Ads Elite

 

 

Obraz namalowano prawdopodobnie w latach: 1665 - 67,

Jego wymiary to: 46,5 x 40 cm,

Technika: farby olejne na płótnie,

Autor: Johannes Vermeer.

 

 „Dziewczyna z perłą” jest jednym z najwspanialszych obrazów, jakie powstały w złotej erze malarstwa holenderskiego w XVII w. Obraz jest również nazywany „Mona Lisą północy”. Postać przedstawiona na obrazie, jest równie zagadkowa i fascynująca co w dziele Leonarada Da Vinci. 

Obraz Vermeera przedstawia młodą dziewczynę z niebiesko – żółtym turbanem na głowie, oraz dużym perłowym kolczykiem w uchu. Dziewczyna wydaje się spoglądać na nas lekko zaskoczona, tak jakby odwróciła się na dźwięk znajomego głosu. Tło obrazu jest ciemne, co dodatkowo potęguje trójwymiarowy, realistyczny efekt. Analiza wykazała, że ciemna podmalówka została pokryta transparentną zielenią. Światło oświetlające twarz i fragment sylwetki portretowanej postaci, podkreśla jej rysy i kontrastuje z ciemnym tłem.

Krytycy uważają że Vermeer malując ten obraz inspirował się dziełem Michaela Sweertsa „Chłopiec w turbanie”, które powstało prawdopodobnie 10 lat wcześniej i ma podobny schemat kolorów, ciemne tło, oraz na głowie modela również znajduje się turban. 

Niebieska część turbanu została namalowana ulubionym przez Vermeera pigmentem – lazurytem, który w tamtym czasie był bardzo kosztowny. Łagodne, wyjątkowo staranne cieniowanie twarzy obraz zawdzięcza użyciu specjalnego pędzla z borsuczej sierści, który miał płaski kształt wachlarza. Na szczególną uwagę zasługuje wspaniałe odtworzenie światła, tak charakterystyczne dla Vermeera. Artysta zadbał nawet o takie detale jak choćby maleńkie punkciki światła w kącikach ust. Oczy modelki są pełne światła i błyszczą jak klejnoty. Tęczówki są rozświetlone, co nadaje spojrzeniu niezwykłego wyrazu. Blask oczu harmonizuje z błyszczącą perłą w kolczyku modelki. 

W 1950 r. P. T. A. Swillens zasugerował, że ubranie jakie ma na sobie dziewczyna nie należało do zazwyczaj noszonych ubrań w tamtych czasach. W ten sposób ubierano raczej dzieci, które uwielbiały nosić takie stroje, ze względu na żywe kolory. To miałoby świadczyć o tym, że portretowana dziewczyna jest bardzo młoda, wręcz jeszcze dziecinna. 

Dokładnie nie wiadomo kto znajduje się na obrazie. Istnieją domysły że modelką była córka malarza. Modelka przypomina postać na innym obrazie Vermeera: „Sztuka malowania”. 

Nie wiadomo czy obraz został namalowany na czyjeś zamówienie.

W 1903 r. obraz został przekazany do muzeum Mauritshuis gdzie znajduje się do dzisiaj. W 1994 r. obraz został gruntownie odrestaurowany. Po tym zabiegu można ponownie zobaczyć w całej okazałości mistrzowski efekt który osiągnął Vermeer. 

W 1999 roku ukazała się książka autorstwa Tracy Chevalier inspirowana tym obrazem, która szybko otrzymała status bestsellera. W 2003 roku na podstawie książki nakręcono film pod tym samym tytułem „Dziewczyna z perłą.”

 

 

Źródła informacji:

http://www.essentialvermeer.com/catalogue/girl_with_a_pearl_earring.html#.VAtLiMJ_uSp http://pl.wikipedia.org/wiki/Dziewczyna_z_per%C5%82%C4%85

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem