Ads Elite

W dzisiejszych czasach tego rodzaju ozdoby mogą budzić niechęć, ale dawniej, gdy portrety najbliższych często były poza zasięgiem przeciętnych obywateli, kosmyk włosów ukochanej osoby stawał się bezcenną pamiątką. 

Dokładnie nie wiadomo kiedy zaczęto używać ludzkich włosów, jako materiału do tworzenia biżuterii. Tradycja obdarowywania lokiem bliskiej osoby sięga setek lat, a na jej ślad możemy natrafić w różnych kulturach i różnych okresach czasu. Najbardziej popularna była od czasów średniowiecza, aż do końca XIX w., a szczyt swojej popularności osiągnęła w czasach wiktoriańskich (okres panowania królowej Wiktorii1837-1901). Praktykowanie żałoby, czyli okazywanie szczególnego przywiązania bliskim zmarłym, stało się wyjątkowo popularne właśnie za sprawą królowej Wiktorii, która do końca życia nosiła żałobę po swoim ukochanym mężu. To w tym okresie powstało najwięcej biżuterii robionej z ludzkich włosów. Kosmyki miały przypominać osobę, do której należały. Innym powodem noszenia takiej biżuterii były legendy. W szwedzkiej księdze porzekadeł można przeczytać: „pierścienie i bransoletki z włosów zwiększają miłość”. 

W połowie XIX w. tworzenie rozmaitych ozdób z włosów stało się równie popularne jak haftowanie, czy dzierganie. Znawczynie tej sztuki mogły z włosów ukochanych najbliższych wyplatać bransoletki, łańcuszki, pierścionki i kolczyki. 

 

Zdjęcia z przykładami biżuterii pochodzą ze strony (source of pict. with examples): 
 http://leilashairmuseum.net/ (więcej przykładów na stronie muzeum).

Oprócz biżuterii elementami z włosów zdobiono również szale, spinki, portmonetki, torby, książki, zakładki, piórniki, buteleczki, laski i harapy. Wszystkie te ozdoby wyplatano przy pomocy specjalnych okrągłych stolików, a czasem w tym celu używano cylindra, lub okrągłego pudełka. Technika wyplatania przypominała nieco tworzenie koronki klockowej. Po środku stolika znajdował się otwór, przez który przeciągano pasma włosów, a na ich końcu znajdowały się specjalne drewniane kołeczki. 

Rycina z przykładami pochodzi ze strony (source of pict. with examples): 
 http://www.victoriana.com/Jewelry/victorian-hair-jewelry.html  .

Technika ta, stała się tak popularna, że magazyny dla pań publikowały wzory takich robótek. Zanim jednak można było przystąpić do pracy, włosy należało najpierw odpowiednio przygotować. W tym celu należało je włożyć do garnka z wodą, do której dodawano sodę (ilość odpowiadająca wielkości orzecha), następnie całość gotowano 15 – 20 minut. Potem włosy należało strzepnąć i pozwolić im wyschnąć z daleka od ognia. Suche włosy dzielono na pasma (po 20 do 30 włosów w każdym). Pasma miały mieć tą samą długość. 

Innym sposobem wykorzystania włosów, było tworzenie specjalnej farby robionej ze sproszkowanych kosmyków. Gotową farbą malowano miniaturki przedstawiające np. symboliczne scenki. 

Zdjęcia z przykładami biżuterii pochodzą ze strony (source of pict. with examples): 
 http://leilashairmuseum.net/ (więcej przykładów na stronie muzeum).

Ludzkie włosy są bardzo trwałym materiałem, który przez całe wieki nie ulega rozkładowi, dlatego świetnie nadawały się do tworzenia elementów biżuterii. Łączono je ze szlachetnymi metalami i kamieniami. Biżuterię taką wykonywano na terene całej Europy. W tym celu nawet skupowano włosy. Istniały manufaktury, skupiające kobiety wykonujące biżuterię na zamówienie, jednak najchętniej wykonywano ją w domu, ponieważ to gwarantowało, że użyte włosy będą należały do bliskiej osoby. 

Sławni właściele tego rodzaju biżuterii to m.in. Napoleon, Królowa Wiktoria czy Admirał Nelson.

W Stanach Zjednoczonych obecnie znajduje się jedyne na świecie muzeum biżuterii zrobionej z włosów (strona muzeum: http://leilashairmuseum.net/ ). Aktualnie w jego zbiorach znajduje się  ponad 2000 eksponatów. Właścicielka niezwkłego muzeum to Leila Cohoon. Jej kolekcję zapoczątkował wyjątkowy wieniec, który powstał z włosów członków jednej rodziny. 

Zdjęcia z przykładami biżuterii pochodzą ze strony (source of pict. with examples): 
 http://leilashairmuseum.net/ (więcej przykładów na stronie muzeum).

Za każdym eksponatem znajdującym się w zbiorach stoi ludzka historia, radość z narodzin, miłość, sentymentalne przywiązanie i smutek z powodu śmierci. Dawniej biżuteria z włosów była pamiątką oraz formą okazania szczególnej atencji, dzisiaj natomiast jest specyficzną ciekawostką. 

 

Źródła: http://www.victoriana.com/Jewelry/victorian-hair-jewelry.html   https://en.wikipedia.org/wiki/Hair_jewellery    http://leilashairmuseum.net/    

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem