Ads Elite

Łańcut to miejsce którego tak naprawdę nie trzeba rekomendować. Muzeum - Zamek w Łańcucie jest jedną z pereł Podkarpacia oraz jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce.

Zamek został wzniesiony w latach 1629 – 1642 na polecenie Stanisława Lubomirskiego. Na początku była to rezydencja typu „palazzo in fortezza”, w której znajdowały się budynki mieszkalne otoczone fortyfikacjami bastionowymi. Zamek został przebudowany w II połowie XVIII w. przez ówczesną właścicielkę Izabellę z Czartoryskich Lubomirską. Forteca została przekształcona zgodnie z ówczesną modą w zespół pałacowo – parkowy. Pałac został wypełniony wspaniałymi dziełami sztuki. Rozkwit rezydencji to koniec XVIII w. w tym czasie Łańcut stał się miejscem ważnych spotkań i wydarzeń kulturalnych.
W 1816 r. po śmierci księżnej Izabeli Łańcut przeszedł w ręce jej wnuka Alfreda I Potockiego, który utworzył tam ordynację. Kolejnym właścicielem był Roman Potocki. W tym czasie, w latach 1889 – 1911 przeprowadzono generalny remont i po raz kolejny przebudowano siedzibę. Rezydencja została wyposażona w instalację wodociągową i kanalizacyjną oraz instalację elektryczną. To wtedy nadano posiadłości kształt który podziwiamy obecnie. Łańcut stał się jedną z najbardziej luksusowych rezydencji kontynentalnej Europy. Gościło w nim wielu znakomitych osobistości tamtych czasów.
Na początku XX w. ordynacja łańcucka zajmowała 5 miejsce w Polsce pod względem obszaru. W latach 20 tego wieku zmodernizowano centralne ogrzewanie, a w pomieszczeniach urządzono łaźnię. Ostatnim właścicielem był Alfred III Potocki który w 1944 r. musiał opuścić Łańcut. Wyemigrował do Szwajcarii gdzie zmarł w 1958 r.

Wszyscy miłośnicy dawnej sztuki i rzemiosła będą zachwyceni mogąc oglądać wnętrza pałacu, gdzie do dziś można podziwiać, splendor i luksus otaczający dawną arystokrację. Dodatkowo zwiedzając pałac można usłyszeć wiele interesujących historii na temat jego mieszkańców takich jak np. słynny Diabeł Łańcucki. Pałac otacza 36 ha park z ciekawymi gatunkami drzew. W Łańcucie znajduje się też jedno z największych muzeów powozów i storczykarnia.

 

Więcej informacji na stronie muzeum: https://www.zamek-lancut.pl/pl/  
Wirtualne zwiedzanie: https://www.zamek-lancut.pl/digitalizacja/wirtualsp/Lancut.html  

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem