Ads Elite

Historia firmy.
Znana wszystkim wielbicielkom stylu vintage angielska firma „Stratton”, produkująca eleganckie puderniczki, powstała w 1860 r. Na początku nosiła ona nazwę „Stratnoid” i zajmowała się produkcją igieł do szycia. Dopiero w 1923 roku, zmieniono nazwę firmy na „Stratton” i mniej, więcej w tym czasie zaczęto produkować w niej puderniczki. Na początku, wszystkie komponenty niezbędne do produkcji, firma sprowadzała ze Stanów Zjednoczonych. W latach 30, XX wieku do firmy należała połowa rynku kosmetycznego w UK. Od 1930 r. „Stratton” przestał już sprowadzać komponenty z zagranicy, a części do produkcji akcesoriów zaczęto wytwarzać w fabryce, w Birmingham. W 1940 r. w czasie wojny fabrykę zniszczono, co oczywiście zatrzymało produkcję. Ponownie wznowiono ją w 1946 r., jednak deficyt metalu, którego używano w ogromnych ilościach do wytwarzania broni, spowodował spowolnienie produkcji. Pomimo trudności firma powróciła na rynek i „Stratton” osiągną sukces, stając się międzynarodową marką, produkującą puderniczki na całym świecie. Produkty „Strattona” szczyt popularności przeżyły w latach 50 XX wieku, gdy kobiecość stała się bardziej akceptowana w społeczeństwie. W tym czasie śliczne puzderko „Strattona” stało się niezbędnym wyposażeniem torebki każdej, szanującej się elegantki. Puderniczki zaczęły wychodzić z mody dopiero w latach 80 XX wieku, kiedy kobiety zaczęły cenić bardziej naturalny wygląd. Gdy spadł popyt na puderniczki, firma została przejęta kolejno przez firmy Mascot i KIGU. „Stratton” był sprzedawany wielokrotnie, aż zamknięto go w 1997 r. Ponowna reaktywacja firmy nastąpiła kilka lat później. Obecnie „Stratton” nadal ma swoją siedzibę w Birmingham, gdzie produkuje swoje puderniczki, jednak w tej chwili na znacznie mniejszą skalę.  Części do puderniczek, tak jak na początku, są produkowane za granicą i montowane w UK, jednak  doskonała jakość i elegancja współczesnych „Strattonów” dorównuje produktom sprzed lat.
Zdjęcia: https://www.pinterest.com/atbluemanor/stratton/

Kształty puderniczek:
„EMPRESS” - elegancki prostokąt, z ozdobnie wycinanymi brzegami, produkowany od 1948 r.
„REGAL” - okrągła puderniczka, jej produkcja zaczęła się w 1952 r. (na początku nazywana „SCONE”
„PRINCESS” - okrągła puderniczka, z ozdobnie wycinanymi brzegami produkowana od 1954 r.


„REGENCY” - kształt miał pochodzić od starej francuskiej szkatułki na klejnoty, znalezionej w jednym z Londyńskich sklepów z antykami. Produkowany od 1956 r.
„PETITE” - okrągła puderniczka z ozdobnie wycinanymi brzegami, wprowadzona do sprzedaży w 1960 r., wiele egzemplarzy dekorowano kwiatowymi ornamentami.
„ROUNDETTE” - mała, okrągła puderniczka, pierwszy raz wprowadzona do sprzedaży ok. 1959 r.Datowanie puderniczek.
Stratton który wewnątrz ma dodatkowe, automatycznie otwierające się wieczko, zabezpieczające puder sypki, został wyprodukowany po 1948 roku (to wieczko zostało opatentowane właśnie w tym roku). Puderniczka zawierająca wymienny wkład, lub creme powder pochodzi z lat 1950-1970.
Jeżeli w logu wygrawerowanym na opakowaniu jest rysunek ręki, to puderniczka powstała w latach 1950-1970.

Datę produkcji Strattona, można również ustalić na podstawie tekstury, która znajduje się na spodzie puzderka.

Spirala to późne lata 30, do lat 50. https://www.pinterest.com/pin/325314773058899386/
Gwiazdki bez loga – lata 50, do lat 60, z logiem – lata 60, do lat 70.Pionowe linie, przerywane znaczkami – lata 70 do lat 80.Plecionka – lata 80 do lat 90.

Przez 70 lat produkcji Stratton wielokrotnie zmieniał wygląd swoich produktów, dlatego często trudno określić datę powstania danej puderniczki, nawet kierując się tymi informacjami.
W razie wątpliwości polecam forum kolekcjonerów i prawdziwych znawców tego tematu: http://www.compactcollectors.co.uk/.

Oczyszczanie egzemplarzy pokrytych patyną.
Jeśli np. na pchlim targu kupicie puderniczkę, która pod wpływem czasu zaśniedziała, nie przejmujcie się, przedmiot można oczyścić.
Wystarczy ocet, sól i mąka. Mieszamy te 3 składniki, tak żeby powstała papka, moczymy w niej kawałek szmatki, a następnie myjemy zanieczyszczony metal. Można też nałożyć papkę na powierzchnię przedmiotu i zaczekać 15 – 45 min. Przez ten czas patyna powinna się rozpuścić. Metal można też czyścić pastą do zębów, najlepiej taką która zwiera składniki oczyszczające np. sodę. Więcej: http://ciekawnik.pl/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=388
Zadrapania na emalii można próbować usunąć preparatem do usuwania rys na samochodowej karoserii i wypolerować woskiem. Cenne egzemplarze, które są poważnie uszkodzone można oddać w ręce specjalisty: http://www.thecompactclinic.co.uk/
Nigdy nie należy zalewać puderniczki wodą. Nie należy zostawiać też w niej resztek pudru.
Brakujące elementy, takie jak puszek, czy tzw. sifter (siateczka osłaniająca puder) można dokupić na stronie producenta.Źródła:
http://www.strattonengland.com/about-2/ http://www.thecompactshop.com/history-of-stratton/4566067593 https://www.youtube.com/watch?v=t9SZsuKzBRk http://twenty-something-sherbet.blogspot.com/2014/01/vintage-dating-stratton-powder-compacts.html http://www.millersantiquesguide.com/articles/strattoncompacts/ https://powdercompacts.wordpress.com/2011/11/09/valuation-how-much-is-my-stratton-kigu-vintage-powder-compact-worth/

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem