorzy rozdziału o kopalniach do książki „Ślężańskie światy” pod patronatem Uniwersytetu Wrocławskiego (2011).

  - Paweł Nowaczek –Jego pasją jest historia i militaria azjatyckie. Opowie o podroży do Japonii szlakiem japońskich kowali oraz sztuki wykonywania miecza japońskiego na przestrzeni dziejów poczynając od pierwszych kowali epoki Heian, kończąc na najlepszych współczesnych pracowniach płatnerskich, wykonujących broń dla najbogatszych ludzi na świecie, członków Yakuzy, czy tez kolekcjonerów unikatowego oręża jaka jest bezsprzecznie japońska katana. Podczas prelekcji zobaczymy wiele przykładów oryginalnej broni z Kraju Kwitnącej Wiśni.

  - Dariusz de Lorm – Doświadczony nurek, uczestnik wielu wypraw nurkowych i podwodnych badań archeologicznych w rejonie Morza Śródziemnego. W Polsce obecnie kieruje akcją „Jezioro Tajemnic” na Jeziorze Drawsko.

  - Krzysztof Krzyżanowski – Znany także jako „Czarny”, rocznik 1976. Z wykształcenia prawnik, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Wrocławskiego. W ostatnich latach kierował działem prawnym w spółce handlowej, od 2011 zarządza dużymi projektami budowlanymi na terenie Polski.

  - Wraz z Dariuszem Wójcikiem tworzą niezależny duet sceptycznych badaczy, dziennikarzy, eksploratorów i fotografów, wspomagani w czasie swoich badań i wypraw przez przyjaciół i znajomych. Pasjonują ich stare kopalnie, nieznane dokumenty kartograficzne, ślady dawnego górnictwa nie tylko w terenie, ale także w pamięci ludzkiej i zaułkach archiwów. Organizatorzy akcji badawczych na terenie Dolnego Śląska. Od 2003 roku współpracują z miesięcznikiem „Sudety”, od 2008 – z ogólnopolskim miesięcznikiem „Odkrywca”. Opublikowali ponad 110 opracowań z dziedziny górnictwa. Współautorzy części górniczej w monografii Gór Sowich „W cieniu Wielkiej Sowy” (2006), artykułów w publikacjach dotyczących Srebrnej Góry („Twierdza Srebrnogórska II i III”, 2008, 2010), opracowań naukowych wydawanych przez Politechnikę Wrocławską dotyczących dziejów górnictwa („Dzieje górnictwa – element europejskiego dziedzictwa kultury” 2010, 2009, 2008). Autorzy książek: „Podziemny świat Kamionek” (2007), „Kamionki. Powrót pod ziemię” (2010), „Zapomniane podziemia – cz.1” (2011) oraz „Zapomniane podziemia – cz.2” (2012). Współautorzy rozdziału o kopalniach do książki „Ślężańskie światy” pod patronatem Uniwersytetu Wrocławskiego (2011).

  - Szymon Wasylów krótka prelekcja i prezentacja filmu dokumentalnego pt. „Pozostanie po nas las”.
  Film relacjonujący podróż reemigrantów z Bośni na ziemię swoich przodków, w celu odnalezienia i uporządkowania polskich cmentarzy na tych terenach. Nekropolie Polaków w Bośni nie przypominały dotąd tych znanych nam na co dzień. Większość cmentarzy była pokryta gęstym i niedostępnym lasem, do którego trzeba było karczować sobie drogę maczetami i pilarkami. Cmentarze oznaczane były roboczo poprzez wycięcie na drzewie symbolu krzyża.

  - Ewelina Thepphaboot – podróżniczka, fotoreporterka, autorka bloga www.ewelina.thepphaboot.com. Pochodzi z Leśnej, na co dzień mieszka w Tajlandii, gdzie kreuje autorskie „Giant Jungle Cocktails” – ponad stucentymetrowe koktajle.


  Impreza została objęta patronatem przez:
  National Geographic Traveler 
  Miesięcznik ODKRYWCA
  Radio Wrocław
  Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
  ArtRadio
  TV ECHO24
  SRTIMEOTV
  TVŚwieradówZdrój
  TV Bogatynia
  www.Eluban.pl,
  www.24swieradow.pl
  www.lwowecki.info
  Gazeta Wojewódzka
  Fundacja Niesamowity Dolny Śląsk

  Podczas trwania targów zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie ,,Podróże Pełne Tajemnic” to całkiem nowa propozycja – pokaż się i zgarnij ekstra nagrody.

  Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/186659108598286/  https://www.facebook.com/amwhotele/  http://www.hotelewam.pl/631-zamek-czocha-sucha.html 

 • II Sparingi Międzyklubowe w warszawskim Centrum Dawnych Sztuk Walk

  24 lutego 2018 r. w warszawskim Centrum Dawnych Sztuk Walk, o godz. 13.00 rozpoczną się „II Sparingi Międzyklubowe”.

  Po dużym sukcesie pierwszej edycji sparingów już w czwartym tygodniu lutego Centrum wraca z drugą edycją. Tym razem planowane są połączone sparingi pomiędzy Lwami Lublin, Warmią i Mazurami oraz CDSW (Warsaw Hunters, Warsaw Avengers).

  W trakcie drugiej edycji rozegrane zostanie kilkadziesiąt starć 5vs5 i kilka/kilkanaście starć 10vs10 (jak będzie nas wystarczająca liczba to i większych) w miękkim sprzęcie. Szczególnie serdecznie zapraszamy wszystkich nowicjuszy ze wspomnianych drużyn, którzy jeszcze nie mieli nigdy okazji walczyć w turniejach – to może być wspaniały początek w zdobywaniu pierwszych szlifów.

  Jeżeli nie posiadacie sprzętu to nie ma się co martwić, gdyż na miejscu działać będzie sklep gdzie będzie można zakupić wszystkie rzeczy przydatne w treningach mieczem sportowym – od broni po ochraniacze.

  Wpisowe:
  35 PLN od zawodnika
  20 PLN od widza

  Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/368801253584262/  https://www.facebook.com/CentrumDawnychSztukWalk/  http://cdsw.pl/  

 • Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy

  23 lutego 2018 r. w Muzeum Podlaskim w Białymstoku, o godz. 18 odbędzie się wernisaż „Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy”.

  Wystawa przygotowana przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie
  Kuratorzy wystawy: Anna Bitner-Wróblewska, Marcin Engel, Grażyna Iwanowska, Cezary Sobczak

  Wystawa Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy przedstawia zarys dziejów najpotężniejszego z plemion pruskich w świetle odkryć archeologicznych i najnowszych ustaleń historyków. Jaćwiescy konni wojownicy we wczesnym średniowieczu siali postrach wśród swoich sąsiadów zapisując się na kartach kronik i dokumentów z epoki.

  Na wystawie zaprezentowane zostaną zabytki z wykopalisk, w tym przede wszystkim broń i ozdoby oraz kilkanaście wielkoformatowych plansz z bogatym materiałem ikonograficznym.

  Wystawa czynna do 6 maja 2018 r.

  Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/151687838953475/  https://www.facebook.com/MuzeumPodlaskie/  http://muzeum.bialystok.pl/ratusz-w-bialymstoku/wystawy-czasowe/  

 • Noc średniowiecza na Zamku w Niemodlinie

  3 marca 2018 r. na Zamku w Niemodlinie, o godz. 18:00 rozpocznie się „Noc średniowiecza”.

  Zapraszamy na nocne zwiedzanie zamkowych podziemi.
  Atrakcje podczas wydarzenia organizuje Grupa Rekonstrukcji Historycznych Wiwern.

  Wejścia na zamek co pół godziny w godzinach 18:00-21:30.

  W ramach zwiedzania:
  -pokazy władania bronią białą
  -wizyta w zamkowej zbrojowni
  -zwiedzanie sali tortur
  -prezentacja strojów średniowiecznych
  -stanowisko wczesnośredniowieczne

  Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/525279424525662/ https://www.facebook.com/zamekniemodlin/  https://www.facebook.com/WiwernOpole/  http://niemodlinzamek.pl/  

 • Nocne Zwiedzanie Zamku Czocha

  17 luty 2018 r. to kolejny termin „Nocnego Zwiedzania” na Zamku Czocha. Wykaz następnych terminów poniżej.

  O zmroku w towarzystwie sprzyjającej aury grozy i tajemniczości, przewodnik zdradza największe tajemnice zamku: od mrożących krew w żyłach historii średniowiecznych po ciekawostki z okresu drugiej wojny światowej… Goście zwiedzają Salę Rycerską, Salę Marmurową, Komnatę Książęcą i Winiarnię, obrabowany po II wojnie światowej Skarbiec ostatniego właściciela Czochy.
   
  Następnie uczestnicy wycieczki wchodzą na Wewnętrzny Dziedziniec, gdzie spotkają Białą Damę – nieszczęśliwą kobietę snującą się samotnie w oparach unoszącego się dymu po krużgankach, która zaprasza ich do sekretnego przejścia prowadzącego wprost do Sali Rycerskiej.

  10.02.2018r., godz. 20:00, z pokazami kuglarskimi,
  17.02.2018r., godz. 21:00, w klimacie horroru,
  03.03.208r., godz. 21:00
  16.03.2018r., godz. 21:00
  01.04.2018r., godz. 21:00
  27.04.2018r., godz. 22:00
  28.04.2018r., godz. 22:00
  30.04.2018r., godz. 22:00
  02.05.2018r., godz. 22:00
  04.05.2018r., godz. 22:00
  05.05.2018r., godz. 22:00
  19.05.2018r., godz. 22:00
  30.05.2018r., godz. 22:00
  31.05.2018r., godz. 22:00
  01.06.2018r., godz. 22:00
  02.06.2018r., godz. 22:00
  09.06.2018r., godz. 22:00

  Bilety: 45,00 zł/osoba
  Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.

  Więcej informacji: https://www.facebook.com/zamek.czocha/  http://www.hotelewam.pl/631-zamek-czocha-sucha.html  http://www.hotelewam.pl/czocha-atrakcje/nocne-zwiedzanie-zamku-z-przewodnikiem 

 • Nocne zwiedzanie Zamku Grodno

  29 grudnia 2017 r. rozpoczyna się „Nocne zwiedzanie Zamku Grodno”.

  Nocne zwiedzanie Zamku Grodno jest usługą cykliczną, przypadającą na ostatni piątek miesiąca. Terminy dla turystów indywidualnych są ogłaszane na stronie zamekgrodno.pl.

  Uwaga: Wyruszamy z ronda w Zagórzu Śląskim przy ul. Głównej!

  Bilet turyści indywidualni
  30 zł / osoba

  Aktualne terminy:
  29 grudnia o godz. 18:00
  26 stycznia o godz. 18:00
  23 lutego o godz. 18:00
  30 marca o godz. 20:00
  27 kwietnia o godz. 20:00

  Zapisy obowiązują wcześniejsze zapisy na nocne zwiedzanie, mailowo na: biuro(@)zamekgrodno.pl bądź telefonicznie 74 845 33 60 lub kom. 723 973 354.
  Istnieje możliwość wcześniejszej zapłaty za nocne zwiedzania na rachunek bankowy Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu o numerze:
  46 9531 1016 2001 0000 4457 0001
  wpisując w tytule: Opłata za nocne zwiedzanie w dniu…

  Ze względu na trasę nocnego zwiedzania uczestnicy proszeni są o zakładanie wygodnego, płaskiego obuwia. Koniecznie prosimy zabrać ze sobą latarki.

  Dla Grup Zorganizowanych
  Grupy zorganizowane zainteresowane nocnym zwiedzaniem prosimy o kontakt w celu ustalenia terminu zwiedzania: biuro(@)zamekgrodno.pl.
  Bilet grupy zorganizowane
  30 zł / osoba*
  *Dla grup zorganizowanych minimum 10-cio osobowych.

  Ze względu na trasę nocnego zwiedzania uczestnicy proszeni są o zakładanie wygodnego, płaskiego obuwia. Koniecznie prosimy zabrać ze sobą latarki.

  Więcej informacji: http://zamekgrodno.pl/nocne-zwiedzanie/  https://www.facebook.com/zamekgrodno/  

 • Nowy Kurs tańca dla Dam i Dżentelmenów

  26 lutego 2018 r. rozpoczyna się nowy "Kurs tańca dla Dam i Dżentelmenów - nowa grupa początkująca", organizowany przez Szkołę Tańca Jane Austen w Krakowie.

  Przyjdź i przekonaj się ile radości daje taniec! Gwarantujemy dobrą zabawę, niebanalną formę ruchu, mnóstwo pozytywnej energii, a przy okazji solidną porcję wiedzy.
  Uczymy tańców, które pozwalały brylować na europejskich salonach od XVII aż po XX wiek oraz umożliwiały podbój serc prawdziwych dam i dżentelmenów! Będzie to wspólna podróż w świat kontredansów, kadryli, kotylionów, jak również innych form tanecznych pozwalających bawić się we wspaniałej atmosferze dawnych czasów.

  Zajęcia grupy odbywają się w samym centrum Krakowa, raz w tygodniu (w poniedziałki) i trwają pełną godzinę zegarową.

  Grupa początkująca (P) - poniedziałki, godz. 20.00 - 21.00
  Miejsce zajęć: ul. Batorego 1/1
  Terminy zajęć w semestrze wiosenno-letnim: 26. II, 5. III, 12. III, 19. III, 9. IV, 16. IV, 23. IV, 7. V, 14. V, 21. V, 28. V, 4. VI.

  Zajęcia będą miały charakter intensywnego kursu tanecznego. Semestr trwa od 26 lutego 2018 r. do 4 czerwca 2018 r.
  Semestr składa się z 12 spotkań.

  Koszt uczestnictwa:
  Karnet na cały kurs (12 zajęć) - 250 zł od osoby
  Wejście na pojedyncze zajęcia - 30 zł od osoby
  Płatności należy dokonać przelewem w terminie do 20 lutego 2018 r. na konto:
  Ośrodek Kultury "Krakowiacy"
  Bank PKO BP: 89 1020 2892 0000 5102 0591 1633 
  (w tytule przelewu prosimy wpisać: imię i nazwisko- warsztaty STJA) 
  lub bezpośrednio gotówką po lekcji otwartej (szczegóły poniżej)*.

  Na zajęcia nie trzeba przychodzić z partnerem. Za to należy zabrać miękkie obuwie na zmianę oraz strój niekrępujący ruchów.

  Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc konieczna jest wcześniejsza rezerwacja!
  Zapisy:
  E-mail: stja.krakow(@)gmail.com
  Tel: 692 157 445

  Warsztaty są organizowane w ramach działalności Ośrodka Kultury Krakowiacy Zespół Pieśni i Tańca

  *Tydzień przed rozpoczęciem semestru - 19 lutego 2018 r. -
  organizujemy lekcję otwartą w trakcie której można będzie zobaczyć jak wyglądają nasze zajęcia. Lekcja trwa od godz. 20.00 do 21.00. Po tej lekcji można będzie zdecydować się na zakup karnetu na cały semestr. 
  Na lekcję otwartą również obowiązują zapisy pod tym samym adresem, co na regularne kursy: stja.krakow(@)gmail.com.

  Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/200286517374811/  https://www.facebook.com/Szkola.Tanca.Jane.Austen/  http://www.kontredans.pl/  

 • Obchody 155 Rocznicy Powstania Styczniowego w Bolimowie

  17 lutego 2018 r. o godz. 10.00 rozpoczną się obchody 155 Rocznicy Powstania Styczniowego w Bolimowie.

  W programie:
  - msza św. w intencji Zmarłych Powstańców,
  - rekonstrukcja Historyczna Bitwy z 7 lutego 1863r. pod Bolimowem,
  - rajd Pieszy Szlakiem Powstańców nad rzeką Rawką (PTTK Łowicz),
  - ogniska i grochówka wojskowa.

  Zapraszamy!

  Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/2010294485896135/  https://www.facebook.com/bolimow1915/  

 • Szkatułka księżniczki, skarb królewicza

  źródło obrazka

  17 lutego 2018 r. na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się spotkanie z cyklu „Szkatułka księżniczki, skarb królewicza” pt. „Królewski kominiarczyk”. Początek: godz.11.00 lub 12.00 (dwie grupy).

  Prowadzenie: dr Katarzyna Buczek, Maria Reif i Agnieszka Wardak

  Zarówno dzieci, jak i opiekunowie, wykupują bilet rodzinny w cenie 5 zł/os.
  Bilety są sprzedawane od 13 lutego 2018 r., od godz. 10.00 do wyczerpania limitu.
  Liczba miejsc ograniczona!

  Zbiórka w Sieni Wielkiej
  UWAGA! Zapraszamy dzieci maksymalnie z jednym opiekunem.

  Kontakt:
  Pracownia Działań Muzealnych
  tel./fax (22) 35 55 291
  e-mail: pdm(@)zamek-krolewski.pl
  Punkt Informacji zamkowej
  tel. (22) 35 55 170

  Więcej informacji:  https://www.facebook.com/events/172242540171190/  https://zamek-krolewski.pl/edukacja/cykle-edukacyjne/szkatulka-ksiezniczki 

   

 • Warsztaty haftu dla początkujących

  25 lutego 2018 r. w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie rozpoczną się „Warsztaty haftu dla początkujących”.

  Kurs przeznaczony dla osób, które zaczynają swoją przygodę z haftem. Program obejmuje zapoznanie uczestników z podstawowymi ściegami hafciarskimi (haft krzyżykowy, ścieg przed igłą, ścieg za igłą, ścieg sznureczkowy, ścieg rozłupany, ścieg atłaskowy i ścieg atłaskowy cieniowany, ścieg łańcuszkowy, ścieg supełkowy), omówienie techniki wykonania poszczególnych ściegów oraz ćwiczenia praktyczne. 

  TERMINY: 25 lutego, 4, 11, 18, 25 marca, godz. 12.30–15.30
  MIEJSCE: Muzeum Pałacu w Wilanowie - Sypialnia Pani
  KOSZT: 250 zł - opłata za cały kurs
  BILETY: stacjonarnie w kasie lub online: www.bilety.wilanow-palac.pl

  KONTAKT
  Nela Kokoszka
  e-mail: nkokoszka(@)muzeum-wilanow.pl
  tel.: 22 544 28 38

  Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/148002652528262/  https://www.facebook.com/wilanow/  http://www.wilanow-palac.pl/  

 • WARSZTATY RODZINNE pt. „ZABAWKA LUDOWA”

  W okresie ferii zimowych zapraszamy dzieci wraz z opiekunami na kolejne warsztaty rodzinne z cyklu TRADYCJA W MUZEUM pt. ZABAWKA LUDOWA. Spotkanie będzie dobrą okazją do poznania, jakimi zabawkami bawili się nasi przodkowie, skąd czerpano pomysły do ich stworzenia, jakie materiały wykorzystywano i kto najczęściej je wykonywał. W części warsztatowej przygotujemy zabawki inspirowane dawnym wzornictwem ludowym.

  Miejsce: Muzeum Etnograficzne, Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6, Włocławek

  Kiedy: 18 lutego (niedziela), godz. 11.00

  Wstęp: 8 zł od uczestnika, obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr tel. 54 232 30 01 Na zgłoszenia czekamy do 15 lutego. Liczba miejsc jest ograniczona!

  Więcej informacji: http://muzeum.wloclawek.pl/ 

 • Wystawa Titanic - prawdziwa historia

  9 lutego 2018 r. w budynku Hotelu Forum, w Krakowie rozpocznie się wystawa „Titanic - prawdziwa historia”.

  Nareszcie w Polsce! Jedna z najsławniejszych podróżujących wystaw na świecie którą obejrzały tysiące zwiedzających otwiera swoje powoje w Krakowie. W budynku Hotelu Forum możecie przenieść się na pokład legendarnego parowca i poczuć atmosferę, jaka towarzyszyła pasażerom. Już od 9 lutego. Zobaczcie to tutaj: https://youtu.be/LPRjBekpCq8  !

  Na statku znajdował się prawdziwy przekrój społeczeństwa. Od lordów i uznanych inżynierów, poprzez małżeństwa i rodziny z dziećmi, aż do robotników uciekających przed biedą i widmem pierwszej wojny światowej. Nawet w obliczu katastrofy podziały społeczne były bardzo widoczne. Znajdziecie tu krzepiące historie tych, którzy przeżyli, ale również wiele dramatycznych wątków. 

  Poznajcie historię końca wieku, rewolucji technologicznej. Przeczytajcie o polskich wątkach i jednej z pierwszych wielkich emigracji. 

  Bilety i szczegóły na http://wystawatitanic.pl/ 

  Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/325771107942285/  https://www.facebook.com/titanicprawdziwahistoria/  

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem