Ads Elite

 • Budowa Zamku Dybów - Toruń i Wisła, wspólny rejs przez wieki

  1 lipca 2017 r. na Zamku w Dybowie będzie można zobaczyć dioramę „Budowa Zamku Dybów - Toruń i Wisła, wspólny rejs przez wieki”.

  To pierwsza z dwóch zaplanowanych w tym roku dioram historycznych, podczas której przeniesiemy się do lat 20. XV wieku i zobaczymy na własne oczy proces powstawania tej niezwykłej budowli. Każdy będzie mógł wziąć czynny udział w przedstawieniu i skorzystać z licznych atrakcji dostępnych tego dnia na zamku. Wisła nie znalazła się w nazwie przypadkiem – po rzece będą pływały drewniane łodzie transportujące budulec oraz wożące chętnych z toruńskiej starówki na Zamek Dybów. 

  O godzinie 20:00 rozpoczniemy wielką średniowieczną UCZTĘ! Będzie swojskie jadło, koncert muzyki dawnej i występy błazna - czujcie się zaproszeni! Pożegnamy się natomiast o 22:00 po efektownym pokazie fireshow.

  Udział w wydarzeniu jest DARMOWY, więc zapraszamy wszystkich zainteresowanych na Zamek Dybów już 1.07.2017. Wrażenia gwarantowane! ;) 

  Wśród atrakcji: 
  - przedstawienia i inscenizacje
  - warsztaty rzemiosł historycznych
  - zajęcia plastyczne i animacje dla dzieci
  - przebieralnia strojów średniowiecznych
  - budowa makiet zamku i Nieszawy
  - budowanie małej architektury
  - pokazy walk rycerskich
  - stanowisko katowskie
  - wykłady i prezentacje
  - tor sprawnościowy
  - pokazy kulinarne
  - gra terenowa
  - gry i zabawy

  W przypadku pytań prosimy o kontakt:
  Telefon: +48 537 370 730
  E-mail: sekretariat(@)dybow-nieszawa.org.pl

  Wydarzenie wsparte ze środków Gminy Miasta Toruń w ramach zadania "Toruń i Wisła, wspólny rejs przez wieki – cykl dioram historycznych na Zamku Dybów".

  Partnerem wydarzenia jest Rok Rzeki Wisły 2017.

  Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1146385828816665/  https://www.facebook.com/FundacjaDybow/  http://www.dybow-nieszawa.org.pl/ 

 • Impreza charytatywna „Przywracamy tradycję”

   

  30 czerwca 2017 r. o godz. 18.00 w Warszawie (Klub Progresja Fort Wola 22) odbędzie się impreza charytatywna „Przywracamy tradycję”.

  W programie:
  - Poczęstunek – ważone według XVII – wiecznych receptur napoje, a do tego chleb, sery i wędliny.
  - Pojedynek na szable rodem z XVII wieku – w roli głównej Jacek Komuda – znany autor powieści historycznych
  - Oprawa muzyczna Wojciech Konikiewicz – pianista, gitarzysta i kompozytor muzyki jazzowej
  - Gość honorowy Rafał Ziemkiewicz

  Serdecznie zapraszamy wszystkich, którym bliska sercu jest nasza polska tradycja. Będzie pojedynek na szable a i samemu będzie można poznać podstawy szermierki. Ciekawe prezentacje i godna tematu oprawa muzyczna. Całości dopełnią napitki i przysmaki, które powstały wyłącznie z naturalnych składników w naszej Stanicy Ułańskiej na obecnych kresach Rzeczpospolitej, część z nich według XVII- wiecznych receptur.
  Impreza jest charytatywna, będziemy zbierać środki na cele statutowe Fundacji Ułani Króla Jana.

  Wstęp wolny ale trzeba do 26-go czerwca zgłosić swój udział na nasz email: kontakt(@)ulanikrolajana.pl.

  Na imprezę zaprasza Fundacja Ułani Króla Jana.

  Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/323888661380709/  https://www.facebook.com/ulanikrolajana/  http://ulanikrolajana.pl/  

 • Między pięknem a codziennością. Zdobnictwo w rzemiosłach ludowych.

  30 czerwca 2017 r., o godz. 17.00, w Muzeum Etnograficznym przy ul. Bulwary Marszałka J. Piłsudskiego 6 otwarta zostanie wystawa czasowa pt.: „Między pięknem a codziennością. Zdobnictwo w rzemiosłach ludowych”.

  Głównym założeniem ekspozycji jest ukazanie bogactwa, różnorodności zdobień wykonywanych przez ludowych rzemieślników. Wystawa obejmuje zdobione przedmioty, funkcjonujące w różnych sferach kultury ludowej, związanych jednak przede wszystkim z dawną wiejską codziennością. Tematyka ta w kontekście rzemiosł ludowych jest zwykle traktowana marginalnie, a samo zdobnictwo kojarzone z najważniejszymi obszarami sztuki ludowej (strój, plastyka obrzędowa, rzeźbiarstwo etc). Ekspozycja składa się z blisko 300 obiektów z zakresu meblarstwa (skrzynie, kredens, stoliki, krzesła), kołodziejstwa (sanie tzw. paradne), kowalstwa (wyroby i niektóre narzędzia), rymarstwa (uprzęże końskie, dzwonki tzw. „janczary”) oraz garncarstwa (m.in. wyroby z ośrodków garncarskich w Łążku Ordynackim w woj. lubelskim, Chałupkach w woj. świętokrzyskim czy Czarnej Wsi Kościelnej w woj. podlaskim). Ukazują one najciekawsze motywy zdobnicze wykorzystywane do dekorowania przedmiotów. Uzupełnieniem ekspozycji są fotografie oraz rysunki przedstawiające głównie ozdobne detale architektoniczne (szalowania węgłów, snycerskie zdobienia sosrębów, ozdoby szczytów chałup, tafli drzwiowych). Ciekawostką są reprodukcje oryginalnych rysunków z k. XIX w., dokumentujących wybrane przedmioty użytkowe z regionu opoczyńskiego (m.in. zdobione stępy, dyszle wozu), a także rycin przedstawiających zdobione narzędzia kowalskie (kowadła, stemple) oraz często spotykane w kowalstwie motywy zdobnicze.

  Tematyka ekspozycji będzie ciekawa dla osób zainteresowanych zagadnieniem tzw. ginących zawodów a także dla wszystkich chcących zapoznać się z bogactwem rodzimej kultury ludowej w jej najbarwniejszym aspekcie, jakim jest zdobnictwo, jednak dotyczącym mniej eksponowanych obszarów kultury materialnej. Mieszkańcom Kujaw i ziemi dobrzyńskiej wystawa pozwoli poznać niespotykane lub występujące bardzo rzadko w naszych regionach techniki zdobnicze, takie jak np. technika stempelkowa przy użyciu gotowych stempli, stosowana zarówno w kowalstwie, ale też w dekorowaniu ceramiki czy oryginalne, nieznane u nas techniki zdobienia popularnych siwaków. Zjawiskowym elementem ekspozycji są kojarzone przede wszystkim z południową częścią naszego kraju przedmioty z dekoracjami snycerskimi. Walorem wystawy jest też możliwość zapoznania się z tradycyjnymi kompozycjami zdobniczymi stosowanymi m.in. w kowalstwie. Dla wszystkich zainteresowanych terminem „etnodesign” (czy polskim etnodizajnem) ekspozycja będzie bogatym źródłem inspiracji.
  Wszystkie prezentowane muzealia oraz materiały ikonograficzne pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

  Miejsce prezentacji wystawy: Muzeum Etnograficzne, ul. Bulwary Marszałka J. Piłsudskiego 6, Włocławek
  Scenariusz i komisariat: Michał Kwiatkowski
  Oprawa plastyczna: Magdalena Kolanowska
  Czas trwania wystawy: 30.06–12.11.2017 r.

  Więcej informacji: http://muzeum.wloclawek.pl/ 

   

 • Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych – IV Runda Mistrzostw Polski

   

  W dniach 29.06-02.07.2017 r. w Janowcu nad Wisłą odbędzie się „Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych – IV Runda Mistrzostw Polski”.

  Program:
  29 czerwca
  16.00 – 23.00 – Przyjmowanie załóg Hotel „Kazimierski Zdrój”

  30 czerwca
  9.00 – Start I załogi na trasę Rajdu
  10.00 – 11.00 – Muzeum Jana Kochanowskiego – Czarnolas
  12.00 – Muzeum Sił Powietrznych – Dęblin
  14.30 – 16.00 – Konkurs Elegancji - „Wyspa Wisła” - Stężyca
  16.30 – Próby sportowe – Gołąb
  17.30 – Powrót do bazy

  01 lipca
  10.00 – Start I załogi na trasę Rajdu
  11.00 – Przejazd załóg na orientację – Osiedle Górna Kolejowa – Puławy
  11.30 – Wystawa Pojazdów „Plac Chopina” - Puławy
  14.30 – Wystawa aut na Rynku w Kazimierzu Dolnym
  15.30 – Konkurs elegancji – Janowiec nad Wisłą

  02 lipca
  08.00 – Śniadanie i pożegnanie załóg

  Federacja Zmotoryzowanych zaprasza na IV rundę Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych do urokliwego Janowca nad Wisłą. Impreza odbędzie się w dniach 29.06-02.07.2017 r.

  Bazą rajdu będzie klimatyczny Hotel SPA Kazimierski Zdrój w Janowcu. W planach organizatorzy przewidzieli mnóstwo atrakcji i przede wszystkim przepiękną trasę. Pierwszym dniem rajdowym będzie piątek, kiedy to uczestnicy imprezy odwiedzą m. in. Puławy, gdzie odbędzie się pokaz aut przed Urzędem Miasta. Tego samego dnia rajdowcy zwiedzą muzea Dęblinie (Muzeum Sił Powietrznych) i Czarnolesie (Muzeum Jana Kochanowskiego). 
  Również w piątek pojazdy zabytkowe pojawią się w firmie JMP Flowers – producenta kwiatów oraz na Wyspie Wisła w Stężycy. Zaś w sobotę będą zwiedzać okolice Kazimierza Dolnego. Dzień zakończy bal komandorski i uroczyste rozdanie nagród.

  Komandorem rajdu jest Mirosław Piskorek – wielokrotny komandor Lubelskich Rajdów Pojazdów Zabytkowych oraz Mistrz Polski Pojazdów Zabytkowych w latach ubiegłych. Świetne tereny, przepiękne trasy, niesamowite atrakcje turystyczne oraz doświadczona ekipa organizatorów zapewni wszystkim doskonałą zabawę. 

  Zaproszenie: https://pzm.pl/pliki/zg/zabytki/2017/news/zaproszenie.pdf 

  Lista startowa: https://pzm.pl/kalendarz/czw-29062017-0000/pojazdy-zabytkowe/iv-runda-mistrzostw-polski-pojazdow-zabytkowych 

  Zgłoszenia: https://zgloszenia.pzm.pl/pz/2017/MPPZ/runda4/ 

  Więcej informacji: https://www.facebook.com/PojazdyZabytkowePZM/  https://pzm.pl/pojazdy-zabytkowe 

 • Nocne zwiedzanie na Zamku Czocha

  1 kwietnia na Zamku Czocha rusza Nocne Zwiedzanie.

  01 kwietnia, w klimacie horroru, start: 21:00
  28 kwietnia, w klimacie wojennym, start: 21:30

  Kolejne terminy zwiedzania:
  01, 28, 29, 30 – kwietnia,
  02, 05, 06, 20 – maja, 
  03,15, 16, 17 – czerwca,
  01, 15, 29 – lipca,
  05, 11, 12, 13, 14, 19, 25, 26 – sierpnia.

  Cena biletu: 45 zł./os. 
  WYMAGANA REZERWACJA
  Kontakt: tel. +48 75 721-15-63, email: zamekczocha(@)hotelewam.pl 

  Więcej informacji: http://www.hotelewam.pl/631-zamek-czocha-sucha.html     https://www.facebook.com/zamek.czocha/  

   

 • Nocne Zwiedzanie Zamku Książ

  źródło

  30 czerwca 2017 r. na Zamku Książ odbędzie się kolejne już „Nocne Zwiedzanie”.

  Wejście grupy godz. 21:00.
  To dziwne, ale najwięcej można zobaczyć właśnie wtedy, gdy granatowoczarne niebo rozświetla księżyc nocy... można wtedy dojrzeć więcej, i, co ważniejsze, przeżyć więcej! Po zmroku otworzymy dla Was bramy Zamku Książ, a gdy ziemię spowije ciemność nocy, rozpocznie się tu parada zjaw i upiorów. Pokażemy Wam piwnice i opustoszałe piętra, do których balibyście się wejść za dnia i zobaczycie tam stwory, jakich i za dnia byście się bali. Czy wystarczy odwagi, by wziąć udział w tym wydarzeniu? Jeżeli tak - to czekamy.
  Zakupu biletów można dokonać poprzez internetowy system na stronie www.bilety.ksiaz.walbrzych.pl  lub bezpośrednio w kasie biletowej w Zamku Książ. Jeżeli po zwiedzaniu nie chcecie wracać do domu zachęcamy do skorzystania z oferty Hotelu Książ połączonej z tą mroczną przygodą: http://www.ksiaz.walbrzych.pl/turystyka/oferty/nocne-zwiedzanie 

  Cena biletu:
  - 50 zł od osoby - w przypadku rezerwacji przez internet
  - 55 zł zł od osoby - w przypadku zakupu biletu w kasie biletowej w godzinach otwarcia zamku!
  Uwaga! Liczba miejsc ograniczona!

  UWAGA!
  - W trakcie Nocnego Zwiedzania mogą Państwo zobaczyć nieudostępnianie dziennie miejsca, wiąże się to jednak z utrudnieniami architektonicznymi np. tunele, wąskie schody, tarasy. Dlatego prosimy o obuwie adekwatne do charakteru usługi ( prosimy o niezakładanie szpilek) oraz o ciepłe ubranie wierzchnie.
  - Nocne Zwiedzanie jest usługą specjalną skierowaną do osób dorosłych, podczas zwiedzania dzieją się rzeczy niewskazane dla osób o słabych nerwach. Osoby niepełnoletnie w wieku szkolnym mogą wziąć udział w wydarzeniu tylko pod opieką osób dorosłych i na ich odpowiedzialność.
  - Zamek Książ może odmówić wstępu na obszar zarządzany przez spółkę oraz przebywania na nim osobom: znajdującym się pod widocznym wpływem alkoholu, środków odurzających, psychotropowych lub innych podobnie działających środków; zachowującym się agresywnie, prowokacyjnie albo w inny sposób stwarzającym zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku zwiedzania.
  Pełny regulamin Nocnego Zwiedzania znajduje się tutajhttp://www.ksiaz.walbrzych.pl/turystyka/zwiedzanie/nocne#regulamin 

  Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1502167196510935/  https://www.facebook.com/KsiazWalbrzych/  http://www.ksiaz.walbrzych.pl/  

 • Piknik Militarny czyli spotkanie rodzinne z historią

   

  W dniach 1-2 lipca 2017 r. w Kończycach Wielkich, Folwark 1760 odbędzie się „Piknik Militarny czyli spotkanie rodzinne z historią”.

  Program imprezy:

  Sobota 01.07.2017 r.
  10:00 – Prezentacja pojazdów militarnych – Czeski Cieszyn
  13:00 – Przejazd pojazdów do Kończyc Wielkich
  14:00 – Uroczyste otwarcie – Kończyce Wielkie, Folwark 1760, ul. Zamkowa 10
  14:30 – Dynamiczne pokazy pojazdów
  16:00 – Prezentacja grup rekonstrukcyjnych, scenki militarne
  17:00 – Występy twórców z Gminy Hażlach
  19:00 – Szelky Cover Band
  22:00 – Zabawa taneczna z Pawłem Jagodzińskim

  Niedziela 02.07.2017 r.
  11:00 – Pokazy dynamiczne pojazdów
  12:30 – Pokaz walki wręcz
  14:00 – Grupa Rekonstrukcji Historycznej Kartacz
  14:30 – Prezentacja grup, pokazy, prelekcje
  15:30 – Rekonstrukcja Manewry Układu Warszawskiego
  16:30 – Rekonstrukcja Walki II Wojny Światowej
  17:00 – Zakończenie

  Ponad to: animacje dla dzieci, mini - poligon, konkurs rysunkowy.

  Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1692520474371698/  https://www.facebook.com/Gmina-Ha%C5%BClach-634841379977089/  http://www.gokhazlach.pl/ 

 • Roztańczona herbatka

  8 lipca 2017 r. w godz. 17:00 – 20:00 zespół Comhlan zaprasza do Krakowa na kolejną już „Roztańczoną herbatkę”.

  Zapraszamy na letnią popołudniową herbatkę z tańcami! Będzie to połączenie nauki grupowych tańców szkockich i irlandzkich dla początkujących i zaawansowanych z potańcówką przy dobrej herbatce (mrożonej!) i popołudniowym podwieczorku.

  Idealna propozycja dla tych, którzy:
  - lubią tańczyć także na wakacjach,
  - lubią tańce szkockie i irlandzkie w swobodnej odsłonie,
  - chcą potańczyć częściej niż na ceilidh i nieco trudniejsze tańce,
  - mimo "tanecznej emerytury" chcą utrzymać kontakt z tańcem,
  - chcieliby spędzić czas ze swoimi dziećmi i zarazić je pasją taneczną.

  Zapewniamy herbatę i napoje bezalkoholowe; mile widziane będą domowe wypieki od gości, kanapki i inne podwieczorkowe specjały.

  Dress code: mile widziany strój wizytowy np.sukienki koktajlowe i tea length, bluzki i spódniczki, a dla panow koszule, kilty, spodnie z materialu etc. Do tańca polecamy też baletki zwykłe lub irlandzkie/szkockie, ew. balerinki i buty do garnituru.

  Wstęp: zbieramy do skarbonki według uznania gości.

  Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/470211200021785/  https://www.facebook.com/comhlan/  http://www.comhlan.pl/  

 • Szwedzi na Zamku Czersk

  W dniach 1-2 lipca 2017 r. odbędzie się festyn rodzinny „Szwedzi na Zamku Czersk”.

  Program imprezy:

  Sobota, 1 lipca 
  12.00 - Powitanie uczestników, scenka napadu na zamek 
  13.00 - Pokaz konny w wykonaniu szwedzkiej rajtarii 
  14.00 - Pojedynki szablowe - Grupa Sarmata 
  15.00 - Zaciąg do regimentów oraz pokazy musztry muszkieterów 
  16.00 - Szkółka szermierki dla dzieci 
  17.00 - Pokaz artyleryjski 
  17.30 - Nauka tańca dawnego 
  18.00 - Zespół muzyki tradycyjnej 
  19.00 - Pokazy konne w wykonaniu jazdy autoramentu narodowego 
  20.00 - Starcie wieczorne - próba odbicia zamku 
  20.30 - Zakończenie pierwszego dnia
   
  Niedziela, 2 lipca 
  12.00 - Powitanie gości, wystrzały armatnie na Anioł Pański 
  12.30 - Musztra zachodnich regimentów 
  13.00 - Potyczka o zamek 
  14.00 - Szermierka dla dzieci 
  15.00 - Pokazy konne - jazda autoramentu cudzoziemskiego 
  16.00 - Turniej łuczniczy - dla gości 
  17.00 - Pokazy szermiercze grupy Sarmata
  17.30 - Pokazy konne - jazda autoramentu narodowego 
  18.00 - Zakończenie imprezy
   
  Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł

  Więcej informacji: http://www.zamekczersk.pl/  https://www.facebook.com/events/2130220847204502/ 

 • VI Piotrkowska Giełda Staroci

  7 maja 2017 r. przy Pałacu Królewskim Zygmunta I Starego, w Piotrkowie Trybunalskim, rozpocznie się VI Piotrkowska Giełda Staroci

  Giełdy odbywać się będą w dniach: 7 maja, 4 czerwca, 2 lipca, 6 sierpnia, 3 września, 8 października; w godzinach od 07:00 do 15:00.

  Organizatorzy: Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim oraz Piotrkowski Klub Kolekcjonerów.

  Więcej informacji: https://www.facebook.com/MuzeumWPiotrkowieTrybunalskim/   http://muzeumpiotrkow.pl/  

   

 • Wakacyjne Warsztaty Grodowe

   

  3 lipca 2017 r. w Grodzie Pobiedziska ruszają „Wakacyjne Warsztaty Grodowe”.

  Szczegółowy harmonogram zajęć:

  1.Machiny Oblężnicze (03.07, 24.07, 14.08)
  - żywa lekcja historii na temat machin oblężniczych, znajdujących się w Grodzie Pobiedziska 
  - strzelania z machin miotających w asyście instruktora
  - przerwa na przekąskę,
  - budowa średniowiecznego Trebusza połączona z jego bojowym przestrzeleniem
  - przerwa obiadowa


  2. Potwornik Słowiański (05.07, 26.07, 16.08)
  - żywa lekcja historii na temat stworków i potworów słowiańskich
  - malowanie ulubionego potwora techniką dowolną
  - przerwa na przekąskę
  - robienie amuletów chroniących przed potworami
  - przerwa obiadowa 
  - tworzenie klatek i zapór obronnych przed potworami słowiańskimi, które chcą zaatakować domostwo.


  3. Kuchnia Słowiańska (07.07, 28.07, 18.08)
  - zapoznanie się z wczesnośredniowiecznym sprzętem kuchennym
  - przedstawienie najciekawszych średniowiecznych przepisów oraz półproduktów wykorzystywanych do przyrządzania potraw
  - przerwa na przekąskę
  - za pomocą półproduktów przygotowujemy biesiadną strawę, wykorzystując do tego celu kotły, patelnie, ruszt oraz blachy do robienia podpłomyków
  - biesiada odbędzie się przy pięknie przystrojonym średniowiecznym stole - ozdoby będziemy zbierać sami 
  - każdy uczestnik przygotuje specjalny, biesiadny średniowieczny przepis do grodowej księgi kucharskiej .


  4. Młoda Drużyna Wojów (10.07, 31.07, 21.08)
  - żywa lekcja historii we wczesnośredniowiecznej zbrojowni (zbroje, topory, miecze, włócznie, pancerze i hełmy)
  - trening posługiwania się tarczą i mieczem
  - przerwa na przekąskę
  - tworzenie formacji ściany z tarcz oraz formacji w klin
  - przerwa obiadowa 
  - Przygotowania proporca młodej drużyny


  5. Gry i zabawy średniowieczne (12.07, 02.08, 23.08)
  - dostajemy mapkę i wyruszamy w teren podzieleni na kilka drużyn, w terenie poszukujemy znaków, wszystkie odnalezione wskazówki dadzą nam klucz do rozwiązania tajemniczej zagadki
  - przerwa na przekąskę
  - turnieje zręcznościowe: łuk, strzelanie z mini kuszy, pluteja
  - turnieje koordynacyjne i umysłowe: zapamiętywanie nazw przedmiotów, średniowieczne gry planszowe, utrzymywanie koordynacji ruchowej
  - przerwa obiadowa 
  - poszukiwania zaginionej skrzyni BOBAKA


  6. Motanki - Słowiański Lalki Dobrych Życzeń (14.07, 04.08, 25.08)
  - czym są i skąd się wzięły, czy były magiczne? 
  - farbowanie wełny i innych materiałów
  - przerwa na przekąskę
  - wyrób motanek - jest to przede wszystkim dobra zabawa, pozostawiająca dzieci w skupieniu, do wyrobu motanek nie używamy igieł, kleju czy też taśm.
  - przerwa obiadowa 
  - zamykanie dobrych życzeń w motankach


  7. Magiczny Zielnik i Księga Czarów (21.07, 07.08, 28.08)
  - o Słowianach, magicznych ziołach i ich cudownych właściwościach
  - zasiewanie wybranych ziół do grodowego zielnika (każdy uczestnik oznaczy swoją sadzonkę, aby w przyszłości mógł zobaczyć co z niej wyrasta)
  - przerwa na przekąskę
  - praca z ziołami suszonymi, przygotowywanie kompozycji ziół służących do ochrony domostwa i magicznych kompozycji szczęścia, mądrości oraz nauki.
  - przerwa obiadowa
  - wiemy już prawie wszystko o ziołach lecz nasza księga czarów i zaklęć w dalszym ciągu jest pusta. Przygotujemy zatem magiczne eliksiry zdrowia, szczęścia, siły, mądrości i bogactwa


  8. Biżuteria i Ozdoby dla Wojowników i Dam Dworu (17.07, 07.08)
  - o wczesnośredniowiecznej biżuterii, szlachetnych kruszcach oraz kamieniach szlachetnych słów kilka
  - symbolika magiczna biżuterii we wczesnym średniowieczu
  -przerwa na przekąskę
  - przygotowujemy własnoręcznie barwniki naturalne, dzięki którym nasze ozdoby będą jeszcze bardziej efektowne (barwniki robione np. z obierek cebuli czy czarnego bzu). Następnie farbujemy materiały, kamienie, słomę czy wełnę
  -przerwa na obiad
  - rozpoczynamy warsztaty naszego rękodzieła, mamy do dyspozycji koraliki, kamienie, rzemienie, sznury, skóry i rozmaite materiały, poruszamy wyobraźnię i zaczynamy tworzyć ozdoby i biżuterię
  - prezentacja biżuterii


  9. Warsztaty Łucznicze (19.07, 11.08, 30.08)
  -dlaczego łucznictwo odgrywało tak ważną rolę w okresie wczesnego średniowiecza,
  - wyposażenie łucznika
  - podstawowa nauka posługiwania się łukiem historycznym
  - przerwa na przekąskę
  - szkolenie jest grupowe oraz indywidualne,
  - przerwa obiadowa 
  - turniej łuczniczy

  Warsztaty odbywają się w każdy poniedziałek, środę i piątek od 9:00 do 16:00. Sobotnie będą ustalane na bieżąco. Koszt z wyżywieniem 50 zł.
  Zapisy tel. 730 – 716 – 663.

  Więcej informacji: https://www.facebook.com/GrodPobiedziska/  http://www.grodpobiedziska.pl/ 

 • Warsztaty Get the retro look!

  30 czerwca 2017 roku, o godz. 18:00 w Vintage shop Kolorowe Nastroje, ul. Długa 48 Kraków, odbędą się warsztaty „Get the retro look!”.

  Podoba Ci się moda retro i z zachwytem patrzysz na rozkloszowane sukienki z lat 50.? Chciałabyś przemycić elementy stylu retro do swojego codziennego ubioru, ale nie wiesz, jak to zrobić, żeby wyszło subtelnie i niekarykaturalnie/w granicach dobrego smaku? Nie masz pojęcia, gdzie szukać takich „niedzisiejszych” ubrań i nie stać Cię na to, by wydawać na nie milionów monet? 

  Zapraszamy Cię na wyjątkowe warsztaty, na których dowiesz się:

  - Jak umiejętnie łączyć ubrania ze second handu z sieciówką?
  - Gdzie szukać, by tanio znaleźć?
  - Jak odświeżać buty i torebki?
  - Skąd czerpać inspiracje?
  - Co zrobić, gdy ubranie w lumpeksie lub vintageshopie jest za duże?

  I wiele innych! 

  Prowadzące - The Vintage Dolls, czyli:

  1. Daria Góźdź– studentka 5. roku malarstwa, właścicielka marki Wiatrem podszyte. Królowa lumpeksów, szczególnie zafascynowana stylem lat 40. i 50.

  2. Aneta Zawadzka – krakowska Marylin Monroe, w blogosferze znana jako Gilly Fleur - Retro & Pin Up Model. Założycielka grup Retro Panie, retro Panowie i Jak będzie z Damami?.

  3. Gabriela Lisowska - fotomodelka z sześcioletnim stażem, prowadzi stronę FoxArt. Moda nie ma dla niej granic – jednego dnia potrafi założyć sukienkę w stylu lat 40., drugiego stylizuje się na grunge z lat 90., a kolejnego biegnie na pokaz Łukasza Jemioła.

  Cena: 20 zł.

  Zapisy i szczegóły: thevintagedolls3(@)gmail.com

  Warsztaty skierowane do Pań, ale Panowie również mogą się zapisać. Liczba miejsc mocno ograniczona – kto pierwszy, ten lepszy! 

  Chodźcie, będzie kompot i domowe ciasto! Będziemy my! Będziecie Wy! Będzie fajnie :)

  Dodatkowo, już wkrótce będzie można wziąć udział w warsztatach „Smile, uśmiech, cheese! - warsztaty z pozowania do zdjęć” organizowanych przez The Vintage Dolls. https://www.facebook.com/events/239376736558867/ 

  Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/233498483820489/  https://www.facebook.com/kolorowybutik/  https://www.facebook.com/thevintagedolls3/ 

 • WERNISAŻ WYSTAWY „MIASTO – LUDZIE – WISŁA – FOTOGRAFIE DAWNEJ NIESZAWY”

  W dniu 11 czerwca 2017 r. o godz. 15:00, w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie, ul. Mickiewicza 6, odbędzie się wernisaż wystawy archiwalnych zdjęć z prywatnej kolekcji Pana Kazimierza Lechosława Zborowskiego, pt. „Miasto – Ludzie – Wisła – fotografie dawnej Nieszawy”.

  Wisła żywicielka zawsze była dla mieszkańców Nieszawy najważniejsza, to miejsce odpoczynku, zabaw i radosnych wzruszeń, źródło legend i baśni, a przede wszystkim utrzymania i dobrobytu mieszkańców dawnej Nieszawy oraz kujawskiej szlachty. To dzięki niej bogacili się na handlu zbożem, drewnem i innymi towarami. Otrzymała nawet miano szlacheckiej rzeki.
  Przez Polskę i Rozkidalino (dzisiejsza Nieszawa) przechodziło kilka szlaków handlowych. Głównym i najważniejszym był szlak wiślany.
  Przywileje królewskie pozwalające mieszkańcom Nieszawy na korzystanie z dobrodziejstw rzeki przyczyniły się do rozwoju rzemiosła, a tym samym i miasta. Wiele zawodów miało bezpośredni związek z Wisłą. Obfitująca w ryby zapewniała dużej grupie nieszawskich rybaków stałą pracę na wodzie i lądzie. Zawód ten obok szkutników jest jednym z najstarszych w Nieszawie.
  Liczba zatrudnionych osób mających pracę związaną z Wisłą ciągle rosła. Bogaceniu się mieszkańców Nieszawy sprzyjało przeniesienie w 1652 r. wiślanej królewskiej komory celnej z Włocławka do Nieszawy, która w czasie sezonów spławnych tętniła życiem przez całą dobę. Można śmiało stwierdzić, że dzięki Wiśle większość mieszkańców miała stałe dochody, a kasa miejska dopływ gotówki.
  Po Kongresie Wiedeńskim w 1815 r. Nieszawa zaczęła nabierać nowego oddechu. Jako nadgraniczne miasto między Królestwem Kongresowym, zwanym też Królestwem Polskim, do którego należała, a Cesarstwem Pruskim odgrywała ważną rolę. Stała się punktem rzecznej odprawy celnej (komora celna I klasy). Zbudowano wtedy bulwary (1816 r.) nad Wisłą, przy których cumowano statki i barki. Powstał port rzeczny, w którym zimą stało kilka statków, stateczków i berlinek.
  Wisło, żeby znaleźć Twoją „księgę z zapiskami dziejów”, ile byśmy poznali tajemnic ukrytych w twej wodzie, ile nieznanych obyczajów ludów mieszkających u twych brzegów. Dziś Wisła opuszczona, zapomniana i zaniedbana — cierpliwie czeka na swe odrodzenie.
  Jerzy Zyglarski

  Ekspozycja będzie czynna do 10 września 2017 r. Serdecznie zapraszamy.    

  Wernisaż: 11 czerwca 2017 r.
  Miejsce prezentacji wystawy: Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie, ul. Mickiewicza 6, Nieszawa
  Scenariusz: Ryszard Lewandowski, Kazimierz Lechosław Zborowski
  Oprawa plastyczna i komisariat: Ryszard Lewandowski 
  Czas trwania:  11.06.-10.09.2017 r.
  Wstęp: bilet normalny – 7 zł/os., bilet ulgowy – 5 zł/os., zorganizowane grupy szkolne – 3 zł/os.
  Organizator: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, ul. Słowackiego 1a, 87–800 Włocławek

  Więcej informacji: http://muzeum.wloclawek.pl/  

 • WERNISAŻ WYSTAWY KAMIONKI BOLESŁAWIECKIEJ

  Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na
  WERNISAŻ WYSTAWY KAMIONKI BOLESŁAWIECKIEJ


  W dniu 18 maja 2017 r., o godz. 12.00, w gmachu Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej we Włocławku otwarta zostanie wystawa czasowa pt. „Z gliny stworzone. Wystawa ze zbiorów Muzeum Ceramiki w Bolesławcu”.


  Na wystawie zaprezentowane zostaną wyroby użytkowe z kamionki powstałe w wytwórniach bolesławieckich od XVI po początek XXI wieku. Kilkaset prezentowanych różnorodnych naczyń wytworzonych w minionych kilku wiekach daje możliwość poznania, w jaki sposób ewoluowały technologie, formy i dekoracje znanej dziś w całym świecie ceramiki z Bolesławca.


  Na ekspozycji będzie można prześledzić, jakie formy i dekoracje powstawały w XVI i XVII- wiecznych manufakturach w Bolesławcu, z jakiego czasu pochodzą naczynia żeberkowane, kiedy stosowano na brązowych powierzchniach brzuśców białe, biskwitowe nakładki i odkąd zaczęto zdobić naczynia kobaltową dekoracją stempelkową w formie kółek, kropek czy pawich oczek, najbardziej dziś kojarzoną z Bolesławcem. Nie zabraknie także form i dekoracji w stylu secesji i art déco oraz oryginalnych naczyń autorstwa projektantów współpracujących z zakładami ceramicznymi od 1945 r. do początku XXI w.
  Chronologicznie pokazane wyroby z kamionki oraz towarzyszący wystawie film przybliżą historię zakładów produkujących wyroby ceramiczne w Bolesławcu i okolicy (w dorzeczu Bobru i Kwisy), która sięga XIV wieku. Występujące w tym regionie naturalne pokłady glin żaroodpornych, wypalających się w temperaturze 1280?C i dających skorupkę bardzo trwałą, która nie przecieka oraz pokłady glin bogatych w tlenki glinu i krzemu wypalających się na kolor brązowy doskonale nadały się do produkcji naczyń – butli, kufli i dzbanów. Najstarsze z nich w kształcie kolistym czy wielobocznym zamykano pokrywami cynowymi. Z czasem zdobiono je żeberkowaniem, a od połowy XVIII w. – nakładkami z białej masy, najczęściej w formie kwiatowo-liściastej, rzadziej figuralnej czy heraldycznej.  Wraz z modą na picie kawy i herbaty zaczęto produkować odpowiednie dzbanki, mleczniki oraz filiżanki, ponadto najróżniejsze naczynia, a także puszki do przechowywania produktów, pojemniki apteczne, a nawet termofory. Około 1882 r. naczynia z wypalanej na biało gliny zaczęto dekorować metodą stempelkową. Wytwórnie w Bolesławcu, by sprostać konkurencji dostosowywały produkcję do potrzeb i panujących stylów. Wielkie znaczenie miało otwarcie w 1897 r. Zawodowej Szkoły Ceramicznej, do której kadra nauczycielska przybyła z Berlina. Dzięki temu wprowadzono nowe technologie i zdobnictwo –  m.in. dekoracje szkliwami zaciekowymi czy przy użyciu szablonu.


  Po II wojnie światowej, w dawnych zakładach, otworzono Spółdzielnię CPLiA „Ceramika Artystyczna” (dziś „Ceramika Artystyczna. Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego”) oraz Bolesławieckie Zakłady Garncarsko-Ceramiczne (dziś zakłady Ceramiczne BOLESŁAWIEC). W zakresie projektów nawiązano współpracę z PWSSP we Wrocławiu. Dla fabryk w Bolesławcu projektowali m.in. Rudolf Krzywiec, Julia Kotarbińska, Bogusław Wolanin, Wanda Matus – wybitni artyści, twórcy ciekawych, nowoczesnych form i dekoracji.
  Muzeum Ceramiki w Bolesławcu posiada kolekcję kamionki bolesławieckiej złożoną z ponad 2000 eksponatów. Najciekawsze z nich prezentowane są na wystawie stałej. Zabytkowa ceramika z Bolesławca znajduje się także w zbiorach wielu muzeów w Polsce i Europie. Także w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej możemy odnaleźć ponad 60 przykładów ceramiki z wytwórni bolesławieckich (pochodzących głównie z daru Państwa J. i A. Wójcików), kilka spośród nich będzie stanowiło dodatek do niniejszej wystawy.
  Krystyna Kotula


  UWAGA! „Niedziela z kustoszem” z udziałem p. Barbary Glinkowskiej z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu odbędzie się 16 lipca o godz. 12.00
  „Z gliny stworzone. Wystawa ze zbiorów Muzeum Ceramiki w Bolesławcu”
  Termin wystawy: 18.05–15.08.\2017 r.
  Miejsce wystawy: gmach Zbiorów Sztuki, ul. Zamcza 10/12
  Scenariusz wystawy – Barbara Glinkowska – Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
  Komisariat wystawy – Krystyna Kotula – MZKiD


  Więcej informacji: http://muzeum.wloclawek.pl/  

 • XIII Wielki Turniej Rycerski na Zamku w Uniejowie „Spacerkiem przez wieki”

   

  W dniach 1-2 lipca 2017 r. na Zamku w Uniejowie odbędzie się XIII Wielki Turniej Rycerski „Spacerkiem przez wieki”. Początek imprezy godz. 12:00.

  Po raz pierwszy w Uniejowie będzie można zobaczyć pokaz „200 lat husarii” w wykonaniu Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego. Pokaz poprowadzi Daniel Olbrychski – wielka gwiazda polskiego kina.

  W programie dwudniowej imprezy:
  - pokazy słowiańskich wojów, szwedzkich muszkieterów i wielu innych odtwórców z czasów minionych, aż do II Wojny Światowej
  - pojedynki rycerzy średniowiecznych
  - konni jeźdźcy w pokazach zręcznościowych
  - pokaz sokolniczy
  - wieczorny przemarsz z pochodniami

  Ponadto:
  - interaktywne zwiedzanie zamku ze średniowiecznym skrybą
  - wystawy narzędzi tortur oraz machin oblężniczych
  - koncert muzyki dawnej
  - pokaz rzemiosła dawnego

  Wstęp wolny.

  Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1373529992704874/  https://www.facebook.com/UniejowskaAkademiaRycerska/  

 • XVIII Turniej Rycerski na Zamku w Nidzicy

  8 lipca 2017 r. na Zamku w Nidzicy w ramach Dni Nidzicy odbędzie się "XVIII Turniej Rycerski".

  HARMONOGRAM (8.07.2017 – sobota):

  10:00 - turniej łuczniczy - przedzamcze
  11:00 - oficjalne rozpoczęcie turnieju - dziedziniec
  11:30 - turniej bojowy na miecz i tarcze (1v1) - dziedziniec
  13:30 - turniej bojowy na miecz długi (1v1) - dziedziniec
  15:00 - bieg dam - przedzamcze
  16:00 - turniej bojowy na miecz i puklerz (1v1) - przedzamcze
  17:00 - pokaz ptaków drapieżnych - przedzamcze
  18:00 - bohurt (3v3) - przedzamcze
  21:30 - inscenizacja bitwy - plac pod zamkiem


  Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/301402930281703/  https://www.facebook.com/rycerzeNIDZICA/  http://www.rycerze.org/  http://www.nok.nidzica.pl/ 

 • XX Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych

  W dniach 03 – 09.07.2017 r. odbędzie się „XX Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych”.

  Program:

  3 – 8 lipca:
  Konkursy z nagrodami dla odwiedzających Zlot, muzyka mechaniczna, przejażdżki pojazdami wojskowymi, wystawy sprzętu, grup rekonstrukcyjnych i zabytkowych pojazdów wojskowych, dioramy, jarmark militarny.

  6 lipca - czwartek:
  12:00 - Prolog Zlotowy
  15:00 - Prezentacja pojazdów wojskowych (poligon)
  20:00 - Ognisko przy muzyce obok sceny
  22:00 - Nocna inscenizacja batalistyczna – Grupy rekonstrukcji Historycznej (poligon)

  7 lipca - piątek:
  15:00 - Prezentacja pojazdów wojskowych (poligon)
  16:00 - Oficjalne otwarcie XX Międzynarodowego Zlotu Historycznych Pojazdów Wojskowych w Darłowie (scena)
  17:30 - Inscenizacja batalistyczna – Grupy rekonstrukcji Historycznej (poligon)
  19:30 - Jerzy Kryszak Show (scena)
  21:00 - Koncert zespól ALERGEN (scena)
  22:30 - Koncert zespół KGBand (scena)

  8 lipca - sobota:
  12:00 - Parada pojazdów na Plac T. Kościuszki w Darłowie
  13:00 - Występ Orkiestry Wojskowej z Centrum Szkolenia Sił Powietrznych z Koszalina (Plac T. Kościuszki)
  15:00 - Prezentacja pojazdów wojskowych (poligon)
  16:00 - Finał konkursu Na najlepiej ubranego zlotowicza (scena)
  17:00 - Inscenizacja batalistyczna „Przełamanie Wału Pomorskiego” – Grupy rekonstrukcji Historycznej (poligon)
  18:00 - Oficjalne zakończenie XX Międzynarodowego Zlotu Historycznych Pojazdów Wojskowych w Darłowie (scena)
  19:30 - Dyplomowy Pokaz Kolekcji Ubrań inspirowanych militariami (scena)
  21:00 - Koncert zespół HAZES (scena)
  22:30 - „Skamieniały las” – spektakl multimedialny (scena)
  23:30 - Pokaz sztucznych ogni

  9 lipca - niedziela:
  Jarmark militarny, przejażdżki pojazdami wojskowymi.


  Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/171125823421239/  http://www.zlot-darlowo.pl/  https://www.facebook.com/zlotmilitarnydarlowo/  https://www.facebook.com/FortMarian/  

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem