Ads Elite

Pani Bovary (2015)

 

Reżyseria: Sophie Barthes

Scenariusz: Rose Barreneche, Sophie Barthes, Felipe Marino

 

W rolach głównych:

Mia Wasikowska – Pani Bovary, Henry Lloyd-Hughes - Charles Bovary,  Logan Marshall-Green – markiz, Ezra Miller – Leon Dupuis, Rhys Ifans - Pan Lheureuse 

Emma Bovary to bohaterka najnowszej adaptacji powieści Gustawa Flauberta. Książkę ekranizowano już wielokrotnie, jednak tym razem, po raz pierwszy reżyserem filmu była kobieta. Emma jaką przedstawiono w tym filmie, jest młodą, niedoświadczoną dziewczyną, która z klasztoru, w którym się wychowywała, trafia prosto do domu swojego męża. Niemal od początku nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji. Monotonia i nijakość życia, jakie wiedzie u boku prowincjonalnego lekarza kompletnie ją przytłaczają. Wychowanie odebrane w klasztorze, oraz powieści które czytała, obudziły w niej ciekawość świata oraz marzenia o czymś wielkim i wspaniałym. W swoim domu czuje się jak ptak zamknięty w złotej klatce. Zajęcia, którym zazwyczaj oddają się kobiety, haftowanie oraz muzyka nie dają jej żadnej satysfakcji, nie potrafi osiągnąć mistrzostwa ani w jednym, ani drugim. Jej jedyną rozrywką jest lektura, oraz wspaniałe stroje. Emma jest bardzo piękną kobietą i wzbudza podziw wśród mężczyzn, którzy odwiedzają jej męża. Znajomość i rozmowy z młodym Leonem, stają się dla niej namiastką życia o którym skrycie marzy. Punktem zwrotnym w jej życiu będzie poznanie bogatego dziedzica, markiza, który zaprasza państwa Bovary na polowanie. Emma na tą okazję szyje sobie wspaniałą amazonkę. 

Ostatecznie, wszystkie pragnienia Emmy popychają ją do kolejnych niemądrych czynów, które powodują jej upadek, oraz tragiczny koniec tej historii. 

Cicha Mia Wasikowska swoją grą tworzy postać subtelną i kruchą. Widz łatwo wierzy w jej słabą naturę, która jest podatna na wpływ innych. Zagubiona w świecie stworzonych przez siebie iluzji, młoda kobieta łatwo daje się zwieść kupcowi, oraz bogatemu dziedzicowi.

Film jest ciekawym obrazem życia XIX – wiecznej francuskiej prowincji. Na uwagę zasługują piękne zdjęcia, oraz barwne kostiumy autorstwa Christian Gascand  i Valerie Ranchoux, które doskonale pokazują zamiłowanie bohaterki do luksusu i ekstrawagancji.

 

Źródła: 

http://www.rogerebert.com/reviews/madame-bovary-2015 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem