Ads Elite

 

Historia muzeum sięga 1902 roku, wtedy to znana polska poetka Maria Konopnicka obchodziła jubileusz swojej pracy pisarskiej. W okresie poprzedzającym ten rok, poetka podróżowała po Europie. W listach do swojej przyjaciółki Elizy Orzeszkowej, zwierzyła się ze swojego marzenia o posiadaniu własnego miejsca na ziemi. Z okazji jubileuszu to marzenie postanowiono zrealizować. Pisarkę spotkało najwyższe wyróżnienie, jakim był dar narodowy w postaci małej posiadłości. W historii Polski uhonorowano w ten sposób jedynie dwóch autorów: Henryka Sienkiewicza i właśnie Marię Konopnicą.
Cztery komitety jubileuszowe: krakowski, lwowski, poznański i warszawski zajęły się zbieraniem datków na ten cel oraz wyborem odpowiedniego miejsca. Ponieważ autorka „Roty” poważnie naraziła się władzom zaborów, jej posiadłość musiała się znajdować na terenie Galicji, gdzie panowały łagodniejsze restrykcje. Siedzibą, którą wybrano został dworek wybudowany w XVIII w., wraz z przylegającym parkiem. Dworek ten znajdował się w Żarnowcu. Maria Konopnicka przyjechała tam 8 września 1903 r., towarzyszyła jej zaprzyjaźniona malarka Maria Dulębianka (1858-1919).
Poetka w dworku spędzała ciepłe, wiosenno - letnie miesiące, natomiast ze względu na stan swojego zdrowia jesień i zimę musiała spędzać na południu Europy.
Maria Konopnicka w Żarnowcu tworzyła oraz prowadziła działalność oświatowo – społeczną. Po jej śmierci posiadłość trafiła w ręce córek Zofii Mickiewiczowej i Laury Pytlińskiej.


W czasie wojny dworek został opuszczony. W 1943 r. mieścił się w nim szpital wojskowy. W 1945 r. powróciła do niego Zofia Mickiewiczowa. W 1956 r. jej ostatnią wolą posiadłość stała się własnością narodu polskiego. W 1957 r. decyzją Ministerstwa Kultury i Sztuki powstało Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. 15 września 1960 r. nastąpiło otwarcie ekspozycji. W 1991 r. oddano do użytku budynek „Lamusa” wybudowany na fundamentach starego spichlerza.

W zbiorach muzeum znajdują się autentyczne obiekty z zakresu literatury polskiej, czasopiśmiennictwa i kultury literackiej XIX i XX w. oraz historii sztuki, historii i rzemiosła artystycznego z epoki Pozytywizmu, Romantyzmu i Młodej Polski. Jednymi z cenniejszych eksponatów są rękopisy Marii Konopnickiej („Z przeszłości” 1879 i „Z włamaniem” 1892) oraz listy poetki i innych pisarzy polskich np. Elizy Orzeszkowej. Na szczególną uwagę zasługują adresy hołdownicze oraz dary ofiarowane Konopnickiej z okazji Jubileuszu.


Ponad to w zbiorach muzeum znajdują się również dokumenty, pamiątki, pierwodruki, największy w Polsce zbiór obrazów Marii Dulębianki. Warto również zwrócić uwagę na największą w Polsce kolekcję stylowych kałamarzy, oryginalne komplety ilustracji do utworów Marii Konopnickiej m.in. Jana Marcina Sznaucera, Bogdana Zieleńca, Józefa Czerwińskiego, Zofii Fijałowskiej i Stanisława Kaczora Batowskiego.

Dworek otacza 3,6 ha parku,który powstał na początku XIX w., można znaleźć w nim wartościowe okazy starodrzewu. W parku jest również wytyczona ścieżka edukacyjno – przyrodnicza.

Więcej informacji na temat muzeum: http://www.muzeumzarnowiec.pl/  https://www.facebook.com/MuzeumKonopnickiejZarnowiec/ 

Źródło: informator „Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Dar Narodowy 1903”.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem