Ads Elite

Główną bohaterką książki jest panna Isabel Archer, jest ona rodowitą Amerykanką, która po śmierci swojego ojca, za sprawą ciotki przyjeżdża na kontynent europejski. Pierwszym krajem który odwiedza jest Anglia, gdzie mieszka mąż jej ciotki pan Touchett, oraz ich syn Ralph. Isabel jest młodą, żądną wrażeń kobietą, która pragnie poznawać świat i rozwijać się. Jej uroda, świeżość, oraz bystry umysł od pierwszej chwili oczarowują mieszkańców Gardencourt – siedziby należącej do państwa Touchett. Niemal natychmiast zdobywa sobie przyjaciół, wielbicieli, a nawet padają pierwsze propozycje małżeństwa. Jednak nieco naiwna dziewczyna chce najpierw poznać życie, zwiedzić chociaż część świata i nabrać doświadczenia. Nieoczekiwanie pomoże jej w tym kuzyn Ralph, który jest ciężko chory i swoje ostatnie chwile chce poświęcić śledzeniu losów swojej nowo – poznanej krewnej. Za sprawą Ralpha, po śmierci jego ojca w ręce Isabel trafia fortuna. To wydarzenie kompletnie odmieni jej życie i będzie przyczyną tragedii.
W Gardencourt Isabel pozna osoby które będą miały wpływ na jej losy. Jedną z nich to oczywiście Ralph, dzięki któremu otrzyma nieoczekiwany spadek, a druga to madame Merle. Madame jest światową damą, o doskonałych manierach, idealnym portretem damy, osobowością która będzie fascynować Isabel. Niestety Isabel nie wie w jaki sposób powstał ów „portret” i co skrywa ta idealna powierzchowność.
„ - (…) To jest dama bez skazy.
- Gdybym nie zdążyła już jej polubić, przeraziłby mnie ten portret.
- (…) Otóż daję ci wielką szansę obcowania z madame Merle, która należy do najświetniejszych dam Europy.
- Ale ja wolę ją samą od tego jej portretu – z uporem powtórzyła Isabel.”
Jeśli ktoś chce poznać losy Isabel, zapraszam do lektury.


Henry James – autor „Portretu damy” jest Amerykaninem, który w 1887 roku przeniósł się na stałe do Anglii. James przyszedł na świat w zamożnej rodzinie amerykańskiej, która wyróżniała się wysokim poziomem intelektualnym. Jego ojciec był wybitnym myślicielem wyznawcą teorii Swedenborga, a brat znakomitym psychologiem. James odebrał staranne wykształcenie i skończył studnia na Harvardzie. Joseph Conrad nazwał go „najbardziej cywilizowanym pisarzem Europy”.

Powieść „Portret damy” najpierw została publikowana w odcinkach, na łamach czasopism: „The Atlantic Monthly” i „Macmillans Magazine”. W formie książki wydano ją dopiero w 1881r. Krytycy uznali ją za najlepszą pozycję w dorobku autora. Do dziś jest ona najpopularniejsza spośród wszystkich jego książek. W momencie publikacji „Portretu damy” Henry James miał 40 lat, a na swoim koncie już 6 książek. W tamtym czasie od 5 lat mieszkał w Anglii. James nigdy się nie ożenił, ale prowadził bogate życie towarzyskie. Zawsze chętnie przebywał w towarzystwie ludzi, by móc ich obserwować i studiować ich charaktery, co pomagało mu tworzyć kolejne powieści. Krytyk Albert Hageberg, oraz Paul M. Hadell uważali że tworząc postać Isabel Archer, James inspirował się inną bohaterką literacką Christie Archer z powieści „Reginald Archer” - autorstwa Moncure Crane. Sam autor we wstępie do amerykańskiego wydania odniósł się do kilku bohaterek powieści George Eliot, które mogły mieć wpływ na książkę. Wyznał również, że wzorem dla Isabel była jego kuzynka Mary Temple, która zmarła w 25 roku życia.
Autor nazwał książkę: „portretem młodej damy, która sprzeciwiła się swojemu przeznaczeniu”.

Henry James jest mistrzem psychologicznego studium postaci. Opisując swoich bohaterów tworzy wnikliwe portrety, bez skrupułów tropiąc i odsłaniając najgorsze cechy ludzkiej natury. W ironiczny, dyskretny sposób krytykował kapitalistyczny świat. W „Portrecie damy” poznamy nie tylko Isabel, lecz również sylwetki innych bohaterów, przeważnie amerykańskich imigrantów, którzy na stałe osiedli na kontynencie europejskim. James krytykuje tryb życia jaki wiodą ci bogaci  ludzie, którzy nie chcą podejmować już żadnych wyzwań, a ich celem jest jedynie wygodne, opływające w luksu życie. Autor opisuje bohaterów którzy hołdują starym zasadom, a których to sami nie przestrzegają, żyjąc wyłącznie na pokaz. Pod tą perfekcyjną otoczką nic nie jest takie, na jakie wygląda.  Autor chce również przestrzec przed kierowaniem się romantycznymi mrzonkami, wyobrażeniami, co często zdarza się młodym, niedoświadczonym ludziom, którzy postrzegają inne osoby poprzez pryzmat swoich wyobrażeń.
Książka zmusza do refleksji nad wyborami jakich dokonują ludzie, oraz nad wzajemnym wpływie jaki na siebie wywierają i chociaż nie jest to lektura, którą czyta się „jednym tchem” warto poświęcić jej nieco czasu.

Źródła:
„Portret damy” H. James wyd. Czytelnik 1977 r.,  http://en.wikipedia.org/wiki/The_Portrait_of_a_Lady http://pl.wikipedia.org/wiki/Portret_damy_(powie%C5%9B%C4%87)

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem