Ads Elite

„Dziewczyny wojenne – Prawdziwe historie” Łukasz Modelski, Wyd. Znak, Kraków 2011 r.

Książka ta, to zbiór opowiadań – wspomnień jedenastu niezwykłych kobiet, które przeżyły II Wojnę Światową. We wrześniu 1939 r. te młodziutkie dziewczęta były na samym początku swojej drogi życiowej. Były panienkami z dobrych domów, doskonale wykształconymi, wychowywanymi w duchu patriotyzmu i tradycyjnych wartości.  Marzenia i ambitne plany z którymi wiązały swoją przyszłość, musiały porzucić w imię czegoś ważniejszego. Wojna to czas, który bezlitośnie testuje ludzki charakter, człowieczeństwo i odwagę. Bohaterstwo, niezłomność i siła tych kobiet powoduje, że czytelnik zaczyna spoglądać na siebie i swoje życie z większą pokorą. Te ciche bohaterki, które brały czynny udział w walce, w pełni zasługują na to by poświęcić im chwilę czasu i zatopić się w ich wstrząsających wspomnieniach. 

Czytaj więcej: Dziewczyny wojenne

„Niepokorne – Klara” to druga część trylogii, autorstwa pani Agnieszki Wojdowicz. Cykl opowiada o trzech młodych, niezwykłych kobietach, które przeciwstawiają się tradycji i dążą do niezależności. W czasach, w których żyją bohaterki taka postawa spotykała się z brakiem akceptacji oraz krytyką ze strony bliskich. Eliza, której jest poświęcony pierwszy tom, studiuje farmację i pragnie otworzyć swoją własną aptekę. Judyta jest uzdolnioną malarką, która próbuje utrzymywać się zdobiąc batiki w pracowni krawieckiej. Klara, której została poświęcona ta część trylogii, jest przebojową dziennikarką. 

Ramy czasowe książki to schyłek XIX i początek XX w., czas wielkich przemian społecznych. Polska ciągle znajduje się pod zaborami. Kraków, w którym toczy się akcja jest pod panowaniem Austriaków. Pod koniec XIX wieku sytuacja kobiet znacząco różniła się od obecnych czasów. Zdobycie przez nie wyższego wykształcenia było czymś, na co patrzono z niechęcią. Panie które chciały poszerzyć swoją wiedzę, oraz zdobyć dyplom, mogły studiować tylko we Lwowie, Krakowie i najbardziej liberalnym Berlinie. Marzenia młodych kobiet o niezależności traktowano jak mrzonki i kaprysy.

Książka doskonale przedstawia czasy, w których żyją bohaterki. Towarzysząc im będziemy świadkami przełomowych wydarzeń. W Krakowie, razem z Klarą pójdziemy na wiec komunistyczny, dowiemy się jak wyglądał strajk kobiet w fabryce cygar, spróbujemy jazdy pierwszym automobilem i zajrzymy na pierwszy pokaz kinematografu. Judyta zabierze nas do Wiednia, gdzie poznamy artystyczną bohemę okresu secesji, zajrzymy do pracowni samego Gustava Klimta i czeka nas jazda na rowerze. Jednak najważniejszym wątkiem tej powieści jest historia Klary. 

Klara jest córką szanowanego profesora Stojnowskiego i siostrą malarza Maurycego. Podobnie jak brat rozpoczęła studia w Berlinie, jednak zachorowała i musiała przerwać naukę. Po powrocie do Krakowa ponownie wraca do studiowania, tym razem w Baraneum, jednocześnie próbuje pracować pisząc artykuły do gazet. Klara jest energiczną, niezależną kobietą o silnym charakterze. Zawsze modnie i nowocześnie ubrana, z cygaretką w dłoni, odważnie podejmuje się nowych wyzwań. Broni praw kobiet i udziela się charytatywnie. Jest wrażliwa, uczciwa i sprawiedliwa. Prawdziwym sprawdzianem charakteru będzie dla niej znajomość z inżynierem Platerem, którego zauroczy ta przebojowa młoda kobieta. 

Postawa Klary prowadzi do ciągłych konfliktów z jej rodziną. Wydawałoby się, że jej rodzice jak na tamte czasy są wyjątkowo tolerancyjni, jednak pomiędzy Klarą, a profesorem Stojnowskim ciągle dochodzi do scysji. Jej otwartość i niezależność prowadzą do wielu sytuacji, które ściągają na nią ostrą krytykę i powodują zerwanie kontaktów z rodziną. Jak poradzi sobie w nowej sytuacji, czy znajdzie miłość? Jeśli chcecie poznać historię Klary musicie sięgnąć po książkę. 

Lektura „Niepokornych” to nie tylko opowieść o losach trzech młodych kobiet, ale również bardzo przyjemna lekcja historii, pokazująca realia czasów w których toczy się akcja. Książkę czyta się jednym tchem, a jej styl przypomina lektury z XIX i XX w. Można ją polecić wszystkim fanom dawnych czasów, oraz romantycznych opowieści.

 

„Dom w Riverton” autorstwa australijskiej pisarki Kate Morton, to świetnie napisana powieść, będąca nostalgicznym obrazem 20 – lecia międzywojennego, czasu przemian społecznych, oraz czasu wojny. Tłem akcji jest typowa angielska posiadłość należąca do rodziny Hartfordów. Narratorką powieści jest Grace była służąca, będąca świadkiem rozgrywających się w posiadłości wydarzeń.

Wspomnienia Grace przenoszą nas w czasie do dekadenckich lat 20, gdzie powoli odkrywamy rodzinne tajemnice Hartfordów, oraz poznajemy 2 główne bohaterki opowieści siostry - Emmeline i Hannah Hartford.

Czytaj więcej: Dom w Riverton

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem