Ads Elite

Ostrokrzew to zimozielony krzew, rosnący na terenie Europy i Afryki. Sadzi się go jako roślinę ozdobną, a czasem wykorzystuje się jego lecznicze właściwości. Dawniej chętnie używano ostrokrzewu do tworzenia misternych rzeźb i inkrustacji. Gładkie, białe drewno w zręcznych dłoniach artysty zamieniało się np. w laski i bicze. Jednak jego najbardziej popularne zastosowanie, to ozdoba w okresie świąt Bożego Narodzenia. Dlaczego właśnie ostrokrzew? Dla chrześcijan, od czasów średniowiecza miał on szczególne znaczenie. W angielskiej kolędzie „Ostrokrzew i bluszcz”, rośliny są symbolami, bluszcz – Matki Bożej, a ostrokrzew - Jezusa. Ostre, zakończone kolcami liście, przypominające ciernie, stały się symbolem cierniowej korony, czerwone owoce to symbol kropli krwi Jezusa przelanej za nas, a kształt liści jest podobny do płomieni – które w tym przypadku symbolizują Boską miłość do ludzi. Dodatkowo ostrokrzewy zimą zachowuje liście i owoce, jest to cecha, która z pewnością miała wpływ na to, że zaczęto używać go do dekoracji. 

Słynny ostrokrzew z angielskiego Glastonbury miał zasadzić sam |Józef z Arymatei. 

W heraldyce ostrokrzew jest symbolem prawdy. Angielska nazwa holly oznacza święty, roślinę nazywa się też krzakiem ciernistym.  

We wcześniejszych czasach, zanim chrześcijaństwo dotarło do Europy, również przypisywano mu szczególne właściwości. Było to święte drzewo Saturna i Marsa, związane z żywiołem ognia, poświęcone celtyckiemu bogu światła i bogini obfitości Habondia. Używano go jako jednego z 9 świętych drzew, do palenia rytualnych, celtyckich ognisk. Ponad to, wierzono, że gałązki ostrokrzewu zapewniały ochronę przed złymi duchami, urokami, piorunami, czarownikami, truciznami i dzikimi zwierzętami. Jego krzewy sadzono jako „strażników” obejścia.

Motyw ostrokrzewu często pojawia się na kartkach bożonarodzeniowych, używa go też się do robienia wieńców adwentowych oraz tych zdobiących drzwi. 

 

Źródła: http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/ostrokrzew-anglosaski-symbol-swiat-bozego-narodzenia,3216103,artgal,t,id,tm.html https://pl.wikipedia.org/wiki/Ostrokrzew_kolczasty https://en.wikipedia.org/wiki/Holly http://thegraphicsfairy.com/100-free-christmas-images/ http://olddesignshop.com/2013/08/holly-and-berries-in-pink-box-free-graphic/ http://www.vintageimages.org/index.php/ https://thedoodleplace.wordpress.com/2011/12/09/victorian-girl-with-holly-and-muff/ http://hubpages.com/holidays/animal-christmas-cards http://tumblr.com/ https://pl.pinterest.com/  

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem