Ads Elite

„Przyjaźń czy kochanie” (Love and friendship) 2016 r.


Reżyseria: Whit Stillman
Scenariusz: Whit Stillman
W rolach głównych: Lady Susan Vernon - Kate Beckinsale , Alicia Johnson - Chloë Sevigny, Reginald DeCourcy - Xavier Samuel, Frederica Vernon - Morfydd Clark , Catherine DeCourcy Vernon - Emma Greenwell 

Film jest adaptacją epistolarnej powieści Jane Austen pt. „Lady Susan”; jego akcja toczy się w Anglii, na przełomie XVIII i XIX w. Główną bohaterką filmu jest pełna wdzięku - Lady Susan Vernon. Ta piękna i wciąż atrakcyjna wdowa chroni się w wiejskiej rezydencji swojego szwagra, by tam przeczekać mały skandal, jaki wywołały krążące na jej temat niepochlebne plotki. Lady Susan ze wszystkich sił próbuje zachować swoją pozycję towarzyską, oraz... polepszyć swoją pozycję majątkową; aby to osiągnąć próbuje wyswatać swoją córkę wbrew jej woli. Czy nie zważając na szczęście swojego dziecka, bezwzględna matka zdoła osiągnąć swój cel?

Czytaj więcej: Przyjaźń czy kochanie

Pani Bovary (2015)

 

Reżyseria: Sophie Barthes

Scenariusz: Rose Barreneche, Sophie Barthes, Felipe Marino

 

W rolach głównych:

Mia Wasikowska – Pani Bovary, Henry Lloyd-Hughes - Charles Bovary,  Logan Marshall-Green – markiz, Ezra Miller – Leon Dupuis, Rhys Ifans - Pan Lheureuse 

Czytaj więcej: Pani Bovary 2015

Scenariusz: Kevin Hood i Sare Williams,
reżyseria: Julian Jarrold,
w rolach głównych: Anne Hathaway – Jane Austen i James McAvoy – Tom Lefroy.

Film otrzymał Kryształową Statuetkę w kategorii: „Ulubiony film niezależny”, oraz 3 nominacje (BIFA i IFTA).

Fabuła filmu powstała w oparciu o kilka wątków z biografii słynnej pisarki Jane Austen. Jego akcja rozgrywa się pod koniec XVIII w.
Niesforny student prawa – Tom Lefroy zostaje za karę wysłany przez swojego wuja Benjamina, do krewnych mieszkających na głębokiej prowincji. Młody człowiek nie jest zachwycony decyzją wuja, jednak finansowo jest od niego całkowicie zależny i musi robić wszystko co wuj każe. W Hampshire znudzony Tom bierze udział w typowych rozrywkach, którym oddaje się ziemiaństwo, oraz nawiązuje nowe znajomości. Jedną z owych znajomości będzie młoda sąsiadka Lefroyów – Jane Austen.
Jane jest inteligentną, ambitną dziewczyną, która marzy o prawdziwej miłości, oraz pisze pierwsze utwory literackie.
Młodzi oczywiście zakochują się w sobie i stają przed wyborem, który zadecyduje o ich życiu. Miłość, czy pieniądze, co wygra? Jaką cenę zapłacą młodzi za swoje decyzje?

Czytaj więcej: Zakochana Jane 2007

Reżyseria: Ariel Zeitoun
Scenariusz: Philippe Blasband, Ariel Zeitoun, Nadia Golon

W rolach głównych:
Nora Arnezeder - Angélique de Sancé de Monteloup
Gérard Lanvin - Hrabia Joffrey de Peyrac


Film powstał na podstawie książkowej serii autorstwa Anne i Serga Golon, opowiadającej losy niezwykle pięknej i odważnej kobiety o imieniu Angelika.
Najnowsza adaptacja książki, znacznie różni się od poprzedniej z roku 1964. Nowy film jest bardziej realistyczny i świeży, postacie są bardziej naturalne, a kostiumy i otoczenie bardziej nawiązują do epoki w której toczy się akcja filmu. Tak samo jak starsza wersja, ta adaptacja nie oddaje wiernie treści książki, oczywiście w dużej mierze jest to spowodowane ograniczeniami związanymi z czasem trwania filmu.

Czytaj więcej: Markiza Angelika 2013

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem