Ads Elite

Akcja tej powieści toczy się w XIX- wiecznej Anglii. Sielankowy, poetycko opisany pejzaż; pełen malowniczych wzgórz, zielonych zagajników i pastwisk ze stadami owiec, staje się tłem dramatycznej historii.
Główną bohaterką tej opowieści jest Betsaba Everdene – młoda, piękna i co jest dość niezwykłe jak na tamte czasy, niezależna kobieta. Uroda oraz wdzięk Betsaby wzbudza ogólny podziw i na horyzoncie bardzo szybko pojawia się pierwszy konkurent. Pasterz Oak, bo tak nazywa się jej pierwszy admirator, to prosty, rozsądny, uczciwy, pracowity, młody mężczyzna. I chociaż, Bestsabie niewątpliwie pochlebiają jego oświadczyny, to jednak nie decyduje się na małżeństwo. Kobieta nic nie czuje do tego skromnego człowieka, który na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym. Poza tym, Betsabie wcale nie spieszy się do małżeństwa. W tym samym momencie los się do niej uśmiecha i młoda kobieta otrzymuje po swoim wuju spadek, w postaci dobrze prosperującej farmy. Oczywiście szybko osiedla się w nowym miejscu i podejmuje śmiałą decyzję, by samodzielnie zarządzać swoim majątkiem. Niezwykła jak na tamte czasy decyzja, jest szeroko komentowana w okolicy. Betsaba zwraca na siebie powszechną uwagę, zwłaszcza ze strony panów, jeden tylko zatwardziały, stary kawaler, farmer Boldwood, uparcie ignoruje nową sąsiadkę. Jego zachowanie rani kobiecą próżność Betsaby. Panna Everdreen postanawia spłatać mu psikusa, który nieoczekiwanie będzie miał bardzo poważne skutki.
Tymczasem, przewrotny los ponownie stawia na jej drodze pasterza Oaka, który tym razem zostaje pełnym oddania pracownikiem na jej farmie. Jednak, Betsaba nadal nie zwraca uwagi na tego wytrwałego wielbiciela, bo oto na horyzoncie pojawia się bardzo pewny siebie, przystojny i  czarujący sierżant Troy...
Czy wybór Betsaby będzie dobry? Czy błędy, które popełni da się naprawić? Żeby poznać odpowiedzi na te pytania, trzeba sięgnąć po tą niezwykłą powieść, która kończy się w bardzo nieoczekiwany sposób.


„Z dala od zgiełku” wydano po raz pierwszy w 1874 r. Na początku powieść ukazywała się w odcinkach, na łamach Cornhill Magazine, gdzie zdobyła popularność. Była to pierwsza książka Thomasa Hardego, dzięki której udało mu się odnieść sukces literacki. Powieść doczekała się wielu pozytywnych opinii ze strony krytyków.
Do pierwszego wydania książkowego z 1895 r. autor uporządkował tekst powieści, a do kolejnego (1901 r.) naniósł poprawki.
Miejscowość Weatherbury, w której toczy się akcja książki była wzorowana na miasteczku Puddeltown, leżącym niedaleko Dorchester. Natomiast samo Dorchester było inspiracją dla opisanego w książce Casterbridge.
Akcja książek Hardego zawsze rozgrywała się w fikcyjnym, na wpół mitycznym hrabstwie Wessex. Dla autora była ona idylliczną, malowniczą krainą, którą opisywał w poetycki sposób. Określenie „Wessex” zaczerpnął z wczesnej historii Anglii i była to nazwa jednego z siedmiu państw heptarchii angielskiej. To dominujące Królestwo Wessex było utożsamiane z Królestwem Anglii. Potęga Wessexu została zniszczona dopiero przez Wilhelma I Zdobywcę, a Królestwo Anglii stało się oficjalną nazwą państwa.
W innej powieści Tomasa Hardego „Burmistrz Casterbridge” pojawiają się na moment dwaj bohaterowie „Z dala od zgiełku”; farmer Boldwood, oraz wuj Betsaby Everdene, są ukazani w dobrym, spokojnym okresie swojego życia.
Angielski tytuł powieści „Far, far from madding crowd” pochodzi z poematu Tomasa Greya „Elegia napisana na wiejskim gościńcu”. Słowo madding (ang. mad – szalony) niektórzy interpretują jako ironiczne odniesienie do charakteru bohaterów, którzy są pełni emocji i nie potrafią znaleźć szczęścia w zwyczajnym, spokojnym życiu.
Powieść Hardego jest przez niektórych zaliczana do literatury feministycznej; ze względu na główną bohaterkę, która pragnie być niezależna i chce sama zarządzać swoją farmą. Sam autor stara się w tej powieści pokazać, że emocje są złym doradcą jeśli chodzi o wybory życiowe, a brak kontroli na nimi może doprowadzić do tragedii.

Thomas Hardy urodził się 2.VI.1840 r. w Upper Bockhampton, a zmarł 11.1.1928 r. w Dorchester. Na początku swojej drogi zawodowej Hardy chciał iść w ślady ojca i tak jak on związać swoją przyszłość z budownictwem. Swoją szkolną edukację zakończył w wieku 16 lat i potem zaczął praktykować jako architekt, jednak każdą swoją wolną chwilę poświęcał swojej pasji – literaturze, oraz studiowaniu języków. W wieku 30 lat porzucił architekturę i zajął się pisaniem. Hardy zaczął tworzyć powieści i opowiadania. Najczęściej pisał o tragicznej miłości, na drodze której stawały sztywne normy moralne, lub też nieszczęśliwy los. Jego bohaterowie zazwyczaj byli członkami wiejskiej społeczności. Odważna tematyka, którą podejmował w swoich powieściach ściągała na niego krytykę ze strony purytanów. Wyjątkowo ostry atak, po ukazaniu się powieści „Juda nieznany”, spowodował że Hardy porzucił pisanie powieści, i zaczął tworzyć wiersze. Jego poezja spotkała się z uznaniem ze strony krytyki, a co więcej, wielu krytyków uznało ją za bardziej wartościową od powieści. Wiele jego wierszy powstało po śmierci jego pierwszej żony. Autor wspomina w nich szczęśliwe chwile, jakie razem spędzili na samym początku ich znajomości.
Małżeństwo, oraz okoliczności w jakich ludzie zawierają związki to częsty temat powieści Thomasa Hardego. Jego bohaterowie często popełniają błędy i zawierają związki pod wpływem chwilowych emocji, co prędzej, czy później prowadzi do tragedii, a surowe normy moralne i zasada nierozerwalności małżeństwa nie pozwalają na naprawę tych błędów. Sam Hardy ożenił się w 1874 r. (rok ukazania się „Z dala od zgiełku”). Na początku młoda para była ze sobą szczęśliwa, jednak po jakimś czasie, jego żona Emma zaczęła się od niego oddalać. Powodem tego była tematyka jaką poruszał w swoich powieściach (szczególnie „Juda nieznany” - który mógł być traktowany jako powieść autobiograficzna), oraz jego romantyczne przywiązanie do młodych artystek. Emma często skarżyła się na męża w swoich pamiętnikach. Czy prywatne życie Hardego miało wpływ na jego twórczość? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

 

Źródła:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wessex http://en.wikipedia.org/wiki/Thomas_Hardy#Life http://www.victorianweb.org/authors/hardy/bio.html 

"Z dala od zgiełku" Tomasz Hardy, wyd. Państwowy Instytut Wydawniczy 1957 r.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem