Ads Elite

Muzeum istnieje od 1999 r., a od 2002 r. jego siedzibą jest odnowiony XVIII – wieczny Zamek Lubomirskich. 

fot. Dariusz Kwiatkowski

fot. Jan Złotek

Zbiory Muzeum podzielono na 4 działy: dział sztuki, historii, etnografii i archeologii. Zwiedzający oprócz wystaw czasowych i objazdowych mają też możliwość oglądania stałych ekspozycji:

1. Galeria przez dotyk – jest to plenerowa ekspozycja 24 rzeźb wykonanych przez artystów z Polski i Ukrainy. Wystawa jest skierowana do osób niedowidzących i słabowidzących. Dla zwiedzających wystawę przygotowano specjalne, aluminiowe tablice z opisem obiektu w brajlu oraz nagrania opisu w formacie mp3. Wydano również katalog ze specjalnym rozdziałem napisanym alfabetem Braille'a. WIĘCEJ

2. Galeria Jednego Obrazu – jest to absolutnie wyjątkowa ekspozycja znajdująca się na Oddziale Otolaryngologi Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli. Co kwartał, Muzeum prezentuje w tym miejscu jeden, wybrany ze swoich zbiorów obraz. WIĘCEJ

3. Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem. - na poddaszu Zamku zwiedzający mogą podziwiać stałą ekspozycję poświęconą historii Rozwadowa (stara dzielnica Stalowej Woli), jego mieszkańców, historii związanej z nim okolicy, pradziejom i kulturze ludowej regionu nadsańskiego. Wyjątkowo ciekawą ekspozycję podzielono na moduły – przystanki, jej kolejne elementy przeprowadzają widza przez historię od momentu założenia miasteczka w 1960 r., aż do wybuchu II wojny światowej. 

„Zwiedzanie zaczniemy od książęcej rodziny Lubomirskich, która przez ponad 200 lat władała charzewicko-rozwadowskimi dobrami. Kolejne przystanki prowadzą nas przez dialog kultur w Rozwadowie, charakterystykę mieszczaństwa rozwadowskiego, życie kulturalne, religijne i patriotyczne. Zobaczymy jak powstanie pod koniec XIX w. węzła kolejowego, znacząco rozwinęło miasto gospodarczo i kulturowo.”

Oprócz oglądania różnorodnych eksponatów, zwiedzający mogą również zapoznać się z multimedialną prezentacją. WIĘCEJ

Działalność muzeum to nie tylko wystawy, ale również bogata oferta edukacyjna, interesujące pozycje wydawnicze i projekty wspierające regionalny rozwój kultury i edukacji. Wydarzenia organizowane przez muzeum cieszą się dużym zainteresowaniem i pozwalają uczestnikom zdobywać ciekawe doświadczenia oraz rozwijać wiedzę i umiejętności.

Dodatkowe usługi: link

Muzeum posiada też rekomendację MPR - Miejsca Przyjaznego Rowerzystom na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo. 

Nagrody jakie otrzymało muzeum: link

Więcej informacji na temat muzeum, oraz kontakt: http://muzeum.stalowawola.pl/index.php 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem