Ads Elite

„Dom w Riverton” autorstwa australijskiej pisarki Kate Morton, to świetnie napisana powieść, będąca nostalgicznym obrazem 20 – lecia międzywojennego, czasu przemian społecznych, oraz czasu wojny. Tłem akcji jest typowa angielska posiadłość należąca do rodziny Hartfordów. Narratorką powieści jest Grace była służąca, będąca świadkiem rozgrywających się w posiadłości wydarzeń.

Wspomnienia Grace przenoszą nas w czasie do dekadenckich lat 20, gdzie powoli odkrywamy rodzinne tajemnice Hartfordów, oraz poznajemy 2 główne bohaterki opowieści siostry - Emmeline i Hannah Hartford.


Grace niechętnie wraca wspomnieniami do swojej przeszłości. Jednak decyduje się na opowiedzenie całej historii, pod wpływem producentki filmowej, która chce nakręcić film o tragicznym wydarzeniu jakie rozegrało się na terenie posiadłości. Wydarzeniem tym była śmierć, młodego, dobrze zapowiadającego się poety, który miał popełnić samobójstwo w trakcie hucznego przyjęcia w Riverton.  Ostatecznie Grace postanawia wyjawić całą prawdę, którą jak dotąd znała tylko ona. Nagrywa swoją opowieść na kasety, które mają być nietypowym spadkiem, pozostawionym ukochanemu wnukowi.

Historia ta, to opowieść o uczuciach, namiętnościach i relacjach rodzinnych w rodzinie Hartfordów.
Narratorka - Grace przybywa do posiadłości jako młodziutka dziewczyna. Jej samotna matka, posyła ją na służbę do domu, w którym ona sama wcześniej pracowała. Grace jest od początku zafascynowana trójką rodzeństwa: Hannah, Emmeline i Davidem. Pomiędzy nią a Hannah rodzi się niezwykła przyjaźń. Grace obejmuje stanowisko osobistej służącej i staje się świadkiem życia Hannah, jej marzeń,  małżeństwa, oraz ostatecznej tragedii, która zakończy życie Hannah.

Książka jest przyjemną, lekką lekturą, w której niemal do ostatnich stron czekamy na poznanie całej prawdy o tragedii, która spowodowała, że siostry już nigdy więcej się nie spotkały. Styl w jakim została napisana w niemal magiczny sposób pokazuje nam nieco mroczny klimat tajemniczej, starej posiadłości. Mamy wrażenie, że obcujemy z duchami dawnych czasów. Autorka stopniowo opisuje nam kolejne sceny, prowadzące do nieuchronnej tragedii. Powieść powinna spodobać się fanom   serialu „Downton Abbey”, oraz filmu „Pokuta”.


UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem