Ads Elite

To za co lubimy stare miasta, to fakt że spacerując ich ulicami możemy podziwiać dzieła dawnych mistrzów. Obcowanie z dawną sztuką nie wymaga żadnego przewodnika, zakupu biletu, czy oczekiwania w kolejce; wystarczy bystre oko. Jednym z takich dzieł jest rzeźba Madonny umieszczona na fasadzie jednej z kamienic, stojącej przy ulicy Floriańskiej w Krakowie. Tłumy turystów każdego dnia obojętnie mijają tą renesansową rzeźbę, nie zwracając uwagi na jego piękno i harmonię.

Trudno doszukać się informacji na temat tego kto jest jej autorem. O samej kamienicy możemy jedynie przeczytać że w II połowie XVI w. należała do rodziny Spinków, a w XVII w. przejął ją Polanowski. Jaka była jej historia, dlaczego właściciel kamienicy zlecił wykonanie tej rzeźby? Te pytania mogą zachęcić do badania historii kamienicy pod Matką Boską. 

Posąg Madonny trzymającej Dzieciątko Jezus umieszczono w charakterystycznej dla epoki renesansu niszy. W tym okresie Madonna była jednym z popularniejszych tematów, podejmowanych przez artystów. Renesans to czas, w którym powstawały jedne z największych ponadczasowych arcydzieł takich jak Dawid, czy Pieta Michała Anioła. Rzeźbiarze w tamtym okresie czerpali wzorce z antyku. Charakterystyczny dla epoki humanizm, stawiał człowieka w centrum. Rzeźby miały odzwierciedlać widzialne piękno ludzkiego ciała, ze wszystkimi jego detalami. Artyści starali się studiować anatomię, by móc jak najwierniej odtworzyć ludzkie ciało. Kompozycję cechowały starannie wyważone proporcje oraz harmonia. W Polsce prawdziwy rozkwit renesansowej kultury zawdzięczamy m.in. małżeństwu
Zygmunta I Starego z Boną Sforzą. 

Przechodząc tą jedną z najbardziej uczęszczanych ulic Krakowa, warto zatrzymać się na moment i docenić kunszt żyjącego przed wiekami mistrza, który za pomocą swoich prostych narzędzi kawałek kamienia zamienił w pełną wdzięku rzeźbę Maryi. 

 

Źródła: https://pl.wikipedia.org/wiki/Renesans  http://www.starykrakow.com.pl/dawne-kamienice/florianska/ulica_florianska.htm  

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem