Ads Elite

W dzisiejszych czasach tego rodzaju ozdoby mogą budzić niechęć, ale dawniej, gdy portrety najbliższych często były poza zasięgiem przeciętnych obywateli, kosmyk włosów ukochanej osoby stawał się bezcenną pamiątką. 

Dokładnie nie wiadomo kiedy zaczęto używać ludzkich włosów, jako materiału do tworzenia biżuterii. Tradycja obdarowywania lokiem bliskiej osoby sięga setek lat, a na jej ślad możemy natrafić w różnych kulturach i różnych okresach czasu. Najbardziej popularna była od czasów średniowiecza, aż do końca XIX w., a szczyt swojej popularności osiągnęła w czasach wiktoriańskich (okres panowania królowej Wiktorii1837-1901). Praktykowanie żałoby, czyli okazywanie szczególnego przywiązania bliskim zmarłym, stało się wyjątkowo popularne właśnie za sprawą królowej Wiktorii, która do końca życia nosiła żałobę po swoim ukochanym mężu. To w tym okresie powstało najwięcej biżuterii robionej z ludzkich włosów. Kosmyki miały przypominać osobę, do której należały. Innym powodem noszenia takiej biżuterii były legendy. W szwedzkiej księdze porzekadeł można przeczytać: „pierścienie i bransoletki z włosów zwiększają miłość”. 

Czytaj więcej: Biżuteria z włosów

Szatelenka to jeden z już zapomnianych przedmiotów, które wraz ze zmieniającą się modą, wyszły z użycia. Jej nazwa pochodzi z języka francuskiego (chatelaine) i oznacza kasztelanową.

Szatelenka była rodzajem ozdobnej zapinki, lub zawieszki noszonej przy pasku. Zapinka ta zazwyczaj wyposażona była w ogniwa, lub łańcuszki, do których doczepiano wszystkie niezbędne poręczne akcesoria. W czasach gdy panie nie nosiły torebek, szatelenki były wyjątkowo przydatne.

W XVI w. w Holandii bogaci ludzie zazwyczaj używali jej do noszenia zegarka. W starożytności Rzymianki miały nosić na podobnych zapinkach mały przybornik higieniczny, który zawierał przybory do czyszczenia uszu, paznokci, oraz pęsetę. W grobowcach kobiet z plemienia anglo-saksońskiego odkryto podobne ozdoby, jednak ich funkcja nie jest znana. 

Czytaj więcej: Szatelenka

Kwiatowe wianki – obecnie traktujemy je już raczej jako piękną, oryginalną ozdobę, jednak nie każdy wie, że dawniej miały one znacznie większe znaczenie. Niektóre z wieńców nie tylko były znakami statusu społecznego (np. wieniec laurowy dla zwycięzcy), ale według dawnych wierzeń  chroniły one ludzi przed złymi mocami, a nawet leczyły z rozmaitych dolegliwości. 

Czytaj więcej: Wianki

Jest to zwierciadło z epoki renesansu, wykonane w całości z metalu. Metal ten to prawdopodobnie stop złota i srebra, lub też srebra, cyny i cynku. W 1871 r. lustro zostało po raz pierwszy oczyszczone i sfotografowane przez Marcina Olszyńskiego – kierownika artystycznego „Kłosów”. Pan Marcin Olszyński orzekł że lustro jest wykonane: „z aliażu używanego powszechnie na zwierciadła, przed wynalezieniem szklanych (...). Główne części składowe stanowią bizmut i antymon z niewielką domieszką miedzi (...). Obraz daje zafarbowany lekko na czerwono, a w odległości 8 do 10 łokci już obraz staje się niewyraźny”.  Przedmiot ten jest unikatowym zabytkiem na skalę europejską i ma wysoką wartość muzealną. Lustro można obejrzeć tutaj: http://i2.fmix.pl/fmi1006/fefa043e0012c86e4c56f301 i tutaj: http://www.ga.com.pl/wegrow.htm

Czytaj więcej: Magiczne lustro pana Twardowskiego

Noszono je od wieków. Odgrywały one istotną rolę w naszym życiu. Stały się niezbędnym elementem takich ceremonii jak ślub, czy objęcie ważnego stanowiska. Były również symbolem miłości i szacunku dla drugiej osoby. Oprócz tego, były traktowane jako magiczne amulety, z wygrawerowanymi tajemniczymi symbolami przynoszącymi szczęście. Pierścionki, to nie tylko miła dla oka ozdoba, czy też piękny przykład jubilerskiego kunsztu dawnych rzemieślników, to również niewielki, ale istotny fragment naszej historii.

Czytaj więcej: Niezwykłe pierścienie

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem