Ads Elite

Librarium to introligatornia która istnieje od 1992 roku. Jej działalność jest wynikiem połączenia tradycji trzech pokoleń z pasją bibliofilską osadzoną w czystej historycznej postaci. Firma stworzyła specjalne miejsce dla miłośników i twórców pięknych książek. Od lat współpracuje z wieloma, bibliofilami, ludźmi związanymi z książką i sztuką.

Librarium wykonuje usługi dla filmów i reklam, zajmuje się oprawą ksiąg okolicznościowych dla urzędów, ambasad, banków, agencji reklamowych, współpracuje z wydawnictwami dla których oprawia od kilku do kilkudziesięciu egzemplarzy z nakładu w wersji luksusowej, najczęściej w skórę lub pergamin. Tak oprawione woluminy są częstym prezentem dla ważnych gości dużych firm, urzędów, zagranicznych delegacji.

W wydawnictwie wielokrotnie wykonywano oprawy dla prezydentów, papieży, koronowanych głów, min: kroniki na EXPO 2000 i tuby na zaproszenia na obchody 50-lecia panowania Królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II, serię książek dla jednego z banków centralnych, mszały i księgi liturgiczne dla kościołów i związków wyznaniowych. Prace które powstały w wydawnictwie, znajdują się w wielu krajach świata, w USA, Francji, Anglii, Rosji, na Ukrainie, Białorusi, w Niemczech a nawet w Japonii. W wyniku przywracania do życia pałacy i zamków, a przede wszystkim znacznego wzrostu zamożności i wiedzy polaków, nastąpił powrót do tworzenia, a często odtwarzania bibliotek rodowych. Librarium jest czynnym uczestnikiem tych fascynujących zmian i potrzeb podtrzymywania tradycji. Książki wydawnictwa od wielu lat znajdują się w katalogach aukcyjnych najważniejszych antykwariatów w kraju.

W latach 2001- 2009 Librarium brało udział w powstawaniu faksymile Biblii Gutenberga, a w szczególności jej oprawy i stworzenia katalogu sprzedaży. Po długich poszukiwaniach i starannej selekcji, Wydawnictwo Bernardinum z Pelplina wraz z tamtejszym Muzeum Diecezjalnym właściciele jedynego przechowywanego egzemplarza tego tak ważnego dla rozwoju naszej cywilizacji dzieła, powierzyło Librarium wykonanie odtworzenia oprawy wykonanej przez Henryka Costera z Lubeki z XV wieku i oprawy wg ustaleń badawczych z oryginału. Pierwszy egzemplarz polskiego faksymile Biblii Gutenberga otrzymał Papież Jan Paweł II z okazji urodzin i 25-lecia pontyfikatu.

W latach 2009-2013 wydawnictwo zajmowało się przede wszystkim tworzeniem opraw gabinetowych i artystycznych oraz prywatnych bibliotek.
Od roku 2014 roku prócz usługowego wykonywania opraw, praca wydawnictwa koncentruje się również nad kolekcją wydawniczą Librarium. Kolekcja ta powstaje z myślą o zaspokojeniu potrzeby poznania dawnych tekstów będących fundamentem naszej kultury, ale też potrzeby zaspokojenia piękna i pasji kolekcjonerskich. Prócz przypomnienia tekstów zapomnianych, są tłumaczone te do tej pory nieznane w naszym kraju. Nadanie im formy, najlepszej jaka może powstać w warsztacie Librarium, jest wyrazem szacunku dla dawnych twórców, ich wysiłku kształcenia, odkrywania a przede wszystkim konstatacji, jakich doświadczali, z silnym zrozumieniem idei przekazania nam swoich myśli niezbędnych do dalszego rozwoju.

Oferta firmy

Wszyscy pracownicy LIBRARIUM pragną pozostawić po sobie trwałe i piękne książki długo i pięknie opowiadające o swoim powstaniu, bądź powtórnych narodzinach. Dlatego też starają się spełniać prośby zarówno książek jak ich właścicieli co do nowej szaty stworzonej dla trwałości i wyposażenia w dalszą długą drogę do wieków przyszłości. Stosując najlepsze wzorce mistrzów, artystów introligatorstwa oraz poszukując własnych dróg i stylu starają się, aby książka i jej historia były jednością poprzez swój wygląd, konstrukcję i trwałość.

Każda z tych książek traktowana jest indywidualnie, oprawa jest dostosowywana do epoki w której powstała lub została wydana oraz do treści lub indywidualnych wymagań klienta. Oprawy biblioteczne, gabinetowe, artystyczne w każdym stylu historycznym, do średniowiecznych ksiąg poprzez wszystkie epoki aż do współczesności nie maja przed pracownikami introligatorni tajemnic. Specjaliści pracujący w Librarium są w stanie oprawić każdą książkę, także z minionych stuleci, wykonując czyszczenie i renowację kart, dobierając odpowiedni rodzaj szycia i wyklejek, dostosowując montaż woluminu, materiały i zdobnictwo do epoki i stylu oprawy. Dzięki tak dobrej znajomości opraw historycznych i sztuki oraz rynku wydawniczego, projektowane są również oprawy, zarówno bibliofilskie jednostkowe jak i wydawnicze.

W pracowni Librarium są tworzone dokładne kopie dawnych historycznych opraw.
Projektowane są również nowe oprawy zarówno w duchu historycznym, stylowym jak i współczesne oraz nowoczesne dostosowane do współczesnego odbioru rzeczywistości. W ofercie wydawnictwa są również oprawy wg projektu klienta oraz asortyment taki jak: księgi, kroniki, albumy, teczki okolicznościowe, notesy, biuwary, etui na telefony &c

Oprawy książek, które powstają w pracowni oparte na najlepszych technikach dopracowanych przez pokolenia. Książki posiadają głównie oprawy zawieszane lub organiczne z roślinnie garbowanej skóry koziej. Tak zwane marokiny i safiany produkowane są według dawnych receptur wyłącznie na użytek introligatorstwa. Używano ich 500 lat temu i istnieją na oprawach do dziś. Skóry używane do oprawy w Librarium są tak samo trwałe, zostało to potwierdzone przez specjalistyczny ośrodek badawczy.

Konserwacji książki zawsze towarzyszy szczególna dbałość o zewnętrzny jak i wewnętrzny wygląd woluminu. Do oblekania bloków stosowane są najlepsze materiały – skóry, jedwabie, pergaminy, papier marmoryzowany itp. Oprawy są tłoczone złotem, „na ślepo”, reliefowo, wykonywane są intarsje, zabiegi barwienia skóry, wprawiane są medaliony i klejnoty stosowane są również różnego rodzaju okucia, zapięcia i guzy. Twórcy dbają o takie elementy jak wyklejki, dublura, kapitałki i blok książki wykonując marmoryzowanie, złocenie, barwienie, malowanie, wyszywanie i cyzelowanie.

Ze względu na styl zdobień oprawy są dzielone na:
Oprawy historyczne będące kopią opraw powstałych w poprzednich epokach lub stylizacją na dawne czasy ale przy użyciu ornamentów z tamtych lat.

Klasyczne oprawy biblioteczne i gabinetowe, które są historyczne i stylowe – wzorowane na historycznym zdobnictwie i sposobie oprawy, odwzorowujące ducha przeszłości.

Oprawy współczesne najczęściej oprawy artystyczne wymagające kunsztu i poczucia stylu, kompozycji, właściwości materiałów. Najczęściej są to oprawy opowiadające, czyli takie które ilustrują treść woluminu.

Oprawy nowoczesne opierające się na najnowszych dostępnych technikach i technologiach.

Oferowana galanteria powstała by nadać klasyczną, historyczną oprawę przedmiotom codziennego użytku. Dzięki temu Librarium przywołuje do współczesności kunszt rzemiosła za którym wciąż tak tęsknimy.

Kontakt:

Librarium sp. z o.o.
Warszawa, ul. Trębacka 3, od środy do piątku w godzinach 8.00 - 12.30 i 14.30 - 20.00
telefon +48 722 222 077

https://librarium.pl/kontakt/ 
https://www.instagram.com/librarium.pl/ 
https://twitter.com/LibrariumDLS 
https://www.facebook.com/librariumDS/ 

 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem